Načo mi vlastne je krátkodobé cestovné poistenie?

Načo mi vlastne je krátkodobé cestovné poistenie?

Mnoho z nás počas chladných zimných dní pomýšľa na letnú dovolenku niekde pri mori. Hoci sme svedkami toho, že dnes už mladí nemajú problém zdvihnúť kotvy a napríklad Vianoce stráviť v „teplých“ krajinách, až také bežné to ešte nie je.

Dovolenka však zákonite nemusí znamenať iba vyvaľovanie sa pri mori, je to napríklad aj zimná dovolenka, ktorá sa v príprave na tú letnú veľmi nelíši.

Samozrejme, nebalíte letné veci, hoci wellness po náročnom jazdení na lyžiach či snowboarde padne vždy vhod. Vybavenia na zimnú lyžovačku potrebujete viac. Spája ich však niekoľko vecí – dobrá nálada, plánovanie a poistenie. Kým v ďalekých krajinách neviete, čo vás postretne alebo čo sa môže stať, počas zimnej dovolenky musíte myslieť predovšetkým na svoju bezpečnosť – na svahu, pri ceste tam či naspäť – jednoducho bezpečnosť by mala byť na prvom mieste.

Krátkodobé cestovné poistenie

Iste ste o tomto druhu poistenia už veľa počuli a možno ste ho už aj niekoľkokrát uzatvorili. Toto poistenie pokryje nielen liečebné náklady, ktoré by boli v prípade potreby nutné, zabezpečuje aj asistenčnú službu, ktorá je vám k dispozícii v akejkoľvek situácii a dokáže vám odborne poradiť tam, kde už niekedy strácate prehľad. Niežeby sme vás podceňovali, no nie vždy si dokážeme zachovať chladnú hlavu a triezvy rozum tam, kde sa niečo deje. Navyše, ak cestujete s batožinou, krátkodobé cestovné poistenie pokryje v prípade straty náklady, rovnako sa môžete dodatočne pripoistiť v prípade úrazu alebo pripojiť zodpovednosť za škodu – to sa oplatí, ak máte deti, alebo ak neradi riešite podobné situácie na vlastnú päsť a rukami-nohami (ak neovládate jazyk danej krajiny).

A pritom nejde o zložité niekoľkohodinové vybavovanie s príslušníkmi poisťovne. Mnohé inštitúcie ponúkajú svojim zákazníkom možnosť poistiť sa online, čím odpadá návšteva najbližšej pobočky. Samozrejme, ak to máte radi spôsobom „oldschool“, do pobočky pokojne zájdite a nechajte si pracovníkom všetko dopodrobna vysvetliť. Ak však natoľko dôverujete danej poisťovni, že tam nepotrebujete zájsť, niektoré ponúkajú možnosť uzatvoriť krátkodobé cestovné poistenie aj formou SMS. Pozor si však treba dávať na jednu z podstatných vecí – každé krátkodobé poistenie by vám malo byť ušité na mieru. Malo by obsahovať to, čo presne od neho očakávate a čo potrebujete. Je iné, keď idete k moru na pár dní, do uzatvoreného rezortu a iné je, keď idete na vlastnú päsť trebárs do Thajska. Podmienky jednotlivých poisťovní sa menia, tak ako sa mení aj obsah krátkodobého cestovného poistenia. Preto naň myslite dopredu a všetko rozumne zvážte, aby ste boli chránení na 100 %.

Čo teda od poistenia očakávať?

Najmä to, že v prípade potreby sa na danú poisťovňu môžete spoľahnúť. Pokrývať by ale všeobecne malo:

  •         Storno cesty – nikdy totiž neviete, čo sa môže stať. Mnoho cestovných kancelárií v prípade svojej nepriaznivej situácie často „oklame“ zákazníka a skrachuje hneď potom, ako vás vypraví na letisko a vy len bezmocne čakáte, čo sa môže stať.
  •         Liečebné náklady – nikto sa nechce na dovolenke stretnúť so situáciou, kedy sa mu niečo stane. To však nie vždy viete ovplyvniť. Ak máte v rámci svojho krátkodobého cestovného poistenia aj poistenie liečebných nákladov, väčšinou kryje nevyhnutné a účelne vynaložené náklady na ošetrenie akútneho ochorenia či úrazu, náklady na lekárske ošetrenie, hospitalizáciu, zdravotný materiál, lieky, vyšetrenia a možnú prepravu. Opäť to však závisí od toho, u koho si dané poistenie uzatvoríte. Preverte si to teda vopred.
  •         Pátranie a záchranu – ak sa chystáte na hory, iste sa vám zíde. Všeobecne platí, že zahŕňa preplatenie náhrady za pátranie mimo územia Slovenskej republiky. Takže v prípade zimnej dovolenky a vašej neutíchajúcej lásky k snežnému prašanu a neoznačených zjazdoviek sa vám to určite zíde.
  •         Zodpovednosť za škodu – najčastejšie po tejto položke pátrajú rodičia neposedných detí. Poistenie pokrýva náhradu za škody spôsobené na majetku alebo na zdraví iných osôb.
  •         Poistenie batožiny – to je snáď dnes už samozrejmosť. Ak sa vám už stalo, že vám z tunela pri prílete na miesto určenia nevyšla vaša batožina, iste ste toto poistenie využili a boli ste radi, že ho máte. Nie je to iba o strate – ale o odcudzení, poškodení, zničení, o náhrade cenných vecí, poistenie zväčša pokrýva aj poškodenie, zničenie alebo stratu dokladov. Oceníte ho aj vtedy, keď vás okradnú, pretože poistenie zahŕňa aj výdavky pri krádeži, ak ste nútení niečo kupovať alebo aj v prípade, že stratíte platobné prostriedky.

Svet praje pripraveným

Na trhu je nedozierne množstvo poisťovní, ktoré vám ponúkajú svoje služby a produkty. Je veľmi dobré uvedomiť si, kam idete, za akým účelom tam idete, čo sa vám reálne môže stať. Hoci na to zrejme nikto nechce myslieť, svet praje pripraveným. A poisteným.