Skvelé tipy pre nákup krásnej obuvi, ktorá sa postará o zdravie chodidiel

Skvelé tipy pre nákup krásnej obuvi, ktorá sa postará o zdravie chodidiel

Väčšina ľudí sa rodí so zdravými nohami. Ale ako starneme, ich stav sa časom zhoršuje. Avšak, nielen vek, ale aj nevhodné topánky sú častou príčinou bolesti nôh. Môžu viesť k svalovému napätiu a nesprávnemu namáhaniu kolien, bedier a chrbtice.

Aby ste predišli predčasnému poškodeniu chodidla, mali by ste pri kúpe obuvi venovať pozornosť niekoľkým veciam.

Ako nosiť obuv, aby boli nohy v pohode?

Doma choďte čo najčastejšie v ponožkách alebo naboso, aby ste uvoľnili napätie na chodidlách a precvičili si svaly chodidiel.

Ak v práci veľa stojíte alebo chodíte, odborníci odporúčajú vložku na mieru. Podporuje chodidlo a tým sa vyhýba nesprávnemu držaniu tela. S topánkami na vysokých opätkoch buďte opatrní: už od výšky troch centimetrov sa váha presúva z päty na predkolenie a môže tak zaťažiť napríklad Achillovu šľachu.

Širšie podpätky sú kvôli lepšiemu rozloženiu tlaku oveľa lepšie. Ešte jednoduchšie to však bude s pohodlnými dámskymi teniskami.

Na čo si dať pozor pri nákupe?

Pred nákupom topánok by ste si mali zmerať nohy. Na tento účel položte bosé nohy na papier, obkreslite ich fixkou a vystrihnite namaľovaný tvar chodidla. Správnu veľkosť topánok je možné odmerať na šablóne skladacím metrom alebo pravítkom.

Je lepšie kupovať topánky trochu veľké ako malé a dbať na správnu šírku vpredu, pretože predná časť nohy nesmie byť stiahnutá.

Najlepší čas na nákup topánok je poobede, pretože vtedy sú vaše nohy väčšinou o niečo väčšie ako ráno. Tak na to pri výbere nových pánskych tenisiek myslite.

Nohy si denne umývajte a krémujte

Aby vám vaše chodidlá v obľúbených topánkach slúžili čo najdlhšie, potrebujú adekvátnu starostlivosť. Pre každodennú starostlivosť o nohy postačí nohy namydliť, opláchnuť a následne dôkladne osušiť.

Na prevenciu mykózy nôh môžete použiť fén na vysušenie – ľahko sa tak dostanete aj do priestorov medzi prstami. Potom by ste si mali nohy dobre nakrémovať. Ak sa po sprchovaní natriete mliekom, môžete použiť aj telové mlieko na nohy a zaobídete sa bez špeciálneho krému na nohy.

Dbajte na pravidelné strihanie nechtov

Nechty na nohách by sa mali strihať nožnicami na nechty na nohy alebo silnými nožničkami na nechty. Na rozdiel od nechtov na rukách sú nechty strihané rovno. Bočné okraje zostávajú. V opačnom prípade vzniknú ostré rohy, ktoré môžu zarásť alebo viesť k zápalu nechtového lôžka. Rohy je lepšie následne zaobliť pilníkom. Aj takáto údržba sa postará o pohodlné nosenie vašej obuvi a komfort chodidiel.

Zdroj obrázka: marozzau/Shutterstock.com