Na toto by si mali dať tehotné ženy pozor

Na toto by si mali dať tehotné ženy pozor

Opúchajúce nohy, alebo zvracanie. Tieto príznaky pozná každá tehotná žena, k zmenám však príde aj tam dole. Viete, že vaginálny výtok počas tehotenstva sa môže líšiť v konzistencii, frekvencii aj v množstve? V prípade tehotných žien, je normálne mať výtoky oveľa častejšie ako predtým, ak sa však k pridá aj zápach, svrbenie, bolesti či iné nepríjemnosti, treba vyhľadať lekára. Spoznajte prejavy vašej pošvy a chráňte seba aj bábätko.

Číry alebo mliečne biely výtok

Normálny a zdravý výtok môže v prípade zmeny v množstve alebo konzistencii naznačovať problém. Tehotné ženy by mali navštíviť lekára, ak spozorujú väčšie množstvo priezračného výtoku, ktorý nepretržite uniká alebo je hustý. Tieto zmeny totiž môžu naznačovať predčasný pôrod.

Biely a hrudkovitý výtok

Vaginálny výtok, ktorý je hrudkovitý a pripomína tvaroh, naznačuje kvasinkovú infekciu. Infekcie kvasinkami sú bežné aj mimo tehotenstva, no práve počas čakania na bábätko je na ne organizmus obzvlášť náchylný.

Zelený alebo žltý výtok

Tento vaginálny výtok nie je zdravý a najčastejšie naznačuje pohlavne prenosné infekcie, ako sú chlamýdie alebo trichomoniáza. Medzi ďalšie možné príznaky patrí začervenanie alebo podráždenie genitálií.

Šedý výtok

Šedý vaginálny výtok prezrádza vaginálnu infekciu nazývanú bakteriálna vaginóza. Ide o pomerne časté ochorenie, pre ktoré je typický rybí zápach, ktorý sa po pohlavnom styku ešte zintenzívni. Vaginóza je výsledkom bakteriálnej nerovnováhy v pošve.

Hnedý výtok

Výtok je zvyčajne hnedý kvôli starej krvi, ktorá opúšťa telo. Táto farba však môže byť aj skorým príznakom tehotenstva. Ak tehotná žena spozoruje tmavohnedý výtok, mala by sa obrátiť na svojho lekára.

Ružový výtok

V posledných týždňoch tehotenstva môže výtok obsahovať ružový hlien. Je zvyčajne lepkavý, rôsolovitej konzistencie a naznačuje, že sa telo pripravuje na pôrod. Netradičný nie je ani na začiatku tehotenstva. Môže však naznačovať aj spontánny potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo, preto je potrebné vyhľadať pomoc odborníka.

Červený výtok

Tento výtok si vyžaduje okamžitú pozornosť lekára. Najmä ak je krvácanie silné, obsahuje zrazeniny alebo ho sprevádzajú kŕče a bolesti brucha. Počas prvého trimestra môže ísť o infekcie, no neskôr v tehotenstve môže naznačovať vážne problémy, napríklad potrat alebo predčasný pôrod.