Eiffelova veža v Paríži a jej top 10 tajomstiev

Eiffelova veža v Paríži a jej top 10 tajomstiev

Eiffelova veža je pomenovaná podľa inžiniera Gustava Eiffela, ktorého spoločnosť navrhla a postavila vežu v rokoch 1887-1889.

Eifelovka bola kritizovaná umelcami a intelektuálmi pre svoj dizajn, stala sa však ikonou Francúzska, ktorú chodia navštevovať turisti z celého sveta. Je symbolom lásky a pompéznosti. Preto niet divu, že obyčajne mladé páry, alebo páry, ktoré majú isté výročie, sú najčastejšími turistami Eiffelovej veži v Paríži.

Eiffelová veža má 324 metrov a bola najvyššou stavbou v Paríži.  Bola najväčšou človekom vytvorenou štruktúrou. Tento titul si udržala až 41 rokov, dokiaľ neprišli nové stavby a prekonali jej výšku. Stále však zostáva jedným z najnavštevovanejších turistických miest.


Eifellova veža a jej tajnosti

Vedeli ste však, že mnohé z obľúbených atrakcií akou je aj Eiffelovka boli domovom tajných tunelov, miestností a iných nemalých prekvapení, o ktorých verejnosť dlhé roky nevedela?

Eiffelova veža v Paríži je skutočne plná úžasných malých a veľkých prekvapení. Niektoré sú skryté, iné sú viditeľné.

Dnes vám prinášame jej 10 tajomstiev, ktoré vo vás zaručene vyvolajú cestovnú horúčku do nádherného Paríža!

 

  1. Autobusová skrýša

Už ste sa niekedy pozastavili nad tým, prečo nevidíte turistické autobusy v blízkosti Eiffelovej veže? Keďže je veľmi navštevovaným miestom, predpokladali by ste, že okolo veže, alebo v jej blízkosti sa to bude hemžiť autobusmi. Nie je to však tak. Dizajnéri vymysleli naozaj úžasnú skrýšu, aby Eiffelovka vynikala nad všetkým v okolí. Turistické autobusy sú šikovne ukryté pozdĺž brehov rieky Seiny!

 

  1. Na Eiffelovej veži sa nachádza priemyselný komín so stredovekou vežou

Tento tehlový komín je ukrytý uprostred stromov tesne pri západnom pilieri pozdĺž Quai Branley. Je starším ako samotná Eiffelova veža. Bol postavený na pomoc pri budovaní Eiffelovky pre strojovňu pod južným pilierom.

 

  1. Na Eiffelovej veži sa nachádza pošta

Pošta sa nachádza na prvom poschodí veže. Pošlite pohľadnicu od spoločnosti La Poste a bude opečiatkovaná pečiatkou Eiffelovky! No nie je to úžasné?

 

  1. Pod Eiffelovou vežou sa nachádza vojenský bunker

Pod južným pilierom je bývalý vojenský bunker! Spája sa s existujúcimi vojenskými tunelmi, ale dnes sa samotný bunker používa ako mini múzeum otvorené malým skupinám.

 

  1. Nenechajte si ujsť prehliadku anglickej romantickej dobovej záhrady

Dva malebné parky s romantickým obdobím  – jazierko, skalnaté okolie, svieža zeleň, kuriózne mosty a plávajúce vŕby – to všetko sa nachádza hneď vedľa pilierov veže. Bohužiaľ ju návštevníci často prehliadajú.

 

  1. Kaviareň La Bonbonnière de Marie

Táto malá vonkajšia kaviareň s červenými a bielymi kockovanými obrusmi je parížskym „tajomstvom“. Hovorí sa, že samotný pohľad na vkusne zariadenú kaviareň vo vás vyvoláva chuť na lahodný nápoj, zmrzlinu, pizzu alebo šalát. V blízkosti kaviarne je kolotoč, ihrisko a pieskovisko, ktoré zaručuje príjemný oddych s malými deťmi.

 

  1. Na Eiffelovej veži sú mená

Vďaka konštrukcii Eiffelovky sa na nej objavujú vyrazené mená 72 francúzskych vedcov a inžinierov jej pôvodného dizajnu. Väčšina vedcov bola aktívna počas francúzskej revolúcie na začiatku 19. storočia. Medzi najvýznamnejšie mená patria Foucalt, Gay-Lussac, Fourier, Monge. Mnoho ulíc v Paríži dostalo meno podľa ďalších vedcov, ktorý na Eiffelovke spolupracovali. Rytiny s menami boli zakryté začiatkom 20.storočia a znova obnovené v roku 1986-1987 a naposledy v roku 2010.

 

  1. V Eiffelovej veži existujú klasické točivé schody, ktoré už verejnosť nepoužíva

Návštevníci Eiffelovej veže teraz používajú iné vonkajšie schodisko, ale stále môžete vidieť pôvodné klasické točivé schodisko, ktoré je predelené sklom.

 

  1. V Eiffelovej veži sa nachádza izba

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo bývať v Eiffelke? V minulosti to bolo možné! Eiffelova veža má tajnú ukrytú izbu, ktorá patrila jej stvoriteľovi, Gustavovi Eiffelovi, ktorý využíval túto súkromnú izbu pre svoju prácu. Izba je zariadená v jednoduchom štýle a teraz je dostupná aj verejnosti.  Hovorí sa, že táto izba bola predmetom žiarlivosti a mnoho Parížanov ponúkalo Gustavovi Eiffelovi neskutočnú sumu peňazí, aby v nej mohli zostať aspoň jednu noc. On tieto ponuky vždy odmietal, dovoľoval zostať vo veži iba veľmi známym hosťom, jedným z nich bol aj Thomas Edison.

 

  1. Veža mala byť po 20 rokoch zničená

Rovnako ako mnohé architektonické skvosty postavené na svetových veľtrhoch, Eiffelova veža nebola určená ako stála štruktúra. Plaketa vo vojenskom bunkri uvádza, že odkedy Eiffel vedel, že potrebuje pripojiť funkčné použitia k veži, nechal aby sa používala na mnoho experimentálnych a vedeckých účelov. Bezdrôtový prenos bol kľúčom a Eiffelova veža sa stala miestom prvého vysielania rádiotelegrafiu.