Mystery shopping

Mystery shopping

Mystery shopping slúži na porovnanie kvality vašich služieb s konkurenciou. Vďaka tejto technike získate rýchlo a jednoducho prehľad o potenciálnych vylepšeniach oproti konkurencii, vďaka čomu môže byť vaša spoločnosť omnoho viac konkurencieschopná. Táto marketingová stratégia dokáže vylepšiť vaše slabé stránky do dokonalosti so zameraním na všetky detaily. Môžete tak stáť na špičke vo vašom odbore a užívať si benefity úspešnej spoločnosti.

Kto je mystery shopper?

Stratégia mystery shopping je založená prakticky na jednoduchom postupe. Pôvodom sa táto technika objavila v USA a je založená na fiktívnom nákupe. Fiktívny zákazník, takzvaný mystery shopper, predstiera nákup produktov alebo služieb a do detailov si všíma všetky náležitosti s nákupom spojené. Na základe jeho poznámok k nákupu môžete potom zistiť veľa relevantných informácií spojených so zlepšením vašich predajných metód pre bežných zákazníkov.

Vďaka tomu získa firma prehľad vecí, ktoré môže zmeniť a pracovať na ich vylepšení. Získané informácie sú pre váš rast veľmi dôležité môžu vám pomôcť posilniť vašu konkurencieschopnosť. Okrem toho, že vám mystery shopper poskytne informácie o potenciálnych zlepšeniach, má väčšinou tiež k dispozícii informácie ohľadom konkurencie, vďaka čomu budete mať presný obraz vašich slabých stránok v poskytovaní služieb pre vašich zákazníkov.

Mystery shopping- čo to je?

nákup online

Z pohľadu klienta je postup nesmierne jednoduchý. Službu si viete jednoducho objednať, pričom sa o tom nikto nemusí dozvedieť. Na konkrétnych pobočkách, platformách, či cez telefón sa vám okrem bežných zákazníkov objavia aj mystery shopperi, ktorí ohodnotia kvalitu vašich služieb a spíšu poznámky pre ich zlepšenie. Profesionálni mystery shopperi nevyčnievajú z davu a prakticky sú na nerozoznanie od bežných zákazníkov. Pre vylepšenie vašich služieb však majú zásadnú úlohu. Rovnaký prieskum je možné vykonať aj u konkurencie a všetky informácie zhodnotiť pre rast vašej spoločnosti a porovnanie s konkurenciou.

Z pohľadu mystery shoppera ide o úplne iný proces. Jeho úlohou je predovšetkým sa na začiatku hĺbkovo oboznámiť s produktom respektíve službou, rovnako ako aj so samotným segmentom. Pred samotným nákupom dostáva presne vyhradené body, na ktoré sa má zamerať a ktoré má pri nákupe sledovať. Nasleduje samotný nákup, podľa požiadaviek klienta. Pri nákupe si mystery shopper zhromaždí všetky poznámky.

Mystery shopper práca

Práca mystery shoppera je vhodná pre akákoľvek plnoletá osoba, ktorá disponuje bankovým účtom. Tiež potrebujete základné technické vybavenie na jednoduchú komunikáciu s nadriadenou spoločnosťou. Mystery shopper by mal byť veľmi časovo flexibilný, pretože na ponuky je potrebné promptnú a rýchlu odpoveď. Tiež by ste si mali vedieť zariadiť návštevu daných obchodov a preto potrebujete základné organizačné zručnosti.

Dôležité je tiež, aby ste vedeli hrať svoju úlohu bežného zákazníka, pretože sa pri nákupe nemôžete v žiadnom prípade prezradiť. Musíte byť tiež vnímavý, aby ste si všimli všetky potrebné náležitosti a tiež musíte vedieť vaše výsledky spracovať, aby boli pre klienta naozaj efektívne využiteľné. Mystery shopperom sa môže stať ktokoľvek, kto spĺňa tieto predpoklady, dokonca sa nemusíte preukazovať ani žiadnymi zvláštnymi zručnosťami, či znalosťami.

Ponuky na prieskumy sa väčšinou priraďujú na základe vášho bydliska, no môže sa stať, že za návštevou obchodu budete musieť cestovať. V tom prípade by vám mala spoločnosť preplatiť cestovné poplatky.Spolu s otázkou pracovných náležitostí mystery shoppera vás určite zaujíma aj platové ohodnotenie. Koľko zarába mystery shopper? Samotné finančné ohodnotenie je individuálne vzhľadom počet prieskumov. Práca mystery shoppera na TPP je väčšinou zložená zo základnej zložky platu a k tomu získavate rôzne doplatky za odvedené prieskumy.

nakupovanie

Mystery shopping Slovensko

Aj na Slovensku existujú spoločnosti, ktoré ponúkajú pracovné pozície pre mystery shopperov. Ide tak o jednoduchú formu ako si zarobiť z domu, avšak súčasťou tejto práce je aj práca v teréne. V našom prehľade vám ponúkame overené mystery shopping spoločnosti, v rámci ktorých si môžete nájsť svoje vysnívané povolanie mystery shoppera. Medzi takéto spoločnosti patrí:

  • Ishopforipsos.com
  • Marketvision.sk
  • Feedback.sk
  • NMS-SK.sk (NMS Market Research)

Mystery shopping skúsenosti

S vykonávaním funkcie mystery shoppera sú spáajné mnohé pozitívne recenzie. Ide aj o skvelú alternatívu zárobku z pohodlia domova, či privyrobenia pre študentov. Nevyžaduje si veľké množstvo času v teréne, no spracovanie jedného prieskumu môže trvať 1,5-2 hodiny. Doklady odporúčame vypisovať dôkladne, pretože v prípade nedostatku informácií vám ich spoločnosť vráti na dopísanie. Je potrebné byť zodpovedný, aby ste všetky náležitosti odovzdali načas a v predpísanej forme.

Zaujala vás práca mystery shoppera? Počuli ste niekedy už o forme zárobku z domova v podobe mystery shoppingu?