Aróma difuzér v domácnosti: Ako ho využiť naplno?

Aróma difuzér v domácnosti: Ako ho využiť naplno?

Inhalácia éterických olejov má viacero pozitívnych účinkov pre zdravie a myseľ človeka. Práve aróma difuzér je vhodným sprostredkovateľom aromaterapie, pri ktorej sa čiastočky olejov bezpečne rozptýlia do ovzdušia. Ktoré výhody so sebou prináša aróma difuzér a ako naplno využiť jeho funkcie?

Ako používať aróma difuzér?

Do výhod aróma difuzéra nepatria len pozitívne zdravotné účinky, ale aj jednoduché ovládanie. Ešte pred samotným používaním si vyberte miesto s pevným povrchom, najlepšie ďalej od priameho slnečného svetla. Následne naplňte nádržku vodou izbovej teploty tak, aby nepresiahla čiaru s označením „max“. 

Éterické oleje sa pre silnú koncentráciu pridávajú do vody v menšom množstve. Zvyčajne stačí 6 kvapiek oleja, no rozsah sa tradične pohybuje medzi 3 – 10 kvapkami, v závislosti od preferencií užívateľa. Nasaďte vrchnú časť difuzéra späť, zapnite ho a môžete začať vychutnávať jeho účinky. Niektoré modely majú aj zaujímavé vlastnosti, ako sú:

  • LED svetlá meniace farbu
  • Automatické vypnutie po spotrebovaní vody
  • Nastavenie difúzie v intervaloch
  • Nepretržitá difúzia

Aróma difuzér: Účinky inhalácie éterických olejov

Aróma difuzér a s ním spojené pravidelné trávenie času, podporuje lepšiu funkciu dýchacieho systému a pôsobí na psychickú stránku človeka, v podobe znižovania hladiny stresu. Zvlhčovanie vzduchu v interiéri, eliminácia pachov, toxínov a baktérií, či pôsobivá vôňa – aj takéto zdravotné benefity nastávajú po tom, čo sa kvapôčky vody a oleja rozptýlia do ovzdušia. Farba svetla, ktorú uprednostňujete, spolu s premysleným výberom olejov pomôže k navodeniu relaxačnej nálady.

Tradičné oleje, alebo vlastná zmes?

Univerzálnosť difuzéra znamená aj to, že pri voľbe éterických olejov nie ste v podstate ničím limitovaní. Prvý spôsob, ako získať éterický olej, je jeho zaobstaranie v príslušnom obchode. Aké populárne vône máte k dispozícií?

  • Extrakty z rastliniek: Levanduľa, eukalyptus, harmanček a iné
  • Ovocie: Pomaranč, limetka, kokos, hrozno a iné
  • Imitácia prostredia: Vôňa pobrežia, prírody, Vianoc a iné

Kreativite sa medze nekladú a preto si môžete vytvoriť aj svoje vlastné éterické oleje, ktoré aróma difuzér bude šíriť celou miestnosťou. Pri vytváraní vlastných zmesí je dobré preskúmať ich rozmanitosť. Niektoré sa vyparujú rýchlejšie, iné sa prejavia neskôr. Nebojte sa experimentovať!

Zdroj obrázka: PV productions / Shutterstock.com