Stroje CAT priťahujú prácu samé

Stroje CAT priťahujú prácu samé

Spoločnosť CAT, predtým Caterpillar Tractor Company, je významný americký výrobca zariadení, ktoré nájdu uplatnenie pre manipuláciu so zemou a materiálom, v stavebníctve a poľnohospodárstve.

Spoločnosť Caterpillar Tractor Company vznikla koncom 19. storočia spojením dvoch spoločností v Kalifornii, ktoré vyrábali poľnohospodárske stroje. Na ich čele boli Benjamin Holt a Daniel Best. Do dvadsiatych rokov 20. storočia vyrábali obidve firmy kolesové traktory a kombajny s parnými pohonmi, ktoré nahradili konské ťažné stroje na veľkých farmách. Benjamin Holt, jeden z niekoľkých bratov v spoločnosti Holt Manufacturing Company, v roku 1906 zhotovil známy traktor Caterpillar. Traktor s pásmi namiesto kolies. Vďaka tomu bol použiteľný aj do ťažkých terénov.

Nové stroje boli okamžite úspešné a Holt otvoril novú továreň v štáte Illinois. Počas prvej svetovej vojny britské a americké sily úspešne používali takéto pásy na svojich obrnených tankoch a firma ďalej prosperovala tým, že vyrábala tisíce traktorov, ktoré dopĺňali zásoby a strelivo pre spojencov.

V roku 1925 sa spoločnosť Holt Manufacturing Company spojila s ďalším výrobcom traktorov C.L. Best Tractor Company, ktorú založil syn Daniela Besta. Nová spoločnosť bola založená ako Caterpillar Tractor Company.

V roku 1931 spoločnosť Caterpillar zdokonalila traktor poháňaný dieselovým motorom namiesto benzínu a dieselové motory sa čoskoro stali štandardom pre všetky typy ťažkých nákladných vozidiel. Počas druhej svetovej vojny spoločnosť Caterpillar dokonca vyrobila naftové motory, ktoré poháňali tank Sherman. Po vojne rýchlo narástol predaj traktorov a nákladných automobilov, keď tieto stroje boli potrebné na rekonštrukčné projekty a výstavbu ciest a priehrad v krajinách po celom svete. Názov Caterpillar sa stal počas tohto obdobia prakticky synonymom buldozérov. Firma prijala svoje súčasné meno v roku 1986.

Spoločnosť Caterpillar teraz vyrába traktory, nákladné automobily, nakladače, rýpadlá, škrabky alebo aj menšie stroje, ako je minibager alebo dokonca elektrocentrála, ktoré sú používané v poľnohospodárstve, stavebníctve, baníctve, pri ťažbe dreva a priemyselnom skladovaní. Spoločnosť tiež vyrába dieselové a benzínové motory na použitie v nákladných automobiloch, lokomotívach, lodiach, člnoch a systémoch na výrobu elektriny.

Vďaka svojej dlhej a úspešnej histórii stroje CAT priťahujú prácu samé. Predstavujú kvalitu a spoľahlivo odvedenú prácu. Práve preto je takmer pri každej stavbe vidieť stroje od tejto spoločnosti.