Najlepší čaj na zníženie cholesterolu

Najlepší čaj na zníženie cholesterolu

Nadbytok cholesterolu môže spôsobovať vážne zdravotné ťažkosti, ktoré obmedzujú vaše bezproblémové každodenné fungovanie. Riešení tohto problému je množstvo – od konzumácie rôznych liekov, zvyšovania športovej aktivity a dodržovania striktnej stravy s určitými potravinami, až po využívanie prírodných doplnkov stravy. Medzi skvelé alternatívy môžu patriť bylinky, ktoré sú prírodné a cenovo dostupné, pričom však majú vysokú mieru účinnosti.

Dobrý alebo zlý cholesterol?

Na začiatok je dôležité poznať rozdiel medzi dobrým a zlým cholesterolom. Ako dobrý cholesterol sa označuje HDL. Jeho úlohou je odpratávanie tuku a jeho vracanie do pečene. Práve vďaka tomu má vysokú prevenčnú hodnotu pred chorobami srdca, ktoré môžu byť spôsobené ukladaním tuku v cievach. Na tento druh dobrého cholesterolu má vplyv práve zvýšená telesná aktivita a zdravá strava.

Zlý cholesterol, takzvaný LDL je typickým tým, že sa veľmi ľahko lepí na steny ciev a tým pádom často spôsobuje srdcové ochorenia. Pri vytvorení zrazeniny potom veľmi rýchlo môže dôjsť k infarktu alebo mŕtvici, čo všetci považujeme za vážny a zdravie ohrozujúci stav. Zdrojom zlého cholesterolu je jedálniček plný tukov, málo pohybu, fajčenie, či nadmerné priberanie až obezita.

💡Optimálne hodnoty cholesterolu sa pohybujú v nasledovných rozmedziach:

  • LDL – pod 3 mmol/l
  • HDL – nad 1 mmol/l

Bylinky v boji proti cholesterolu

Medzi skvelé bylinky, ktoré vám pomôžu v boji s vysokým cholesterolom patrí šalvia lekárska, čakanka obyčajná, pýr plazivý, ľan siaty, kotvičník zemný, či napríklad veronika lekárska. Ideálne je čaje striedať, prípadne si robiť zmesi. Striedaním zaručíte, že bylinky nestratia svoju účinnosť a vy tak budete môcť neobmedzene využívať ich liečivé účinky.

čakanka

Čakanka obyčajná je esteticky veľmi príjemne vyzerajúci kvet, ktorý však skrýva aj množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus. Okrem toho, že znižuje cholesterol, má výborný vplyv aj na chudnutie, či trávenie. Zlepšuje hladinu cukrov v krvi a zlepšuje stav kože. Najlepším spôsobom užívania je pitie čakankového čaju, no často sa užíva aj koreň ako náhrada kávy.

kotvičník zemný
zdroj: https://www.erekciablog.sk/kotvicnik-zemny-tribulus-terrestris/

Kotvičník zemný nielen znižuje hladinu LDL cholesterolu, ale rovnako pomáha vyrovnávať hladinu medzi HDL a LDL cholesterolom. Jeho úloha je významná aj v rámci zlepšenie prekrvenia jednotlivých orgánov a organizmu ako takého. Medzi jeho ďalšie vlastnosti patrí aj zlepšovanie nálady, libida, či dodávanie energie. Kotvičník môžete konzumovať v podobe čaju, ale dostupné sú aj rôzne koncentrované formy a výživové doplnky.

Čaj si môžete zakúpiť aj priamo ako kombináciu rôznych bylín, často napríklad aj pod označením cholesterol. Takýto čaj by ste mali piť pravidelne počas dvoch týždňov a potom si dať pauzu. Stačí zaliať jednu čajovú lyžičku zmesi vriacou vodou a nechať vylúhovať. Ideálne je piť takýto čaj bez sladidiel, napríklad dvakrát denne.