Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou a bez liekov? Pridajte do jedálnička tieto potraviny!

Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou a bez liekov? Pridajte do jedálnička tieto potraviny!

Vysoký cholesterol má mnoho Slovákov, väčšina z nich o tom ani nevie. Aké potraviny jesť, aby bol cholesterol nižší? Tieto by ste rozhodne mali zaradiť do svojho „menu“!

Cholesterol je pre telo nevyhnutný, je súčasťou každej bunky a základnou stavebnou jednotkou nervov i mozgových buniek. Organizmus ho tiež potrebuje pre tvorbu hormónov. Sčasti si ho človek vyrába sám, čiastočne ho prijíma v potrave. Zdravý organizmus dokáže udržiavať jeho správny pomer v krvi a tráviacom systéme, no ak je ho v tele nadmerné množstvo, môže sa usadzovať na stenách ciev a spôsobovať stratu ich pružnosti alebo dokonca zúženie alebo dokonca až upchatie. Výsledok? Orgán, ktorý cieva vyživuje, odumrie.

Čo vedie k zvýšeniu cholesterolu?

Vo všeobecnosti poznáme „dobrý“ a „zlý“ cholesterol. Hladina celkového cholesterolu by mala byť 3,9 – 5,2 mmol/l. Hodnota nad 6,2 u dospelých už predstavuje vysoké riziko upchatia ciev, u detí by mal byť cholesterol pod 4,4 mmol/l. K zvýšeniu cholesterolu v tele môže dôjsť nevhodnou stravou – konzumáciou potravín bohatých na živočíšne tuky, v dôsledku nadváhy alebo obezity, svoju úlohu môže zohrať aj genetická predispozícia a sklon k zvýšenej hladine krvných lipidov. Ak fajčíte a konzumujete v nadmernej miere alkohol, nehýbete sa alebo sa liečite na cukrovku, môžu byť jeho hodnoty u vás takisto vyššie ako je bežné. Čo teda robiť, aby ste hladinu cholesterolu znížili bez liekov? Jedzte tieto superpotraviny a telo sa vám poďakuje!

Raňajkujte vločky

Máte vysoký cholesterol? Zabudnite na omeletu, vajíčka na tvrdo alebo toasty či rožok so šunkou a syrom, kľúčom k zníženiu hladiny cholesterolu môže byť aj malá zmena raňajok. Už dve hrste ovsených vločiek znižujú hladinu LDL cholesterolu o viac ako 5 percent v priebehu šiestich týždňov. Ako je to možné? Môže za to beta – glukán – látka v ovse, ktorá pohlcuje zlý cholesterol a telo ho následne vyplaví. Ovsený beta – glukán obsahuje aj účinný výživový doplnok Beta Heart, ktorý je v boji s cholesterolom zásahom do čierneho.

Doprajte si rybu aspoň raz týždenne

Omega – 3 mastné kyseliny sú jedny z najpodstatnejších látok zdravého stravovania. Stovky výskumov preukázali, že pôsobia preventívne proti srdcovým chorobám, demencii a mnohým ďalším chorobám. A to nie je všetko! Tieto nenasýtené tuky môžu mať ďalší zdravotný prínos, ktorým je znižovanie hladiny cholesterolu. Ako to robia? Jednoducho, zvyšujú hladinu „dobrého“ cholesterolu. Zaraďte do jedálnička ryby a nebudete sa stačiť čudovať.

Za hrsť orechov denne

Podľa výskumu sa ľuďom, ktorí denne zjedli 40 gramov vlašských orechov počas jedného mesiaca, znížil celkový cholesterol o viac ako 9 percent. Rovnako tak „úradovali“ aj oriešky a mandle. Chrumkanie orechov je podľa týchto čísel mimoriadne prospešné. Majte však na pamäti, že orechy majú zároveň vysoký obsah kalórií. Pozor, praženým slaným orieškom sa oblúkom vyhnite!

Strukoviny spomalia vstrebávanie cholesterolu

Konzumujte najmä fazuľu! Pre srdce je mimoriadne prínosná, a ak ju zaradíte do vášho jedálnička, pomôže vám znížiť hladinu celkového cholesterolu v krvi. Dôvod? Vysoký obsah vlákniny! Je dokázané, že práve vláknina dokáže spomaliť proces vstrebávania cholesterolu z niektorých potravín.

Špenát chráni pred infarktom

Ste fanúšikom špenátu? Skvelá správa je, že obsahuje veľké množstvo luteínu! Už 1/4 šálky zelenej listovej zeleniny alebo iných potravín bohatých na luteín, pomáha chrániť pred infarktom tým, že zo stien ciev odstraňuje nánosy cholesterolu, ktoré môžu spôsobiť ich upchatie.

Avokádo ako zdroj „dobrého“ cholesterolu

Avokádo je skvelým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, ktoré zvyšujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a súčasne tiež znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. Fytosteroly, ktoré sú v avokáde obsiahnuté, dokážu spomaľovať absorbovanie cholesterolu z potravy. Má to však jeden háčik! Avokádo má trochu vyšší obsah kalórií a tukov, takže ho konzumujte v rozumnej miere.

Dajte zelenú výživovým doplnkom

V boji s vysokým cholesterolom využite silu podporných výživových doplnkov Herbalife Nutrition. Ako mimoriadne účinný sa ukázal výživový doplnok Beta Heart s obsahom ovseného beta – glukánu, ktorý preukázateľne znižuje cholesterol a prispieva k udržaniu jeho správnej hladiny v krvi. Výživový doplnok Beta Heart je bohatý na obsah vlákniny, ktorá je základom zdravej životosprávy. Doprajte si tento unikátny produkt a stavte na aktívny životný štýl, výsledky na seba nenechajú dlho čakať!