Rady, ako a kedy používať snehové reťaze

Rady, ako a kedy používať snehové reťaze

Otázka v týchto dňoch viac než aktuálna. Aj keď máme lockdown, do prírody to láka. Aspoň v rámci okresu. A do niektorých končín sa bez snehových reťazí nevyškriabete. Platí to rovnako pre mestské typy áut, ako je Opel Crossland, či športovo stavané, ako napríklad Opel Grandland.

Ako používať snehové reťaze?

Ako ich nasadiť?

Snehové reťaze vždy nasadzujte na kolesá s pohonom. Nič sa však nestane, ak budú reťazami opatrené všetky štyri kolesá na vašom novom Opel Astra. Čo sa týka rozmeru snehových reťazí, nájdete ich uvedené na obale a poradí vám tiež predajca. Pozor, nesprávne zvolená veľkosť by mohla spôsobiť poškodenie vozidla a ohroziť aj vás!

Predtým, ako nasadíte reťaze „naostro”, vyskúšajte si to doma na dvore alebo na suchej ceste. Snehové reťaze vybaľte, rozprestrite a skontrolujte, či nie sú oká zamotané. S nasadzovaním reťazí začnite z vrchnej strany pneumatík a rozprestrite reťaz po behúni. Rovnomerne roztiahnite reťaze po obvode pneumatiky. Auto posuňte o pár centimetrov, aby sa reťaze doslova navliekli na pneumatiky. Nakoniec zapnite a dotiahnite napínaciu reťaz.

Kedy ich použiť?

Snehové reťaze výrazne zvyšujú trakciu na snehu a poľadovici. Takisto sa zvyšuje priechodnosť terénu. Veľmi záleží aj od lokality, v ktorej žijete. Na horách, zľadovatených cestách, v horských priesmykoch, či na strmých zasnežených cestách nemáte na výber. Niektoré cesty sú dokonca označené značkou C14. To znamená, že v prípade zasneženej vozovky musíte použiť snehové reťaze. Na slovenských cestách však za bežných okolností nie sú povinné.