Najlepšie univerzity v Európe

Najlepšie univerzity v Európe

Už ako malých sa nás pýtajú, čo by sme chceli v dospelosti robiť. Len máličko z nás to však naozaj vie, a keď povie v piatich rokoch, že bude herečka, policajt alebo doktorka, tak to tak bude.

Väčšina to nevie ešte ani v 18 rokoch, kedy si vyberá čo pôjde študovať a či vôbec. Vybrať si potom konkrétnu univerzitu je ďalší oriešok, ktorý treba rozlúsknuť. Študovať môžeme v dnešnom svete čokoľvek a tiež kdekoľvek. Ak nám to dovolí naša šikovnosť a cieľavedomosť, ale aj strach a finančné možnosti, môžeme sa obzerať aj po tých najlepších univerzitách sveta. Štúdium v zahraničí je totiž jeden z najlepších odrazových mostíkov pre ďalší život.

 

Najlepšie univerzity na svete

Každoročne vydáva Round University Ranking tím (RUR) rebríček najlepších univerzít sveta.

Prvé tri miesta obsadzujú väčšinou tie americké, a tak tomu bolo aj v uplynulom roku 2018:

  1. Harvard University
  2. University of Chicago
  3. California Institute of Technology.

 

Na ďalších miestach sú ale aj skvelé školy, ktoré máme bližšie. Najpopulárnejšie je pre našincov štúdium v Anglicku. A práve tam sú tie najlepšie európske univerzity podľa spomínaného rebríčka:

  1. Imperial College London
  2. University of Cambridge
  3. University of London.

 

Pre možnosť štúdia na univerzite v Anglicku je často potrebný certifikát z angličtiny, ktorý si je možné spraviť na viacerých jazykových školách na Slovensku po absolvovaní jazykového kurzu.

univerzita

Štúdium v zahraničí

Okrem Anglicka máme ale možnosť študovať i na iných zaujímavých miestach. Aj malé krajiny a malé mestá ponúkajú kvalitné vzdelanie.

Napríklad najlepšou univerzitou Talianska a 21. najlepšou v Európe je Scuola Normale Superiore di Pisa v relatívne malom meste známom len svojou šikmou vežou a nie univerzitou.

Ďalším príkladom je rozlohou malá krajina Dánsko. Tá má na 43. mieste v Európe svoju Technickú univerzitu a okolo prvej stovky najlepších európskych univerzít sa už dlhé roky umiestňuje univerzita v meste Aarhus. A štúdium v Dánsku má tiež niečo do seba.

Rovnako malé Holandsko má v prvej dvestovke dokonca 10 vysokých škôl. Tu sa dá študovať právo, technológie aj obchod. Mestá Groningen či Nijmegen, ktoré našincovi veľa nepovedia sú dočasným domovom pre desiatky tisíc študentov, ktoré objavili kvalitu holandských škôl.

 

 

Jazykové kurzy v zahraničí

Študovať tri, štyri, päť rokov mimo domova sa niekomu môže zdať dlho. Univerzity ale ponúkajú aj jazykové kurzy alebo špecializované kurzy počas našich prázdnin, alebo postgraduálne štúdium na jeden či dva roky. Stačí si len vybrať z tých najlepších.

Svetové umiestnenieNázov školyKrajina
4Imperial College LondonUK
10University of CambridgeUK
12University of OxfordUK
13Ecole Polytechnique Federale de LausanneŠvajčiarsko
14ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology)Švajčiarsko
15Ecole PolytechniqueFrancúzsko
17Karolinska InstituteŠvédsko
18University College LondonUK
21Scuola Normale Superiore di PisaTaliansko
26London School of Hygiene & Tropical MedicineUK
29University of EdinburghUK
30King`s College LondonUK
33Ludwig Maximilian University of MunichNemecko
38Royal Institute of Technology (KTH)Švédsko
41Pierre and Marie Curie University (Sorbonne University)Francúzsko

Zdroj: World University Ranking 2018 (RUR)