TOP 25: filmy podľa skutočnej udalosti

TOP 25: filmy podľa skutočnej udalosti

Prezrite si s nami top filmy natočené podľa skutočnej udalosti, ktoré vám prinesú neuveriteľný zážitok. Tieto filmy často prinášajú hlboký emotívny zážitok alebo výrazné poučenie, vďaka čomu majú aj edukačný charakter. Ktoré filmy podľa skutočnej udalosti sú najlepšie hodnotené a určite by ste ich mali vidieť?

Chlapec, ktorý spútal vietor

Skutočný príbeh o mladom chlapcovi, ktorý svojím vynálezom zachránil ľudí pred hladomorom. Dokázal vďaka svojmu dôvtipu zabezpečiť úrodu aj v období sucha a to aj napriek nízkej gramotnosti a množstvu problémov v komunite. Zároveň film zobrazuje aj politickú a ekonomickú situáciu obyvateľstva v tejto vrstve a v danom období.

Beautiful Boy

Emotívny film o osemnásťročnom Nicovi, ktorý síce na prvý pohľad disponuje všetkým čo mladý chlapec v jeho veku potrebuje. Napriek tomu je však v jeho život trhlina, ktorú vypĺňa užívaním drog. Skutočný príbeh o sile závislosti a rovnako aj o láske, ktorý vznikol aj na základe knižnej predlohy.

Richard Jewell

Film o bezpečnostnom pracovníkovi menom Richard Jewell, ktorý sa preslávil tým, že na letných olympijských hrách našiel bombu a zachránil tak situáciu. Vďaka tomuto sa stal cieľom médií, ktoré príbeh značne prekrútia a z hrdinu sa behom chvíle stane zloduch. Pokojný život sa mu razom zmení pod vplyvom médií a vyšetrovateľov FBI.

Útek z Pretórie

Príbeh zo sedemdesiatych rokov minulého storočia v Juhoafrickej republike počas apartheidu. Film sleduje politického aktivistu, ktorý je uväznený vo väznici s maximálnym strážením. Táto situácia je pre neho neúnosná a tak sa so svojimi spoluväzňami snaží vymyslieť plán úteku…

Obhajca nevinných

Film nás zavedie do roku 1989 kedy sa mladý absolvent práva na Harvarde snaží pomáhať v boji za spravodlivosť chudobným. Putuje do väznice, kde sa zoznámi s väzňami odsúdenými na smrť. Stretne sa s väzňom odsúdeným za vraždu 18 ročnej ženy – dôkazy sú však značne protirečivé. Urobí tak všetko preto, aby zmenil toto rasistické obvinenie a nastolil spravodlivosť.

Bohemian Rhapsody

Táto biografická snímka o skupine Queen je dielom najvyššej kvality. Príbeh sa zameriava omnoho detailnejšie na Freddieho Mercuryho, no vykresľuje všetky postavy tejto hudobnej skupiny. Skvelé herecké výkony a nezabudnuteľné tanečné vystúpenia spolu s neuveriteľnou hudbou sú v tomto prípade stávkou na istotu.

Nedotknuteľní

Ochrnutý Philippe si za opatrovateľa vyberie mladíka, ktorého práve prepustili z väzenia. Táto francúzska komédia je ideálnym príkladom filmu, ktorý vo vás dokáže rozprúdiť všetky emócie. Nedotknuteľní je film z roku 2011, ktorý vás dokáže chytiť za srdce.

Terminál

Hlavným hrdinom tohto filmu je Viktor Navorský, ktorý prichádza do New Yorku. Počas jeho pobytu na palube lietadla dôjde v jeho krajine k politickému prevratu a tak nemôže vstúpiť na územie USA. To vedie k bizarnej situácii, kedy je nútený čakať na letisku až kým sa v jeho krajine neskončí občianska vojna...

Hačikó: Príbeh psa

Tento dojímavý filmový príbeh z roku 2009 je filmovým hitom už niekoľko rokov. Rozpráva príbeh o oddanosti štvornohého miláčika voči svojmu páničkovi. Tento príbeh zobrazuje, že aj najmenšia stereotypná drobnosť dokáže byť symbolom obrovského láskyplného vzťahu.

The Two Popes

Táto pomerne ešte stále filmová novinka vezme diváka za múry Vatikánu. Konzervatívny pápež Benedikt XVI. a liberálny pápež František musia nájsť spoločnú cestu ako viesť katolícku cirkev. Vďaka tomuto filmu môže aj bežný divák zistiť, ako to funguje vo Vatikáne a dostane sa do zákulisia života hlavy katolíckej cirkvi.

Raging Bull

Biografia Jakea LaMottu, ktorý bol šampiónom v strednej váhe. Boxera stvárňuje Robert De Niro – celý jeho život sa odohráva v znamení boja s rivalmi. Okrem toho však existuje v jeho živote aj iný, omnoho dôležitejší súper – on sám.

Kráľova reč

Tento príbeh rozpráva osud anglického kráľa Juraja VI., ktorý sa stáva nástupcom trónu. Má však jeden významný a aj značný problém – zajakáva sa a tak ho verejnosť považuje za neschopného vykonávať svoj mandát. On však využije pomoc odborníka. Ako to dopadne si môžete pozrieť priamo v tomto skvelom filmovom spracovaní…

Spotlight

Skvelý skutočný príbeh tímu investigatívnych žurnalistov, ktorí v roku 2002 odhalili, že katolícka cirkev systematicky kryje pedofíliu. Tento tím z Boston Globe odhalil viac ako 70 miestnych kňazov. Film plný skvelých hereckých výkonov, ktorý zobrazuje dôležitú a nesmierne citlivú problametiku.

