Aj vás brzdia tieto 3 časté chyby pri chudnutí?

Aj vás brzdia tieto 3 časté chyby pri chudnutí?

Ak ide o nejaké úsilie v ľudskom snažení, asi neexistuje viac sklamania ako práve pri chudnutí. Rok čo rok milióny ľudí po celom svete sa snaží zhodiť prebytočné kilá, ale nie všetkým sa to úspešne darí. V skutočnosti uspeje len veľmi malé percento, Drvivá väčšina to vzdá do niekoľkých týždňov. Veľa ľudí vidí výsledky na začiatku a potom nevedia, ako ďalej. Len tým niekoľkým málo šťastlivcom sa to podarí dotiahnuť do úspešného konca.

Ak nechcete patriť k tej väčšine, ktorej sa nepodarí si splniť sen o dosiahnutí lepšej postavy, vyhnite sa týmto najčastejších chybám ktoré robia. 

 

  1. Nestráženie kalorického príjmu

Vylúčenie niektorých potravín vedie k chudnutiu, ale nie vždy to stačí k dosiahnutiu ideálnej telesnej hmotnosti. Zásadnú úlohu totiž zohráva celkový energetický príjem vo vzťahu k výdaju. Ak budete jesť zdravo, ale nebudete si strážiť zjedené množstvo, tak vás nezachráni ani nahradenie majonézy tými najzdravšími jedlami.

Zo začiatku je počítanie kalórií celkom otravné, čo si budeme rozprávať. Komu by sa chcelo vážiť a zapisovať do tabuliek všetko, čo si dáte do úst? V skutočnosti je to iba lenivosť ľudí, ktorá im v tom bráni. V skutočnosti je to veľmi jednoduché a časom sa to stane vašou rutinou. Najmä, keď zistíte, že to naozaj funguje. A ako na to:

  1. stačí si cez nejakú kalorickú kalkulačku zmerať váš denný energetický výdaj,
  2. následne si stačí nastaviť energetický príjem jedla tak, aby ste neprekročili svoj výdaj.

Na energetickom príjme, ktorý vám vyšiel, si udržujete aktuálne hmotnosť. Aby ste začali chudnúť, je potrebné, aby váš príjem bol nižší ako výdaj. Kalorický deficit môže nastať na základe nižšieho príjmu kalórií alebo vyššieho výdaja pohybovou aktivitou. Rozhodne by ste mali spojiť oba varianty. Rozumne sa hýbať a mierne znížiť energetický príjem. Určite nechoďte do žiadnych extrémov. Pre začiatok skúste príjem znížiť o 10% a k tomu zaradiť pravidelné cvičenie.

 

  1. Večné hľadanie zázrakov

Pokiaľ chcete dosiahnuť trvalé výsledky, zabudnite na tabletky na chudnutie, špeciálne cvičenia, zrýchlenie metabolizmu špeciálnymi potravinami, poslednú trendy diétu alebo čokoľvek, čo vám sľubuje schudnúť 10 kíl za mesiac.

Mali by ste prijať fakt, že ak chcete kvalitné a dlhodobo udržateľné výsledky, nebude vám stačiť nejaký chvíľkový zázrak. Ani pribrať sa vám nepodarilo za mesiac, ale postupne v priebehu rokov.

Zhadzovanie kíl je hlavne o zmene životného štýlu. Snažte sa upraviť stravu na chudnutie upraviť tak, aby vám vyhovovala (keď vám jedlo nebude chutiť, nie je to dlhodobo udržateľné), hľadajte rôzne alternatívy vašich obľúbených, ale zato menej nutrične vyvážených jedál, ochutnávajte nové jedlá, skúšajte rôzne recepty. Nehľadajte žiadne extrémne diéty a postupy. Občas môžete zhrešiť a dopriať treba hranolky a burger. Dôležité je, aby ste dlhodobo napredovali. To, že raz za týždeň zhrešíte nesprávnym jedlom, vaše úsilie nezruinuje.

Je treba si ujasniť, že neexistujú samo o sebe nezdravé jedlá. Že si dáte sladkosť nie je nezdravé. Čo je nezdravé? Ich nadmerné množstvo. Môže sa stať, že náhle rázne odmietanie všetkého, “čo by ste nemali“, povedie vo vašej slabej chvíľke k veľkému prejedaniu. Nebojte sa jedla a uvedomte si, že ste to práve vy, kto rozhoduje, čo a v akom množstve budete jesť.

 

  1. Nedostatok bielkovín

Bielkoviny sú pre naše telo nesmierne dôležitou živinou. Sú stavebným kameňom svalovej hmoty a ďalších orgánových štruktúr. Svoju nezastupiteľnú funkciu zaujímajú tiež v chudnutí. 

Majú vysoký sýtiaci účinok, vďaka ktorému sa cítite dlhšie najedený. 

Sýtosť (ang. satiety) je stav, ktorý nastane po ukončení konzumácie jedla, teda doba, po ktorú sa cítite sýty a nemáte hlad. Oproti tomu sýtivosť (angl. satiation) je stav, ktorý nastane počas jedla, keď už sme plní a nepotrebujeme jesť ďalej. Preto sa môžete prejesť napríklad aj napolitánkami, ale stav sýtosti vám veľmi dlho nevydrží.

Množstvo bielkovín má vplyv nielen na to, akú veľkú porciu jedla zjeme, ale aj ako dlho budeme nasýtení.

Odporúčame prečítať: Ktorý je najlepší proteín: návod aký si vybrať