Odborníci radia: Ako spať dobre a dlho?

Odborníci radia: Ako spať dobre a dlho?

Niekto so spánkom nemá takmer žiadny problém a iný sa zasa večer do správnej hladiny tak ľahko nedostane. Spánok je však pre každú osobu mimoriadne dôležitý, pretože v tomto okamihu sa mozog reštartuje, aby sme sa na druhý deň mohli opäť zamerať na riešenie problémov. Ale spánok je nevyhnutný nielen z psychologických dôvodov, ale aj z čisto fyziologických, ak dlho nespíte, môžete si navodiť niektoré nepríjemné ochorenia.

 

Napriek tomu však musíme čeliť skutočnosti, že nie všetci si môžu dovoliť spať pohodlne a kedy je to potrebné. Aj preto by ste sa možno mohli zamerať viac na to, ako dobre a dlho spať a nie na spánok ako taký vo všeobecnosti. Nakoniec si o ňom na internete môžete prečítať naozaj všetko.


Fyzická aktivita je základ

Nedávne štúdie ukázali, že ľudia, ktorí pravidelne behávajú, plávajú, jazdia na bicykli alebo chodia do posilňovne, spia lepšie ako tí, ktorí to neurobia. Najlepšie výsledky v tomto smere dosahujú tí, ktorí sa týchto aktivít zúčastňujú popoludní, nie tesne pred spaním. Vyskúšajte to aj vy a uvidíte, že potom nebude pre vás už zaspávanie na luxusných matracoch žiadnym problémom.


Investujte do svojho lôžka

Keď sme už pri tých matracoch, bolo by dobré si niečo o nich aj povedať. Je to podloženie vášho tela počas spánku a malo by byť čo najpohodlnejšie. Nie sú dobré ani príliš mäkké a naopak tvrdé matrace, samozrejme, že svoje zohráva aj hmotnosť. V súčasnosti sa do popredia záujmu dostávajú populárne taštičkové matrace, ktoré majú svoje špecifiká. Dôležité je, že vám počas spánku zaistia maximálny komfort.

 

V posteli strávime denne 6 až 9 hodín alebo v priemere 24 rokov svojho života. Preto by ste mali skutočne zvážiť, že posteľ, matrac a posteľná bielizeň si zaslúžia pozornosť a premyslenú investíciu.


Zabudnite na alkohol, kofeín a znížte prísun nikotínu

Toto trio – alkohol, kofeín a nikotín veľmi nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu spánku, takže (nielen) vo večerných hodinách by sa mala znížiť ich spotreba. Opäť ide o vaše zdravie, tak si dajte na ňom záležať.


Starajte sa o správnu teplotu

Aj keď o tom možno viete, väčšina ľudí práve na tento faktor zabúda. Konsenzus odborníkov pred časom dospel k záveru, že najlepšia teplota pre dobrý spánok je od 16 do 21 ° C. Avšak názor špecialistov je jedna vec a vaše osobné pocity druhá. Možno máte radi chlad, alebo naopak, príjemné teplo. V každom prípade by ste sa mali rozhodnúť pre teplotu, ktorá je pre vás komfortná a snažiť sa ju dosiahnuť.

 

My sme vám dali orientačný bod, od ktorého to môže celé začať smerovať k lepšiemu. Hlavné je, aby sa vám počas spánku dobre dýchalo.