Teplý duch športu v zimnom období

Teplý duch športu v zimnom období

Mnohokrát máme po ruke tisíce výhovoriek, prečo nemáme čas na športovanie. Vinu hádžeme na poveternostné vplyvy, na prácu, ale i ročné obdobie. Prečo by však práve zima mala byť prekážkou, aby sme posilnili svojho ducha i telo?


Indoor športovanie (športovanie vo vnútri) zabezpečuje zdravý rozvoj tela a ducha mimo prírody. Je uskutočňované v telocvičniach alebo rôznych športových strediskách.  Rozdeľuje sa na kolektívny, kde je možné stretnúť a vytvoriť nové priateľstvá,  a individuálny, vhodný pre tých, ktorý majú radšej športovanie osamote.

Medzi kolektívne športy môžeme zaradiť napríklad hokej, tenis alebo stolný tenis,  bedminton, volejbal, basketbal, aerobik, kalanetiku, bicyklovanie na stacionárnom bicykli, posilňovanie, čoraz viac obľúbený squash, a mnoho ďalších.

Medzi individuálne športy zaraďujeme napríklad beh, plávanie, korčuľovanie, lyžovanie, ale i mnohé tie, ktoré je možné vykonávať kolektívne, ale aj samostatne ako napríklad aerobik, posilňovanie, stacionárny bicykel…

Nie je problém si vybrať, keďže na trhu je množstvo ponúkaných športových aktivít  od tradičných po zaužívané, so zvýšenou aeróbnou aktivitou, ale aj tých, ktoré nám prinášajú zábavu alebo posilňovanie telesných partií a to pre všetky vekové kategórie, rovnako pre ženy i mužov, či deti. Problém nastáva, keď sa nám „nechce“. Všetko však rozhoduje najprv v hlave a mali by sme si uvedomiť, že šport nie je akýmsi zaplnením voľného času, ale je životným štýlom. Nie je to niečo, čo musíme robiť, ale čo robiť chceme.


Príchodom zimy, keď sneh ťahá prikrývku nad krajinou a mráz kreslí čudesné tvary na okná, ľudia sa obyčajne oddávajú pohodliu domova. Niet divu, veď zima ponúka menej pobytu na čerstvom vzduchu, a je iba málo ľudí, ktorý majú radi dlhé zimné prechádzky. A tak sa pohyb minimalizuje. V zime telo naberá tuk, ktorý ho má chrániť od zimy ako chráni tuk tuleňov žijúcich na pobreží Atlantiku a severného Pacifiku.

Nemôžeme zabudnúť spomenúť ani sviatky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zimného obdobia, a to vianočný čas a príchod nového roku, keď rodina zasadá za slávnostný stôl a oddáva sa labužníckym aktivitám.

Ku koncu roku väčšina ľudí zdesene kýva hlavami, keď ručička na váhe sa nebezpečne posúva nahor. Práve v tomto období prichádza pre mnohých, ktorý nešportujú pravidelne, rozhodnutie konečne začať niečo robiť.

Pohyb pomáha cirkulácii krvi a vyčisťuje pľúca a myseľ. Šport by nemal byť záťažou. Mal by oslobodzovať telo i ducha, dodávať silu, prinášať zábavu, čas pohody a oddychu, či relaxácie.

Preto nebojme sa od zimy a indoor športov! Ako každé obdobie má svoje vlastné čaro, tak má aj každý šport svoju vlastnú príťažlivosť. Je iba na nás, aby sme si vybrali pre nás ten správny a zotrvali v našom rozhodnutí urobiť niečo viac pre seba, nezáležiac od sezóny či poveternostných vplyvov.


Článok o vegánstve a vegánskej strave pripravila Lily Wonderland – lilywonderlandbooks@gmail.com