Moderné záclony do kuchyne: Podľa čoho ich vyberať?

Moderné záclony do kuchyne: Podľa čoho ich vyberať?

Dekorácie v podobe okenných textílií sú pri zariaďovaní domácnosti samozrejmosťou. Ak práve rozmýšľate nad tým, aké záclony vyberiete do kuchyne, inšpirujte sa našimi praktickými tipmi.

 

Okenné dekorácie v kuchyni bývajú často vystavené výparom z varenia a pečenia, preto by ste ich výber mali prispôsobiť aj tomuto faktu. Zároveň treba prihliadať aj na to, akým smerom sa otvára kuchynské okno a ako často ho používate. Ak premýšľate nad klasickými bielymi záclonami, síce nimi nič nepokazíte, no pri kuchynských oknách by ste mali zohľadniť kde presne sa okno nachádza. Ak je okno nad kuchynskou linkou, prípadne umývadlom mali by ste si uvedomiť, že klasická záclona by asi zavadzala. Na výber je však hneď niekoľko alternatív. Napríklad rímske rolety. Dajú sa ušiť aj zo záclonovej látky a tak môžete použiť ten istý materiál na okne nad linkou aj na balkónovom. Bude len v prevedení, ktoré nebude v ceste a pritom okno zútulní a oblečie ho. Výhoda rímskych roliet je, že si ich môžete vytiahnuť do polovice okna a na parapet si položiť bylinky či kvetiny prípadne iné dekorácie. Ďalšou možnosťou su plisé roletky, ktoré sa montujú do rámu okna a tiež nezaberajú priestor a ľahko sa udržujú. Tiež sa dajú posúvať na okne tam kde ich práve potrebujete tak aby slúžili a tienili.

Ako oživiť kuchyňu?

Existujú stovky rôznych vzorov, farieb i motívov, ktorými môžete oživiť kuchyňu, či už sú na záclone, rímskej rolete alebo na plisé. Mali by ste však prihliadať na korešpondovanie farebných odtieňov použitých na okenných dekoráciách so zvyškom kuchyne. Podobné odtiene by sa mali nachádzať aspoň v detailoch na podlahe alebo nábytku, prípadne na ostatných dekoroch v kuchynskej časti. Vo všeobecnosti platí, že okenné dekorácie sa vyberajú podľa štýlu samotného interiéru. Nielen v kuchyni, ale v každej miestnosti, ktorú chcete udržať v harmónii a súlade všetkých prvkov.

Záclony na mieru sú vždy tým najlepším riešením

Ak si dáte zhotoviť kúsky na mieru, nikdy nešliapnete vedľa. Budú dokonalé nielen veľkostne ale vyhovovať budú aj svojím prevedením. Ak máte kuchyňu ladenú v minimalistickom štýle, dobrou voľbou vždy budú jednoduché, vzdušné textílie použité na plisé roletkách či záclonách. Môžu byť „čisté“ alebo s jemným vzorom. Populárny rustikálny štýl v interiéri a folklórne zariadenú kuchyňu skvelo oživia bavlnené či ľanové záclony a závesy, na ktorých nesmie chýbať káro alebo kockovaný vzor. Ten môže pokojne dopĺňať aj madeirová alebo iná čipkovaná aplikácia. Vo vidieckych malých oknách dobre vyniknú krátke záclony do kuchyne. Inovatívna moderná kuchyňa v štýle „high-tech“ si žiada ľahké voalové záclony alebo kúsky z organzy. Tie môžu byť hladké alebo v krčenej úprave a pokojne ich môžete spestriiť volánikmi, flitrami, výšivkou alebo korálikmi, je len na vás, do akej miery sa s nimi „vyhráte“.