Čo je kolagén a prečo je dobré ho používať?

Čo je kolagén a prečo je dobré ho používať?

Kolagén je prirodzenou súčasťou nášho tela, tvorí až 30% celkovej hmoty ľudských bielkovín. Jeho základnou funkciou je zabezpečovanie pružnosti pokožky. Minimalizuje vznik vrások, hydratuje pokožku a obnovuje odumreté bunky. Avšak s postupným starnutím jeho množstvo v našom organizme prirodzene klesá. Pribúdajúce vrásky, slabý rast vlasov, či ich vypadávanie, aj to môže spôsobovať nedostatok kolagénu. V rámci starostlivosti o vaše telo je preto veľmi dôležité kolagén telu dodávať, aby dlho vydržalo zdravé a funkčné.

Kolagén a pokožka

dokonalá pleť

Staršia pleť je často suchá, dehydrovaná, málo pružná a preto má sklony k tvorbe vrások. Je to spôsobené prirodzeným úbytkom kolagénu. Kolagén začína ubúdať približne od 25 roku života. V 40 rokoch je u človeka tvorba kolagénu minimálna.

Pravidelným užívaním kolagénu sa pleti dodáva potrebná hydratácia. Kolagén je totiž prirodzenou súčasťou pokožky a tvorí jej výplň. Spevňuje jej hlboké vrstvy a tiež slúži ako jej opora. Vďaka tomu zmäkčuje staré vrásky a strie a tvorí prevenciu pred vznikom nových. Okrem toho tiež pomáha uchovávať v pleti vodu, čo pleť rozžiari a dodá je svieži vzhľad.

Užívanie kolagénu však nemusí byť striktne určené len staršej pleti. Kolagén má množstvo ďalších pozitívnych účinkov na pleť. Veľmi účinne pôsobí na pigmentové škvrny, začervenanú pokožku, či popraskané žilky. Pokiaľ vás tiež trápia často popraskané pery, môže to byť signál, že trpíte nedostatkom kolagénu.

Kolagén a vlasy

zdravé vlasy

Blahodarné účinky kolagénu sa neprejavujú len na pokožke, ale aj na našej korune krásy. Kolagén vlasy hĺbkovo vyživuje a dodáva im prirodzený lesk. Vlasy s dostatkom kolagénu sú pevnejšie, menej lámavé, lesklejšie, vyživenejšie a majú väčší objem. Dokonca aj farbené vlasy majú väčšiu schopnosť regenerácie.

Nedostatok kolagénu sa na vlasoch môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Základným prejavom sú suché vlasy. Od nich sa odvíjajú ďalšie problémy. Suché vlasy sú náchylné na lámanie. Lámanie vlasov zasa spôsobuje spomaľovanie rastu. U starších ľudí sa tiež začínajú objavovať šediny.

Kolagén zvnútra vyživuje vlas. Vďaka tomu sa mu navracia prirodzený lesk, hydratácia a pružnosť. Tým sa všetky nadväzujúce problémy eliminujú a vy sa môžete tešiť zo zdravých a krásnych vlasov. Kolagén tiež pomáha proti šedinám a urýchľuje rast vlasov. 


Ďalšie výhody užívania kolagénu

Kolagén sa nachádza aj v nechtoch, kde postupom času taktiež ubúda. To spôsobuje problémy ako tvrdnutie, lámanie, štiepenie nechtov. Často sú krehké a majú spomalený rast. Užívaním kolagénu sa im navracia pevnosť, pružnosť a urýchľuje sa rast.

Pokiaľ sa zaujímate o zdravý životný štýl určite viete, že kvalitné bielkoviny sú v strave veľmi dôležité. Pri pravidelnom cvičení spôsobujú nárast svalovej hmoty a pre organizmus sú ľahko stráviteľné. Okrem toho kolagén zabezpečuje aj lepšiu elasticitu pokožky, čím sa môžete zbaviť celulitídy, či strií rýchlejšie. Užívanie kolagénu sa nevylučuje ani pri dodržiavaní striktných diét, ktoré neobmedzujú príjem proteínov.

Ako dodávať telu kolagén?

Kolagén môžete telu dodávať rôznymi formami. Najúčinnejší a najrýchlejší spôsob je však formou vnútorného užitia. Na to je vhodný napríklad 100% morský kolagén Inca Collagen bez prísad vo forme prášku. O jeho pozitívnych vlastnostiach na organizmus sme sa už dozvedeli, okrem toho má však aj veľa výhod v používaní. Je veľmi dobre rozpustný vo vode, čo zaručuje príjemné dávkovanie. Rýchlo sa vztrebáva, je bez príchute a farbív.

Inca Collagen sa vyrába hydrolýzou za studena vďaka čomu má rovnakú štruktúru ako ľudský kolagén. Práve preto sa veľmi rýchlo a dobre v ľudskom organizme vstrebáva a spracováva. Navyše ide o prémiový trojzložkový kolagén, ktorý obsahuje kolagén typu I,II a III. Produkt Inca Collagen je na trhu populárny pre svoje zaručené účinky. Práve preto je najvhodnejší na rýchle a účinné dodanie kolagénu do vášho organizmu.