Ako na zateplenie šikmej strechy?

Ako na zateplenie šikmej strechy?

Je u vás zateplovanie strechy či podkrovia na programe dňa? Nechajte si poradiť, ako dobre a ľahko sa to dá riešiť, a vyvarujte sa tak najrôznejším komplikáciám.

Prečo je lepšie zatepliť?

  • Ušetríte náklady na energie
  • V zime vám nebude teplo unikať a v lete zachováte v interiéri chlad
  • Bez zateplenia vám uteká až štvrtina tepla z domova
  • Vyvarujete sa tým tepelným a akustickým mostom aj plesniam

Myslíte, že vám teplo neuniká?

Možno ste presvedčení o tom, že máte naozaj kvalitný drevený krov a vhodné materiály v celom dome a k žiadnym únikom tak u vás nedochádza. Opak je pravdou. Vždy nejaké teplo uniká, len nikto nevie presne koľko. Až spoľahlivá izolácia zabráni veľkým stratám.

Rôzne druhy zateplenie a postupy

Existujú dva základné druhy zateplenie šikmej strechy – medzi krokvami, a nad krokvami. Oba systémy majú svoje pre a proti. Je dôležité si premyslieť, ktorý bude pre vás vhodnejšou voľbou. Pokiaľ ale váhate, môžete si vybrať kombináciu oboch, a zaistiť si tým dostatočné zateplenie v každom prípade.

Medzi krovmi

Prvý a bežnejší systém je ten, pri ktorom sa izolačná hmota vkladá medzi strešné krovy. Výhodou je menšia náročnosť, pretože sa vykonáva vnútri v interiéri. Pri dostatočnej izolácii je niekedy lepšie pridať ďalšiu vrstvu, ktorá sa vloží do pomocnej konštrukcie. To ale nie je podmienkou.

Hlavnou nevýhodou je, že vám uberie nejaké miesto vnútri v priestore, ktoré zaplní práve izolačná hmota.

Nad krokvmi

Keď zvolíte túto možnosť, zachováte vnútri dostatok priestoru, ktorý by inak zabrala tepelná izolácia. Necháte tým vyniknúť celú krásu interiéru bez vnútorných zásahov.

Na druhú stranu je to systém náročný na realizáciu, a je preto nutné vybrať kvalitné firmu, ktorá má s týmto postupom skúsenosti. Celá inštalácia prebieha vonku na streche, a teda vo výškach. Vyberajte tam, kde sa zameriavajú na tzv. TOPROCK systém.

Systém TOPROCK môže byť riešením

Špeciálny systém TOPROCK sa využíva pri izolácii nad krovmi, teda v rámci vonkajšieho zatepľovania šikmej strechy. Jedná sa o špeciálne kovové držiaky, ktoré držia celé debnenie a konštrukciu zateplenia vybudovanú nad pôvodnými krovmi. Zaisťujú dostatočnú oporu a kvalitné uchytenie, ale tiež eliminujú tepelné a akustické mosty aj vznik plesní.

Možno ste si už vybrali iný systém zateplenia podkrovia. Ak vám však nevyhovuje, nie je dôvod nechať stále teplo unikať. Tepelnú izoláciu možno prerobiť, prípadne dorobiť aj ďalšie izoláciu, a zaistiť si tak v domácnosti dostatok tepla.