Kvalitná lesnícka obuv je základom úspechu každého lesníka!

Kvalitná lesnícka obuv je základom úspechu každého lesníka!

Lesnícka obuv je častokrát podceňovaná a dokonca aj niektorí ľudia z brandže jej výberu nedávajú dostatočnú pozornosť. To je však značná chyba, pretože práca lesníka si vyžaduje kvalitnú výstroj. Obuv je vo všeobecnosti veľmi dôležitá nielen pre zdravie našich nôh, ale aj pre správne držanie tela. Lesník sa pri vykonávaní svojej práce navyše pohybuje v členitom teréne a plní rôzne náročné úlohy, pri ktorých by mal mať 100% ochranu a pohodlie.

Podľa čoho vyberať?

Ako aj pri výbere klasických topánok na bežné nosenie je veľmi dôležité voliť predovšetkým topánky v správnej veľkosti. Pri nákupe online odporúčame odmerať dĺžku nohy a porovnať s rozmermi, pri nákupe v kamennej predajni poriadne vyskúšať.

Okrem veľkosti zohráva veľkú úlohu aj voľba správneho materiálu. Treba voliť materiály, ktoré sú naozaj odolné voči vonkajším vplyvom, pretože lesník pracuje za akéhokoľvek počasia. Je nevyhnutné, aby ste mali nohy v suchu a teple za každých podmienok. Voľbou správneho materiálu a správnej veľkosti tak potom zaručíte aj pohodlnosť obuvi na každodenné nosenie.

Pri výbere lesníckej obuvi je dôležitá aj podrážka a forma jej prevedenia. Podrážka nám umožňuje pohybovať sa aj na veľmi členitom a nesúmernom teréne, vďaka čomu má vaše telo dostatočnú stabilitu pri akomkoľvek pohybe. Zároveň je dobré zamerať sa aj na dostatočnú pevnosť topánky, aby bola vaša noha dostatočne stabilizovaná. Pri modeloch s viazaním si viete pevnosť topánky prispôsobiť priamo vašej nohe.

Lesnícka obuv si vyžaduje starostlivosť

lesnícka obuv

Lesnícka obuv je vo svojej podstate takmer najdrahšou zložkou celej výbavy, no ide o veľmi odolný produkt. Vďaka nasledujúcim riadkom sa však môžete naučiť ako sa o lesnícku obuv náležite starať a tak ešte predĺžiť jej životnosť. Investícia do topánok sa tak oplatí ešte viac.

Veľmi dobrou alternatívou pre starostlivosť o lesnícku obuv sú rôzne prípravky určené na starostlivosť o celokožené alebo kombinované topánky. Okrem revitalizácie vedia dodať topánkam aj ochrannú vrstvu pri pravidelnom používaní.

Pri starostlivosti o lesnícku obuv je prvým krokom určite očistenie od nečistôt. Ideálne je čistiť ju melou kefkou, ktorou sa viete dostať do všetkých záhybov a potom nechať topánky prirodzene vyschnúť. Po vyschnutí máte na výber z použitia rôznych prípravkov na rôznych bázach.

Pre celokožené topánky sú vhodné napríklad prírodné oleje, ale aj rôzne chemické prípravky. Ich impregnačná funkcia bude podobná a zaručia revitalizáciu obuvi.