Paušál a dáta navyše za závislosť nemôžu

Paušál a dáta navyše za závislosť nemôžu

Vstúpite do kaviarne, ktorá je plná ľudí, ale všade je ticho. Nikto nerozpráva. Všetci držia v ruke mobil a sledujú, čo sa vo virtuálnom svete deje. Ľudia v kaviarni sedia aj nesedia. Nie je to pohľad do ďalekej budúcnosti. Deje sa to dnes. Závislosť na mobilnom telefóne sa stáva diagnózou, ktorú treba liečiť. Máte to pod kontrolou? A ste si istí?


Nebojte sa, mobil vám neutečie

Podľa prieskumov skontroluje bežný mobilný užívateľ svoj mobil až 150-krát za deň. Dosť, čo poviete? Váš svet netvorí malá krabička s miliónmi funkcií. Vyhnite sa novej fóbii, ktorá sa (nielen) medzi mladými šíri ako vírus. Nedajte nomofóbii – strachu zo života bez mobilného telefónu – šancu.

Môže to byť aj váš problém

Najhoršie na tejto závislosti je, že ľudia si svoj stav často neuvedomujú. Na čas strávený s telefónom v ruke sú takí zvyknutí, že v tom nevidia nič zlé. Upozornenia rodiny či kamarátov, že to s telefónom preháňajú, si nevšímajú. V lepšom prípade si to uvedomia, keď sa im najbližší začnú vyhýbať. A to iba preto, že na upozornenia reagujú podráždene a s hnevom. V horšom prípade sa závislosť na mobile prehlbuje a dostať sa z jej pasce je čoraz náročnejšie.

Závislosť na mobilnom telefóne a jej prejavy

  1. Telefón je prvá vec, na ktorú pozriete hneď po prebudení.
  2. Horíte nedočkavosťou a za telefónom si pri každom cinknutí idete nohy dolámať. Musíte vedieť, kto vám píše! Nemôžete za to.
  3. Čomu sa v priebehu dňa najviac venujete? Aplikáciám, ktoré máte v mobile, lebo je to zábavné a vzrušujúce. Čo tak mobil položiť a ísť si von zabehať?
  4. Nemáte mobil na dohľad a ste preto celý nesvoj? Nervozita pominie, keď sa uistíte, že viete, kde telefón máte a ste ochotní sa preň vrátiť aj za cenu, že meškáte do práce či na nejaké dôležité stretnutie.
  5. Telefón nepustíte z ruky ani na oslave, dovolenke či stretnutí zo školy po piatich rokoch. Ľuďom okolo vás to prekáža, aj vás na to upozornia, ale vy nedbáte.
  6. Snažíte sa svoju závislosť prekonať, rozhodli ste sa na mobil hodinu nepozrieť, ale aj tak celú hodinu rozmýšľate, čo sa v telefóne deje, kto vám píše a či vám náhodou niečo neuniklo. Ste si istí, že je to v poriadku?

Dá sa s tým niečo robiť?

Ešte stále si myslíte, že sa vás to netýka? Koľkokrát počas čítania týchto riadkov ste sa pozreli na svoj mobil? V ktorých bodoch ste sa našli? Závislosť na mobile sa dá liečiť, potrebujete však odhodlanie a pevnú vôľu. Ako začať?

  • Dajte si predsavzatie, že sa mobilu nebudete venovať od 15:00 do 17:00 denne a pomaly tento časový interval predlžujte. Skúste to! Budete prekvapení, koľko času vám ostane na ostatné aktivity. Rodinu, šport, turistiku, knihy, kino… Všetko, čo ste kedysi chceli skúsiť, ale s mobilom v ruke sa vám to nepodarilo.
  • Zorganizujte párty a pozvaným pred vstupom pozbierajte telefóny. Nebude sa im to páčiť, ale po čase prídu na to, že sa dobre zabavia aj bez nich. Čo dobre, lepšie! Osobný kontakt a život v reálnom svete majú svoje čaro. Dajte im šancu.
  • V noci spíte. Telefón nepotrebujete. Do spálne ho vôbec neberte. Pred spaním si prečítajte knihu alebo sa porozprávajte s partnerom. Spravte si z toho večerný rituál a pôjdete spať s chladnou hlavou.

Paušál a dáta navyše

Čo máte robiť, keď máte taký výhodný paušál a dáta navyše, ktoré si môžete dovoliť minúť? Nehľadajte výhovorky. Paušál navyše za to nemôže. Zvolili ste si ho preto, že je výhodný a dokonale sa prispôsobí vašim potrebám. Paušál a dáta navyše potrebujete. Rozhodnutie, koľko času pritom strávite, je len na vás.

Mobil je dobrý pomocník, ale zlý pán

Používanie mobilného telefónu prináša množstvo výhod. Pripomienky, poznámky, kalendár, kalkulačka, fotoaparát a množstvo ďalších funkcií, ktoré sa v malej krabičke skrývajú, uľahčujú nielen pracovný, ale aj súkromný život. Keď ho používate s rozumom a mobil sa nestane stredom vášho vesmíru. Áno, aj internet v mobile je dnes samozrejmosťou a sme presvedčení o tom, že vám často veľmi pomohol.

Viete, koľko času vám tento prístroj zobral? Priemerná žena podľa niektorých štúdií strávi s telefónom až 600 minút denne! Chlapi sú na tom o niečo lepšie. Priemerný muž mobilu venuje „len“ 450 minút denne. Zdá sa vám to prehnané? Máte prehľad, koľko času trávite s mobilom v ruke vy?

Obmedzte používanie mobilu svojim deťom

Začnite skôr, ako bude neskoro, deti veľmi rýchlo podľahnú čaru mobilu. Veľa sa na ňom naučia, ale všetkého veľa škodí. Žijeme vo svete technológií. Dieťa od nich úplne neoslobodíte. Určite mu čas, ktorýs mobilom denne stráviť môže. Dieťa si na to zvykne a ostane mu čas aj na reálne koníčky v reálnom svete, s reálnymi ľuďmi.