Stopovanie: prečo stopovať?

Stopovanie: prečo stopovať?

Stopovanie alebo autostop je v dnešnej dobe známym fenoménom po celom svete. Nejedná sa len o spôsob prepravy, ale aj o určitý životný štýl, ktorý samozrejme nie je pre každého. Väčšina ľudí má z tohto spôsobu dopravy strach. Či už sa jedná o strach z neznámych ľudí alebo z toho, že často sa na takýchto cestách nedá plánovať dopredu. Cestovanie stopom môžete využiť, ak napríklad zmeškáte autobus alebo vás lákajú low-cost výlety. každom prípade má stopovanie niekoľko výhod a nevýhod a je dôležité vedieť, na čo si dať pozor – aj o tomto si povieme neskôr. V tejto chvíli je však správnou otázkou: Prečo stopovať?

1. Spoznáte zaujímavých ľudí

Pri stopovaní spoznáte množstvo zaujímavých ľudí. Človek, ktorý zastaví stopárovi, nečaká materiálnu či finančnú odmenu a tak spôsob, ktorým sa mu najviac poďakujete je komunikáciou. Cestou spolu zdieľate zaujímavé zážitky, dozviete sa niečo nové o inej kultúre a spôsobe života v danej krajine, zaujímavé tipy a rady na miesta ktoré vidieť a navštíviť. Na záver sa môže stať, že si šofér so stopárom vymenia kontakty. Celkovo si stopovaním zlepšíte kritické myslenie o zahraničí a zistíte, že každý v sebe skrývame jedinečné príbehy. Či už sa vám podarí stopnúť kamión, motorku, čln alebo klasické auto, zážitok máte navždy. Ako bonus si môžete zlepšiť otvorenú komunikáciu či zdokonaliť sa v cudzom jazyku.

2. Je to zadarmo

Po odrátaní výdajov na dopravu vám ostanú peniaze na jedlo, ubytovanie a voľný čas. Pravdepodobne najväčšia výhoda pre ľudí, ktorí šetria a pre milovníkov low-cost výletov. Po Cestovanie stopom je zadarmo. Pozor! Môže sa stať, že budete prekvapení, keď vám v cieli cesty šofér ponúkne jedlo či dokonca peniaze. Stáva sa to však len niekoľkým šťastným stopárom a väčšinou je to v ekonomicky bohatých krajinách, ako napríklad Francúzsko, Nemecko, Rakúsko a pod.

outdoor batoh
3. Trénujete svoju trpezlivosť

Cestovanie stopom určite nie je pre ľudí, ktorí sa niekam ponáhľajú. Státie pri ceste s ceduľkou či zdvihnutou rukou si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti. Ak ste si mysleli, že stopárom zastavia vodiči hneď, tak sa v 99,97% prípadoch mýlite. Záleží to samozrejme od toho kde stopujete – cesta, smer, hustota premávky. V priemere čakáte niekoľko minút, no môže sa samozrejme stať, že z minút sa stanú hodiny čakanie a v takých prípadoch je dôležité byť trpezlivým, zachovať si chladnú hlavu a ostať pozitívnym. Do stopovanie vás nikto nenúti a nikto vám nevie zaručiť, že veci pôjdu podľa vašich predstáv.

4. Žijete v prítomnosti

Ak vás predošlí šofér vysadí uprostred vidieka a vy sa potrebujete dostať do najbližšieho mesta, rýchlo prestanete myslieť na nejaké maličkosti alebo minulé problémy. Situácia vás prinúti sústrediť sa a vedieť sa rozhodnúť. Na druhej strane sa so stopovaním nespájajú iba stresové situácie, keď nemáte odvoz. Sú to aj chvíle, keď vás šofér pozve na večeru k sebe domov alebo vám ukáže kultúrne pamiatky v meste. Keď uprostred dňa spomalíte a uvedomíte si krásu prírody okolo ktorej ľudia denne prechádzajú a ktorú často berú ako samozrejmosť. Toto je práve jeden z dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú pre stopovanie.

výlet
5. Stopovanie ako životný štýl

Veľký a ťažký batoh na chrbte s jedlom a pár kusmi oblečenia, automapa, spacák, prípadne stan a život na cestách. Aj takto si niekto predstavuje svoju ideálnu dovolenku či prázdniny. Iní zase takýmto štýlom žijú roky. Pred tým ako sa rozhodnete vydať sa na viac ako pár dní na cesty je dôležité, aby ste si ujasnili a zvážili možné riziká, nevýhody a výhody stopovania. V dnešnej dobe pribúda stále viac blogerov a vlogerov, ktorí rôzne dokumentujú svoj život na cestách, a tak niet pochýb o tom, že aj takto sa žiť dá. Napriek tomu, že to nie je pre každého – stopovania sa netreba báť. Často je to len strach a ľudské limity v hlave, ktoré nám bránia v skúšaní nových vecí a spoznávaní sveta.

K stopovaniu teda patrí:

  • spoznávanie nových krajín a ľudí
  • zlepšenie jazyka a komunikácie
  • nové skúsenosti, zážitky
  • možné stresové situácie ale aj chvíle pohody
  • trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť..

Autor: Lukáš Sabol