Ako pripraviť auto na dovolenku?

Ako pripraviť auto na dovolenku?

Cestovať autom na dovolenku je jednou z najpohodlnejších spôsobov dopravy. Ušetrí nám strasti ako nekonečné tlačenie sa v autobuse, umožní nám slobodu vo výbere tempa trasy alebo presného itineráru. Taktiež nám dáva úplnú slobodu v presunoch v rámci našej dovolenkovej destinácie a toho jediného vodiča, s ktorým sa budeme cítiť bezpečne, nás. No všetky tieto benefity niečo stoja a pred každou jazdou sa musíme zodpovedne pripraviť aby sme sa vyhli komplikáciám.

Čo musíme urobiť pred dovolenkou?

Ešte pred odjazdom za zaslúženým odpočinkom nás čaká zopár povinností. Ideálne je podrobiť vozidle dôkladnej kontrole v servise. Tento krok ho pripraví na dlhšiu trasu no najmä pomôže odhaliť skryté vady, ktoré by nám mohli znepríjemniť výlet ba priam ohroziť nás aj posádku vozidla. Keď sa nám auto zo servisu vráti takmer ako nové prichádzajú na rad naše znalosti cestného zákona. Je kľúčové naštudovať si odchylky v zákonoch nielen v krajine, do ktorej máme namierené ale aj vo všetkých tranzitných štátoch. Následne musíme skontrolovať povinnú výbavu a to najmä reflexnú vestu, platnosť autolekárničky a stav rezervného kolesa.

Ďalej pokračujeme všetkými potrebnými dokladmi. Overíme platnosť emisnej a technickej kontroly a doklady o ich doručení, diaľničné známky, technický preukaz vozidla a najmä stav povinného zmluvného poistenia a náležité doklady – bielu a zelenú kartičku PZP, ktorá je pravidelne kontrolovaná.

 

Čo nás čaká po odjazde?

V ideálnom prípade len dlhá cesta, zopár odpočívadiel a nakoniec príchod do našej destinácie. Avšak v krízových situáciach štastie praje pripraveným a ak budeme vedieť ako sa zachovať v prípade škodovej udalosti, ušetríme si mnoho starostí a veľkú časť dovolenky.

Pred odjazdom sme kontrolovali celkový stav vozidla a všetky poistné prvky. Je dôležité skontrolovať poistenie auta a najmä to, či naša PZP hradí len napáchané škody alebo ponúka aj asistenčné služby alebo v horšom prípade náhradné vozidlo. Asistenčná služba je výborný pomocník najmä v zahraničí, kde je nám cudzí legislatívny proces ale aj samotný jazyk.

Náhradné vozidlo nám umožní dostať sa do destinácie včas a bez väčších problémov ako je nutné a poskytne nám možnosť zostať mobilný a užiť si pobyt kým bude o naše vozidlo postarané. Ak vášmu vozidlu končí platnosť PZP alebo v ňom chýbajú prvky, ktoré považujete za dôležité odporúčame ho včas doplniť alebo vymeniť. Sprievodca poistením vášho vozidla môže byť PZP kalkulačka, ktorá vám v priebehu pár minút vyhotoví PZP porovnanie a pomôže vám nájsť a následne vybrať najvhodnejšie poistenie pre vaše vozidlo.