Goodfellas

Príbeh o živote Henryho Hilla a jeho vzostupoch a pádoch. Tento mafiánsky epos je známy a populárny najmä kvôli kvalitnému výkonu hercov a naozaj realistickému spracovaniu podľa skutočnosti. Film je pomerne dlhý, ale divák sa počas jeho sledovania nenudí.

A Beautiful Mind

Film zobrazuje skutočný život Johna Nasha, ktorý síce trpel schizofréniou, ale napriek tomu bol uznávaným matematikom. Dokonca si vďaka partnerke užil niekoľko krásnych láskyplných rokov a získal Nobelovu cenu. Tento film je nesmierne emotívny a motivačný zároveň.

Hotel Rwanda

Rwanda, rok 1993 a vojna medzi dvoma kmeňmi – Hutu a Tutsiami. Celý svet sa prizerá tejto krutosti a vyhladzovaniu v rámci rivalského boja. Niektorí ľudia sú však ochotní pomôcť za každú cenu – napríklad Paul Rusesabagin, ktorý je manažérom hotela pre bohatých cudzincov. Tentoraz hotel ponúkne bezmocným utečencom.

Chyť ma ak to dokážeš

Leonardo di Caprio zažiaril v tomto filme ako hlavná postava – Frank W. Abagnale. Tomu s podaril skvelý kúsok, pretože už v 21 rokoch po ňom pátra polícia mnohých štátov. Falšoval svoje doklady a tak a stal lekárom, právnikom, či pilotom. Aký bol jeho osud?

Všetci prezidentovi muži

Tento film rekapituluje celosvetovo známu aféru Watergate, ktorá priniesla svojím rozsahom aj samotnú rezignáciu Richarda Nixona. Pri odhalení tejto kauzy sa angažovali známi reportéri, ktorí v tejto filmovej podobe stvárňujú novinársku odvahu a trpezlivosť.

Moneyball

Tento film zobrazuje príbeh Billyho Beana, ktorý bol nádejným hráčom baseballu. Nedokázal však naplniť očakávania, ktoré v neho mali nielen najbližší ale aj široké okolie a tak sa rozhodne pre pozíciu v zákulisí. Ako manažér tímu Oakland Atheltics zhromaždí hráčov, o ktorých nikto nemá záujem a spolu s ekonómom Peterom Branodnom dokáže zázrak.

Teória všetkého

Film Teória všetkého je zobrazením života slávneho Stephena Hawkinga, ktorý sa pokladá za jedného z najväčších géniov sveta. Dej sa odohráva od jeho 21 rokov, kedy študuje na Cambridge – v tomto období ide o zdravého a obľúbeného chlapca. Potom sa však dozvie, že mu zlyháva nervový systém…

Skryté čísla

Film nás zavedie do šesťdesiatych rokov 20. storočia, kedy Rusko a USA bojujú o to, kto prvý poletí do vesmíru. Okrem toho politického podmazu sa však film venuje osudu troch afroamerických žien s obrovským potenciálom, ktoré pracujú v NASA. Denne sa stretávajú s rasizmom, podceňovaním a predsudkami, ale aj napriek tomu dokážu byť súčasťou misie prvého amerického kozmonauta na obežnú dráhu.

Joy

Film pre všetky emancipované ženy – príbeh ženy, ktorá sa nebojí a ide si za svojím cieľom. Vytvorí si impérium na základe zázračného mopu. Okrem peňazí a slávy však prichádza aj niekoľko nástrah v podobe zrady, či závisti. Dávka motivácie a silnej emancipácie na seba nedá dlho čakať.

Apollo 13

Film o jednej z najznámejších vesmírnych misií, ktorú predviedli traja astronauti Jim, Fred a Jack. Snívajú o jednoduchom cieli – pristáť na mesiaci. Ich sen sa však rozplynie po odtrhnutí nádrže s kyslíkom. Film sprevádza aj legendárna hláška: „Houston, máme problém!“ Film o nepodarenej misii je zážitkom pozerať.

Lost Girls

Jeden z najnovších prírastkov v našom zozname sa dostal na plátna v roku 2020. Lost Girls je film o žene, ktorá vyšetruje zmiznutie vlastnej dcéry. Stopy vedú k odhaleniu množstva tiel prostitútok až k sériovému vrahovi. Film predstavuje typickú detektívku, ktorá má však skutočný základ, čo je mrazivé. Môžete ho nájsť na Netflixe.

Šťastie na dosah

Film z roku 2006, ktorý sa právom považuje za jeden z najlepších v tejto kategórii. Hlavnú úlohu výborne obsadil Will Smith, ktorého opustila manželka, pretože mala plné zuby ich zlej finančnej situácie. Ostane so svojím synom a dostanú sa až na úplné dno, kde musia prespávať v útulkoch, či autobusových zástavkách…

Záver pre filmy podľa skutočnej udalosti

Filmy podľa skutočnej udalosti sú populárnym žánrom, pretože zobrazujú určité dôležité situácie z minulosti alebo súčasnosti. Často majú tiež výrazné poučenie a tiež predstavujú skvelý zdroj informácií. Ktoré filmy podľa skutočnej udalosti sú vaše obľúbené? Ktoré filmy zo spomenutých ste videli?