Exotické ovocie

Exotické ovocie

Exotické ovocie – kto by ho nemal rád  hlavne v letných horúčavách? Každé exotické ovocie obsahuje vlákniny, vitamin a minerály potrebné pre ľudský organizmus a je jedinou skupinou potravín spolu so zeleninou, ktorá prináša vitamín C do stravy (ak vylúčime obohatené spracované potraviny). Žiaľ, čoraz častejšie sa stretávame s alergiou na exotické ovocie.

Imunitný systém je zodpovedný za obranu nášho organizmu pred vonkajšími agresiami. Niekedy existujú však také zlúčeniny, ktoré nie sú nebezpečné, ale naše telo ich interpretuje ako dôvod spúšťania alergickej reakcie. Alergény prítomné v exotickom ovocí sú proteíny s rôznymi funkciami, ktoré imunitný systém interpretuje ako škodlivú zložku. Plody, ktoré bežne spôsobujú najviac alergií na exotické ovocie, sú: ananás, banán, kiwi, figy, broskyňa, mango a mnoho ďalších.


Je dôležité zvážiť, že rovnaký alergén môže spôsobiť reakcie rôzneho stupňa, a preto symptomológia ovocnej alergie nemusí byť vždy rovnaká. Niektoré reakcie môžu byť mierne, alebo prichádzajú vo väčšom časovom odstupe po konzumácii exotického ovocia, alebo prípravkov z neho (ovocné šťavy, šumienky….) a preto ich mnohokrát podceňujeme. Vo všeobecnosti sa alergické reakcie spôsobené plodmi objavia rýchlo a sú známe ako syndróm orálnej alergie so svrbením v ústach, hrdle a pokožky tela.

Pre diagnostiku ovocnej alergie alergik vykoná úplnú anamnézu, fyzickú prehliadku a diétny prieskum, aby zistil čas, ktorý uplynul medzi príjmom potravy a výskytom alergie. Ďalšie testy, ktoré sa zvyčajne vykonávajú sú kožný a krvný test.


Syndróm ovocného latexu
Niektorí ľudia s alergiou na latex majú alergické príznaky na niektoré ovocie a zeleninu. Je to preto, lebo niektoré antigény latexu sú prítomné v rôznych potravinách rastlinného pôvodu, čoho je ovocie najrelevantnejšou skupinou. Avokádo, kivi, čerešňa, banán, orech, gaštan, jahoda, figa a melón sú tie, ktoré súvisia s týmto syndrómom.


Tipy pre alergikov na exotické ovocie

  1. exotické ovocievždy si prečítajte štítky na potravinách, ktoré kupujete, môžu obsahovať zložky ovocia, na ktoré ste alergický
  2. ak ste alergický na avokádo, banán alebo kivi, mali by ste sledovať výskyt reakcií pri kontakte s latexom, lebo je veľká pravdepodobnosť, že ste alergický aj na latex
  3. noste pri sebe vždy kartu alergika a zaznačte do nej exotické ovocie, na ktoré mate alergiu
  4. keďže niektoré ovocné alergény sa nachádzajú na koži exotických ovocí, odporúčame ich pred konzumáciou vždy ošúpať

Niektoré druhy exotického ovocia, ktoré vyvolávajú alergiu:

Kivi
Rovnako ako jahody, kiwi obsahuje podobný alergén na brezový peľ. Je jedným z najčastejších exotických ovocí, ktorý vyvoľáva alergiu u väčšiny ľudí alergických na exotické ovocie. U dospelých sú príznaky alergie na kiwi mierne, ale u detí to môže byť ťažšie. Ľudia, ktorí sú alergickí na kivi, by sa mali vyvarovať surového ovocia a šťavy pripravenej z kivi.

Banány
Banánové alergie nie sú veľmi časté. U niektorých ľudí sa môže skôr prejaviť neznášanlivosť proteínov v banánoch, než alergia. Ľudia, ktorí sú alergickí na banány, môžu byť tiež alergickí na kiwi ovocie a avokádo kvôli proteínovej chitináze prítomnej vo všetkých týchto plodoch.

Citrusové ovocie
Alergie na citrusové plody sú častejšie, ale majú mierne príznaky. Typickými príznakmi sú vredy v ústach a výskyt vyrážky. Ľuďom, ktorí majú potravinovú alergiu na citrusové plody, odporúčame sa vyhnúť ananásom, pomarančom, slivkám, limetkám a citrónom. Takisto by sa nemali konzumovať ovocné šťavy vyrobené z týchto plodov.

Mango
Mango patrí do rovnakej rodiny, ktorá pozostáva z pistácie a kešu. V tomto prípade hovoríme o krížovú reakciu alergénu. Je to výskyt alergických reakcií na potraviny, ktoré sú chemicky alebo inak spojené s potravinami, o ktorých je známe, že spôsobujú alergiu u jednotlivca.

Ananás
Alergická reakcia na ananás môže byť spustená zjedením malého množstva tohto exotického ovocia alebo pitím ananásovej šťavy. Môžete však dokonca dostať alergickú reakciu aj iba pri dotyku ananásu. Máte zvýšené riziko alergie na ananás, ak váš blízky príbuzný je alergický na ananás tiež. Medzi blízkych príbuzných patria rodičia, súrodenci a starí rodičia. Táto vedomosť je obzvlášť dôležitá pri zavádzaní nových potravín malým deťom. Vaše dieťa má väčšiu pravdepodobnosť alergickej reakcie na potravu, ak ste vy, jeho druhý rodič alebo súrodenec, alergický na toto exotické ovocie tiež.


Nezabúdajte, že liečbu symptómov alergie na exotické ovocie musí vždy predpisovať alergik. Potravinové alergie sa iba zriedka vyliečia. Takže, ak zaznamenávate na sebe príznaky alergie na akékoľvek exotické ovocie, neváhajte navštíviť lekára a okamžite vylúčte exotické ovocie, pri ktorom ste si všimli spôsobenie niektorého z horeuvedených alergických reakcií.

 

Článok – Exotické ovocie a s ňou súvisiace alergie pripravila Valéria Osztatná Loomis – lilywonderlandbooks@gmail.com