Ako si vytvoriť záhradu?

Ako si vytvoriť záhradu?

Záhrada je miesto, ktoré vám dokáže priniesť množstvo úžitku. Okrasná záhrada plná krásnych kvetov, či stromčekov s pekne upraveným trávnikom je ideálnym miestom na relax a odpočinok. Úžitková záhrada so zeleninou je praktická a tiež vie ušetriť množstvo peňazí. Pozrime sa však bližšie na to, ako sa dá vybudovať krásna okrasná záhrada aj bez pomoci architekta a svojpomocne.

Kvalitný základ

kvalitná zemina

Základom pre vznik príjemného prostredia s množstvom kvetín a zelene je kvalitná zemina. Pokiaľ viete, že váš dvor, či záhrada neoplývajú kvalitnou zemou, je dôležité investovať do kvalitného základu. Vďaka tomu budú mať všetky rastliny vhodné podmienky pre rast a vy môžete kreatívne vyplniť priestor. Optimálne je tiež vyrovnať povrchy práve za pomoci zeminy a tým zabezpečiť vizuálne čistý základ pre vašu tvorbu.

Pokiaľ máte vytvorený kvalitný základ ďalším krokom je dôkladne si premyslieť postup. Môžete sa inšpirovať na internete, v časopisoch, či u susedov. Predtým ako čokoľvek zasadíte zabezpečte, aby konkrétne rastliny mali na danej ploche vhodné podmienky pre rast. Svetlomilné rastliny nemôžu byť umiestnené v tieni, a naopak. Aj práve preto je vhodné vedieť aspoň základné charakteristiky rastlín.

Odporúčame pri budovaní vašej záhrady zahrnúť prvky, ktoré sú pre váš štýl charakteristické. Pokiaľ ste dušou romantik stavte na ruže a popínavé kvety, pokiaľ máte radi minimalizmus zvoľte kríky, ktoré je možno zastrihnúť do rôznych geometrických útvarov. Kreativite sa medze nekladú a  záhrada môže o váš prezradiť mnohé. Navyše takto vytvorená záhrada bude pre vás omnoho príjemnejšia a útulnejšia.

Kvalitný základ, naplánovaný obsah, vymeraná plocha. Ďalším krokom je bezpodmienečne nákup rastlín. So samotným nákupom vám bez problémov vedia pomôcť aj v kvetinárstve. Pokiaľ nemáte záujem o nákup v kamennom obchode, semienka a aj doplnky do záhrady viete nájsť na internetových obchodoch. Výhodou je, že tovar za vami príde až domov a je to omnoho pohodlnejšie.

Trendy v rámci záhrad

nákup rastlín do záhrady

V súčasnosti sa veľmi preferujú záhony a skalky, ktoré nie je potrebné neustále upravovať. Aj preto sa veľmi často využívajú okrasné štrky, biele kamene alebo kôra do záhrad. Pod ne je vhodná netkaná textília proti burine, ktorá neprepustí rast nežiaducich rastlín a zachová úhľadnosť. Vďaka tomu si ušetríte množstvo času a práce a vaša záhrada bude neustále krásna a upravená.

Záhradnícky nábytok sa síce často mení a inovuje, ale tvorí veľmi dôležitú súčasť záhrad. Vytvorte si miesto oázy pokoja pomocou krásneho, pohodlného nábytku. Veľmi trendy sú ratanové nábytky, či vintage kúsky. Okrem toho je neustále v kurze drevo ako materiál na výrobu záhradného nábytku. Vhodné je aj vytvorenie altánku, či prístrešku, ktorý vám umožní realizovať posedenia, či oslavy.

Záhradu tiež môžte dozdobiť krásnymi dekoráciami. Veľmi zaujímavú ponuku praktických, aj dekoratívnych predmetov nájdete na Lunzo.sk. Veľmi praktickou a zároveň estetickou záležitosťou sú rôzne druhy lámp, ktoré dnes už fungujú na základe solárnych panelov.

Rekonštrukcia je vítaná

starostlivosť o záhradu

Pokiaľ vaša záhrada potrebuje len drobné úpravy, nemusíte začínať od začiatku. Stačí zapojiť trochu kreativity a modernizovať nábytok, či vysadiť nové kvetiny. Ak nemáte problém s nesprávnou zeminou, je zbytočné realizovať celý projekt odznova. Navyše štýl vintage je dnes veľmi moderný. Zvoľte romantický, starodávny nábytok a dostanete krásnu vidiecku záhradu.