Očný lekár je tu pre vás, keď potrebujete náhlu odbornú pomoc

Očný lekár je tu pre vás, keď potrebujete náhlu odbornú pomoc

Váš zrak je najcennejší zmysel, aký máte, pretože ním vnímate väčšinu podnetov z okolitého sveta. Preto každý problém s očami a zrakom, ako sú úrazy, zápaly, bolesť alebo zhoršené videnie, by vás mal zaviesť do ambulancie očného lekára.

V očnej ambulancii vám vyšetria zrak a odhalia aj prípadné skryté ochorenia

Návšteva očnej ambulancie by mala byť súčasťou zdravotnej prevencie už od detstva. Zrak sa totiž postupne vyvíja a u dieťaťa môže mať potreba korekcie prípadnej očnej chyby veľký vplyv na jeho budúcnosť. Do vývoja zraku totiž môžu zasiahnuť rôzne činitele.

U dospelých vekom zase oči prirodzene starnú a aj zraku sa týkajú niektoré civilizačné ochorenia, ako je napríklad sivý zákal, glaukóm alebo vekom podmienená degenerácia makuly, tzv. žltá škvrna, či retinopatia, ktorá postihuje diabetikov. Preventívne prehliadky u očného lekára by ste mali absolvovať raz ročne. Najviac navštevujú ambulancie seniori, u ktorých sa predpokladá zhoršenie zraku vplyvom starnutia.

Mnoho očných chorôb sa však týka aj mladších ľudí a vzhľadom na moderný životný štýl je tiež veľmi častá potreba korekcie zrakových chýb u školákov a mladých ľudí. Preto je potrebné očné vyšetrenia nezanedbávať. Stav očí môže lekára navyše upozorniť aj na iné zdravotné problémy pacienta, ako sú neurologické ochorenia alebo vysoký krvný tlak, či cukrovka.

Očná ambulancia v Bratislave

Očná ambulancia poskytuje všetky potrebné vyšetrenia a komplexnú oftalmologickú starostlivosť pre všetky vekové kategórie, už od najmenších detí. V prípade potreby sa v očnej ambulancii realizujú preventívne prehliadky, predpisujú dioptrie, refrakčné pomôcky, zdravotné pomôcky pre slepých a slabozrakých, ale tiež poskytujú prvú pomoc v prípade náhleho poškodenia zraku, úrazu, cudzieho telesa v oku, pri bolestiach a zápaloch očí.

Starostlivosť zahŕňa tiež pravidelnú doživotnú dispenzárnu starostlivosť s chronickými očnými ochoreniami, ako je strabizmus, retinopatia, glaukóm, tumory, vrodené vývojové chyby a vrodené alebo získané refrakčné chyby. Vykonávajú sa tu tiež malé ambulantné zákroky a odber materiálu na mikrobiologické alebo histologické vyšetrenie. Očná ambulancia je zriadená v rámci očnej kliniky, ktorá zároveň realizuje aj operácie očí.

Detská očná ambulancia

U novorodencov a dojčiat sa v rámci detskej očnej ambulancie sleduje priechodnosť slzných ciest, u starších detičiek sa realizujú preventívne prehliadky a liečba škúlenia a tupozrakosti. Ide o najčastejšie vyskytujúce sa očné chyby v detskom veku. Čím neskôr absolvujú deti vyšetrenia, tým väčší je predpoklad toho, že budú musieť nosiť okuliare po celý život.

S dieťaťom je vhodné absolvovať vyšetrenia aj pred nástupom do materskej školy. Očné ambulancie tiež uskutočňujú predoperačné vyšetrenia pred laserovými zákrokmi určenými na korekciu zraku alebo odstránením iných očných ochorení. V očnej ambulancii sa o vás postarajú aj po operácii, či už pôjde o plánovaný, alebo akútny zákrok, pacienti tu absolvujú pravidelné kontroly u svojho ošetrujúceho lekára. K návšteve očnej ambulancie nie je potrebný výmenný lístok od praktického lekára.

Vyšetrenie v ambulancii je bezbolestné a realizuje sa pomocou špeciálnych moderných diagnostických prístrojov. Tie neprichádzajú do priameho kontaktu s okom, a preto je vyšetrenie bezbolestné a nemusia sa ho báť ani naši najmenší. Vyšetrenie zahŕňa test zrakovej ostrosti, meranie vnútroočného tlaku a vyšetrenie očného pozadia, pri ktorom je nutné rozkvapkanie zreničiek očí.

Očná ambulancia poskytuje aj bezplatné poradenstvo, ktoré nezahŕňa samotné vyšetrenie, ale umožňuje vám poradiť sa s odborníkom o svojom probléme alebo zdraví svojho blízkeho, prípadne sa dozvedieť viac o možnostiach korekcie zraku alebo liečby konkrétneho ochorenia. Niekedy sa však v živote môže stať, že budete potrebovať akútne vyšetrenie a vyhľadať tak lekársku odbornú pomoc náhle.

Keď potrebujete náhle vyhľadať odbornú lekársku pomoc, pomôže aj pohotovosť

Pri bolestivosti oka, náhlej zmene v kvalite zraku, opuchu, dvojitom alebo hmlistom videní, zápale očí alebo úraze by ste mali navštíviť očného lekára bezodkladne. Podcenenie takýchto situácií by mohlo viesť k strate času, ktorý je dôležitý na to, aby liečba bola rýchla a efektívna a čo najmenej zaťažujúca.

Keďže laik nevie presne posúdiť svoj stav, je potrebné navštíviť očnú ambulanciu. Očná ambulancia v Bratislave je pacientom k dispozícii každý deň, a pohotovostná ambulancia aj počas víkendov a sviatkov. V tomto čase ambulancia poskytuje akútnu, bezodkladnú zdravotnú starostlivosť. Využiť môžete tiež telefonickú pohotovostnú SOS linku, kde sa môžete aj objednať.

Výjazd očného lekára je spolu s poskytnutím zdravotného ošetrenia spoplatnený. Službu očnej pohotovosti nehradí zdravotná poisťovňa. Pohotovosť pracuje v poobedňajších hodinách, doobeda môžete navštíviť očnú ambulanciu, kde vás ošetria, aj pokiaľ nie ste pacientom očnej kliniky.

Očná ambulancia slúži aj pacientom, ktorí absolvovali na klinike zákrok alebo korekciu zraku a potrebujú sa v rámci svojej rekonvalescencie poradiť a obrátiť na odborníkov. Výber očnej ambulancie a lekára je dôležitý krok na ceste k vášmu zdravému zraku.