Cane Corso – obor s jemnou povahou

Cane Corso – obor s jemnou povahou

Plemeno Cane Corso patrí medzi notoricky známe, najmä preto, že sa objavoval na mnohých maľbách už od staroveku. Ide o pomerne nadrozmerného maznáčika, ktorý sa pýši statnou svalnatou postavou. Známy je predovšetkým ako strážny a ochranný pes, pričom však patrí aj medzi verných spoločníkov a skvelých priateľov.

Cane Corso – povaha

Cane Corso sa považuje za pomerne pokojné plemeno, ktoré nepreukazuje známky agresie, skôr rezervovanosti. Je tiež pomerne spoločenský a so svojou rodinou si vytvára veľmi úzky vzťah. Práve na základe toho je potom pripravený svoju rodinu chrániť za každú cenu. Považuje sa však tiež aj za pomerne temperamentné plemeno, čo prakticky znamená, že je nevyhnutné mu zabezpečiť kvalitný výcvik.

Ide o elegantné jedince, ktoré síce vzbudzujú strach, no sú nesmierne vyrovnané a pokojné. Sú dostatočne pohyblivé a tiež sa pýšia vysokou mierou inteligencie, vďaka čomu je ich výcvik pomerne jednoduchý. Na druhej strane pre Cane Corso nie je výcvik veľmi obľúbenou aktivitou. Vhodné je preto ho podporovať voľbou správnych hračiek, ktoré stimulujú ich pozornosť. Vyžaduje si váš čas, no odmení sa vám bezhraničnou láskou, pozornosťou a vernosťou na celý život.

Cane Corso – výcvik a výchova

Cane Corso ako plemeno nie je vhodné pre začiatočníkov, pretože ako inteligentný pes si vyžaduje veľa pozornosti a učenia. Je potrebné sa mu venovať a cvičiť ho na zvládnutie rôznych povelov. Zároveň aj vzhľadom na jeho veľkosť je dôležité, aby vás takýto pes počúval a vedeli ste si s s ním poradiť napríklad v spoločnosti.

Pre výchovu a výcvik je dôležité dopriať mu každodenné prechádzky. Vyžaduje si pomerne dosť veľa pohybu a tak je ideálne realizovať aspoň dve dlhšie prechádzky denne. Rovnako je v rámci výcviku a výchovy dôležité od počiatku psíka socializovať do vašej rodiny a tiež aj k ostatným psíkom. Dôležité je s výcvikom začať už od šteniatka. Pre začiatočníkov, ale aj pokročilých môže byť však skvelou voľbou aj voľba profesionálneho výcviku, najmä pokiaľ máte psíka v byte a fungujete v meste.

Cane Corso – strava

Ako aj u iných plemien psov je dôležité, aby ste šteniatka kŕmili menšími granulami, ktoré sú aj špecificky označené. S ich výberom vám s radosťou pomôžu napríklad v špecializovaných obchodoch. Do 5 mesiacov sa odporúča kŕmiť granulami a potom postupne prechádzať aj na varenú stravu. Konkrétne je pre toto plemeno vhodné hrubo mleté mäso, keďže vzhľadom na jeho proporcie potrebuje značné množstvo bielkovín.

Okrem mäsa je vhodné striedať aj prílohy ako ryžu, cestoviny, či ovsené vločky a pravidelne dopĺňať aj kĺbovú výživu. 2 x týždne je vhodné podávať aj surové hovädzie kosti. Nezabúdať tiež na pravidelný pitný režim v podobe čistej vody.

Cane Corso – predaj

Čo sa týka kúpy tohto plemena, na internete nájdete nespočetné množstvo ponúk. Stačí do vyhľadávača zadať kľúčové slovo „cane corso“ a okamžite sa dostanete k miliónom relevantných výsledkov. Vyberať si môžete z chovateľských staníc, ale aj z bazárov, či útulkov. Dôležité je aj to, či chcete, aby mal psík aj rodný list a všetky náležitosti. Samozrejme za takéto šteniatka si priplatíte viac.

Cane Corso blue/modrý

Čo sa týka vzhľadu, plemeno Cane Corso môžete vidieť v mnohých farebných alternatívach. Známe sú napríklad modré (blue), šedé, čierne, či žíhané farby. Jeho srsť je krátka, lesklá a tak sa dobre udržiava a nespôsobuje veľa neporiadku. Niektoré vyšľachtené druhy Cane Corso blue disponujú aj modrými očami, vďaka čomu sú nesmierne unikátne. Čo sa týka sfarbenia, ide čisto o vec vkusu a nemá žiadny vplyv na povahu, či stravu alebo iné aspekty samotnej výchovy.