Typy letných vôní, ktoré si zamilujete

Typy letných vôní, ktoré si zamilujete

Leto pôsobí na naše zmysly azda najviac uvoľňujúco a relaxačne zo všetkých ročných období. Aby bol každý letný zážitok ľahko zapamätateľný a rozpoznateľný, zlaďujeme k nemu istú značku, resp. stopu. Tú dosiahneme aj pomocou najlepších letných vôní, len ich treba vyšpecifikovať, dať do súvisu pre tú-ktorú príležitosť. Tak sa nám s letom viaže niekoľko typy letných aróm, ktoré by sme si najradšej pripomínali celoročne. Ktoré sú to?

Jemné až iskrivé osvieženie

Požiadavka na svieže, osviežujúce vône je v horúcom až sparnom lete najviac vyťaženou. Vôňou si vytvárame príjemné ochladenie, ľahkosť a uvoľnenie na tele. Ponúka ho nielen závan po slanej morskej vode, ale aj tropické zelené listy čajovníkovšťavnatého ovocia, presnejšie citrusov. Jemné ochladenie môže vystriedať až iskrivé osvieženie skryté v stopách kvetinových, kvetinovo-ovocných až orientálno-kvetinových vonných kombinácií.

Vôňa slanej morskej vody a vetra

Z tejto rozsiahlej skupiny vôní vyberáme ako prvé živelné morské osvieženie. Vánok na pokožke pôsobí jemne chladivo. Nevytvára rušivý dojem, ale naopak, zmesou vône oceánu a silného vetra nás stavia do pozície letnej bohyne a boha. Tento nádych je príznačným aj pre najlepšie unisex parfémy. Sila mora a vetra sa ideálne spája v srdci morskej trávy a citrusov, doplnených aj o jemné drevité či bylinné arómy (napr. céder, šalvia, levanduľa).

Náš tip – skvelé letné osvieženie možno dosiahnuť aj v tieni mohutných zelených listov. Medzi letnými vôňami sa dobre uplatňujú arómy rajskej palmovej záhrady a príjemného zeleného čaju. Zatiaľ čo na prechádzku rajom sa vydávame pomocou najlepších orientálnych, korenistých až jemných kvetinových vôní, pri zelenom čaji je to skutočná záplava osvieženia. Naše zmysly podnecuje zelená príroda, ktorá sa v kombinácii s čajovníkom a citrusmi stáva dominantou pre najhorúcejšie dni.

Osvieženie v šťavnatom ovocí  

V letných vonných variáciách len výnimočne nachádzame čisto ovocné vône. Najčastejšie sa spájajú s kvetinovými a citrusovými arómami. Môže tak vzniknúť úžasná kombinácia, kde v srdci leží ruža a lekno podčiarknuté melónom, iskrivejšou marakujou, citrónom alebo čiernou ríbezľou. Pre ešte lepší dotyk s prírodou sa v týchto vôňach často uplatňuje dubový mach. Obsahujú ich ako nové parfémy, tak aj tradičné, nadčasové.

Vôňa kvetín spolu s drevinami a jemným orientálnym nádychom

Menej štandardné, ale zato veľmi funkčné letné osvieženie. Nemusíte sa obávať, že vás drevitá aróma bude v lete zbytočne prehrievať. Opak je pravdou, čo dokazuje napr. kombinácia dominantného vetiveru alebo kosatca v pozadí luxusného santalového dreva a pižma. Takáto vôňa pôsobí zvodne až veľmi luxusne.

Na záver si prostredníctvom jedinečného typu privoniate k letu v úžasnom oriente. Osviežujúci nádych vytvára príjemná letná kombinácia bergamotu v srdci kráľovskej orchidey alebo nenáročného kaktusu. Orientálnu atmosféru skvelo podnecuje aj opojná tuberóza alebo frézia.