Tipy, ako sa správne starať o naše podlahy

Tipy, ako sa správne starať o naše podlahy

Každá domácnosť či pracovný priestor ukrýva niekoľko typov podláh. Rôzne druhy podlahy si vyžadujú aj odlišný prístup k spôsobu ošetrovania a starostlivosti. Pozrime sa spolu, ako na to!

Čistenie a jeho pravidelnosť

Pri výbere podlahy máte dnes už naozaj veľké množstvo možností. Jedným z nich môžu byť napríklad drevené, vinylové alebo plávajúce podlahy. Ak chcete, aby sa vaša podlahová krytina leskla aj o niekoľko rokov, je potrebné sa o ňu pravidelne starať. Klasický spôsob za použitia vysávača a vlhkou handrou je tabu, každá podlaha si zaslúži trošku viac pozornosti.

Žiadny typ podlahy nie je stavaný na neustálu vlhkosť a vodu. Môže to spôsobiť sčernanie škár, podmáčanie podlahy alebo vytvorenie vhodného prostredia pre plesne. Po umývaní vždy dbajte na to, aby bola podlaha utretá mopom a bola do niekoľkých minút suchá.

Pozor na poškodenie povrchu

Dennodenne presúvame stoličky, stoly či iný kus nábytku v rodinnom dome. Ako zabrániť doškriabaniu povrchu? Aby ste predišli mechanickému poškodeniu podlahy, už na začiatku by ste mali každý nábytok podlepiť napríklad samolepiacimi podložkami. Tie sa lepia na očistený povrch nôh stola, stoličiek, skríň a podobne. Zabránia poškrabaniu a zabezpečia lepšiu manipuláciu s presunom nábytku. Počas umývania krytiny nikdy nepoužívate ostré kefy alebo drôtenky, ktoré by mohli podlahu rovnako poškodiť.

Ošetrovanie laminátovej podlahy

Ak ste sa rozhodli pre plávajúcu podlahu, jej životnosť môžete ovplyvniť už samotným výberom. V prípade podlahy do bytu alebo domu vám bude stačiť menšia hrúbka, naopak pracovné prostredie si vyžaduje väčšiu hrúbku.

Laminát je odolný voči poškriabaniu a nevyžaduje zvýšenú starostlivosť ako ostatné druhy podláh. Pri čistení plávajúcej podlahy sa určite vyhnite mokrej handre, striekaniu čistiacich prostriedkov priamo na podlahovú krytinu, voskom a rovnako bielidlu a riedidlu, mohli by spôsobiť znehodnotenie odolnej podlahy. Po použití čistiaceho prostriedku by nemali na podlahe ostať jeho zvyšky.

Starostlivosť o drevené podlahy

Lakované povrchy sú kvôli ochrannej vrstve laku odolnejšie nielen proti oderu, ale aj škrabancom. Drobné „chybičky krásy“ je možné na tomto druhu podlahy ošetriť pomocou opravného laku. Povrch krytiny najskôr treba upraviť na drsnejší a následne naniesť novú vrstvu laku štetcom.

Drevené podlahy si vyžadujú náročnejšiu údržbu. Odporúčame využívať len špeciálne čistiace produkty určené na drevené podlahy. Základom je tiež zabezpečiť ideálne teplotné podmienky, ktoré by mali byť v rozpätí medzi 20 až 22°C. Vlhkosť alebo nízke teploty spôsobujú jej deformáciu.

Ošetrovanie vinylovej podlahy

Vďaka pravidelnému ošetrovaniu sa postaráte o vytvorenie ochranného filmu, ktorý zabezpečí pekný vzhľad krytiny a jej väčšiu odolnosť.

„Jarová voda“ je síce veľmi známa, napriek tomu je vhodnejšie využívať prípravky výhradne určené na vinylové podlahy. Väčšinou sú riedené vodou a nanesené vďaka mopu. Následne sa nechajú uschnúť. Odporúča sa čistenie na mesačnej báze. Na podlahe by za žiadnych okolností nemala ostávať voda.