50 odtieňov sivej

50 odtieňov sivej

50 odtieňov sivej je jednou časťou zo série erotických románov britskej autorky E. L. James, ktorá doteraz predala 4 miliónov kópií a jej trilógia sa dostala aj do filmového sveta. “50 odtieňov sivej” nie je určite žiadnym literárnym majstrovským dielom. Má základný obsah, ale napriek tomu, všetci od vašej dospievajúcej sestry až po vašu babičku priznali, že boli také závislé na nej, že dokončili celú trilógiu v rekordnom čase. Čo robí 50 odtieňov sivej takou dobrou knižkou, že ženy všetkých vekových kategórií sú ňou až kultovo posadnuté?

___________________________________________________________________________________________________________________________

Kto by ešte nečítal 50 odtieňov sivej, nevidel jej sfilmovanú verziu, alebo o nej nepočul? Dá sa povedať, že čitatelia i sledovatelia trilógie sú rozdelení do dvoch častí. Buď príbeh milujete, alebo ho nenávidíte. Neexistuje nič také ako medzi. Príbeh je pretkávaný vášňou, láskou, bezmocnosťou, ale i tajomstvami. Trilógia 50 odtieňov sa skladá z týchto troch častí:

1. časť – 50 odtieňov sivej (2011)

Keď Anastasia „Ana“ Steeleová, študentka literatúry, ide na rozhovor s boháčom Christianom Greyom, stretne sa s pekným, brilantným, ale tiež zastrašujúcim mužom. Nevinná a naivná Ana je prekvapená, že začína túžiť po tomto mužovi, napriek všetkým radám, aby si s ním nezačínala. Neschopný odolať kráse a nezávislému duchu mladej študentky literatúry, Grey pripúšťa, že po nej túži, ale vo svojom vlastnom spôsobe. Napriek úspechu, kariére, obrovského bohatstvo a milujúcej rodiny je Grey poháňaný potrebou všetko kontrolovať. Keď sa zblížia, Steeleová začína objavovať Greyove tajomstvá a objavuje v nich svoje vlastné túžby.
Knižka bola sfilmovaná v roku 2015.

2. časť – 50 odtieňov temnoty (2012)

Po udalostiach, ktoré sa udiali v prvej časti, Anastasia Steeleová a Christian Grey obnovia svoj vzťah za podmienok Anny. Avšak, ich vzťah je vystavenú veľkému testu, keď Greyova minulosť začne ohrozovať pár.
Knižka bola sfilmovaná v roku 2017.

3. časť – 50 odtieňov slobody (2012)

Veriac, že zanechali šedých démonov minulosti za sebou, miliardár Christian Grey a jeho nová manželka, Anastasia, plne objímajú svoje šťastie, neoddeliteľné spojenie a luxus. Objavia sa však zlovestné udalosti a ohrozujú šťastný koniec ich vzťahu ešte predtým, než by sa skutočne mohol začať.
Filmová verzia sa pripravuje na rok 2018.
_____________________________________________________________________________________________________________________

Prečo sú knižka a film takými slávnymi?

1. Nikdy ste nestretli skutočného muža, ktorý má všetky Greyove vlastnosti

Či už sa vám Christian páči, alebo nie, nemôžete poprieť, že kombinácia premyslenosti a mužskosti je veľmi atraktívna a lákavá. Je to muž, ktorý je náladový, neuveriteľne citlivý, ale aj super maskulínny. Existuje dôvod, prečo sa o tomto type muža píšu romantické knihy a filmy. V reálnom živote totiž neexistuje. Čítanie o stretnutí tohto muža je niečo, čo by ženy chceli zažiť.

2. Oživuje tie pocity, ktoré ste zažili so svojou prvou láskou

Christian Grey je prvou láskou Anastasie Steeleovej, ktorá prechádza všetkými zábavnými a nerozvážnymi emóciami, ktoré prináša prvá láska. Najmä pre čitateľov, ktorí sú v dlhodobých vzťahoch, alebo sa cítia byť zaseknutí v rutine, „50 odtieňov sivej“ im prináša znova pocity, ktoré preciťovali v prvom štádiu zamilovania sa. Keď ste však single, aj vtedy túžite niekoho podobného ako je Christian Grey stretnúť. Knižka je o pocite, že jednoucho nemôžete dostať toho vysnívaného muža.

3. Sexuálne napätie medzi Grey a Steeleovou

Pre mnohé ženy je predohra najzaujímavejšou časťou sexu. V „50 odtieňoch sivej“ neexistuje jej nedostatok. Kniha vás zvádza akoby do iného sveta, čo je mimoriadne sexy a zvlášť upokojujúce pre tých, ktorí sú sexuálne frustrovaní.

4. Sme chemicky fascinované témou lásky

Ak ste už boli zamilované, prežili ste pocit eufórie. Podľa doktorov za tento pocit nesie zodpovednosť hormón oxytocín, ktorý e spojený s tvorbou pripútanosti a je uvoľnený počas euforických fáz zamilovania, a tak ovplyvňuje vaše správanie. Knižka „50 odtieňov sivej“ sa zameriava práve na tento pocit.

5. Je to knižka o porne

Čítanie tejto knihy nie je len únikom z našich vlastných životov, je to aj sexuálny útek, ktorý sa podobá masturbácii alebo sledovaniu porna.

6. Hollywood romantizoval mužský ideál

Najmä pre tých, ktorí majú tendenciu rozostrieť hranice medzi fantáziou a skutočným životom, Hollywood vás v podstate núti kupovať ilúziu „dokonalého vzťahu“ alebo „ideálneho človeka“. Anastasiu používa ako veľmi nedokonalú a preto relatívnu povahu, aby zachoval “ tradičnú myšlienku, že ženy hľadajú dokonalého chlapca, že nie sú dokonalé zatiaľ, kým ho nenájdu“.

7. Zapadá do našej predstavy mať kontrolu a nechať ísť

„50 odtieňov sivej“ láka ženy, ktoré sa nachádzajú v bode, kde majú pocit, že majú kontrolu nad všetkým. Ako ženy musia naplniť veľa úloh (úloha matky, manželky, milenky, dobrej pracovnej sily…), ale stále je tam istá časť z nich, ktorá by rada vedela, že muži dokážu prevziať zodpovednosť. Ako napríklad Christian Grey.

____________________________________________________________________________________________________________________________

„50 odtieňov sivej“ získala mnoho kritiky. Dobrej aj zlej. Podľa niektorých je to majstrovské dielo, podľa iných je knižka stvorená pre unudené manželky v domácnosti a ukazuje ženy vo veľmi naivnom, zlom svetle. Tak, či tak, po prečítaní tohto článku sa možno budete pozerať na pokračovanie série v kine úplne iným pohľadom.

___________________________________________________________________________________________________________________________

Článok 50 odtieňov sivej pripravila Valéria Osztatná Loomis – lilywonderlandbooks@gmail.com