Najvhodnejšie materiály na každodenné nosenie

Najvhodnejšie materiály na každodenné nosenie

Materiály oblečenia sú veľmi dôležité, pretože sa dostávajú do priameho kontaktu s naším telom. Mnohí z nás si ani len neuvedomujú, že do priameho kontaktu s ich pleťou sa môžu dostať chemikálie prítomné v rôznych materiáloch, či farbivách. Určite sa vám už niekoľkokrát stalo, že vám pleť zafarbil nejaký kúsok oblečenia, niektorí ste možno zažili aj alergickú reakciu. Je to spôsobené najmä tým, že jednotlivé materiály nerozlišujeme a nevidíme medzi nimi rozdiel. Poďme sa ale spolu pozrieť na materiály, ktoré patria medzi najvhodnejšie na každodenné nosenie.

Nie je bavlna ako bavlna

Bavlnené tričká sú veľmi obľúbené a vo všeobecnosti nie sú ani veľmi drahé. Na svete produkujeme obrovské množstvo bavlny, najmä kvôli aktívnemu využívaniu veľkého množstva pesticídov. Vďaka tomu bavlna rastie rýchlo a vo veľkom množstve a my ju môžeme využívať na produkovanie obrovského množstva textilu. Pesticídy však vo veľkej forme znečisťujú ovzdušie, pôdu a vodu.

Organická bavlna sa pestuje narozdiel od tej klasickej bez použitia pesticídov. Oblečenie z organickej bavlny je väčšinou drahšie, pretože sa pestuje v oveľa menšej forme, väčšinou na rodinných farmách. Pri jej pestovaní však nie sú využívanie žiadne chemikálie a preto je pre planétu oveľa prijateľnejšia.

bavlna

Zázračný ľan

Asi najdokonalejším materiálom, ktorý si môžete vybrať je ľan. Jeho pestovanie je nesmierne jednoduché, pretože si nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky ani obrovské množstvá chemikálií. Rovnako nepotrebuje veľké množstvá vody. Ľan je navyše nesmierne príjemný na nosenie, pretože je vzdušný, čo oceníte najmä v letných mesiacoch. Pri nosení ľan vôbec neelektrizuje a je veľmi odolný. Neustálym používaním sa vlastnosti ľanového oblečenia zlepšujú. Má skvelé termoregulačné vlastnosti.

Ľan sa často označuje za najekologickejšiu tkaninu. Je to najmä kvôli tomu, že sa kompletne rozkladá a je na konci svojho „života“ kompostovateľný. Starostlivosť o tento materiál je nenáročná, pretože vďaka jeho úžasným vlastnostiam ho nemusíte neustále prať. Pozor si však dajte pri žehlení, kedy by ste sa mali vyhnúť žehleniu suchej tkaniny a radšej žehliť navlhčenú textíliu.

Radšej kvalita ako kvantita

Materiály, ktoré sú na bežné nosenie vhodnejšie a nepredstavujú zásah pre prírodu sú väčšinou aj cenovo drahšie. Pri výbere je ešte dôležité zamerať sa aj na výber čo najmenej farbených kúskov. Vo všeobecnosti sa odporúčam vyhýbať tmavému oblečeniu, prípadne sýtym farbám. Medzi najviac farbené kúsky oblečenia patria predovšetkým rifle, ktoré sú aj rôznymi chemikáliami upravované na dosiahnutie obľúbeného obnoseného vzhľadu. Ekologické sú aj všetky materiály, ktoré sú recyklované. Pri týchto produktoch si však treba dávať pozor aj na podiel jednotlivých zložiek, pretože sú často dopĺňané o klasickú bavlnu, teda panenský materiál.

Vo všeobecnosti sa snažte nakupovať skôr menej a kvalitnejšie kúsky z kvalitných materiálov. Takýmto spôsobom sa budete správať ekologicky. Pri nákupe oblečenia môžete vyskúšať aj rôzne sekáče, ktoré obsahujú krásne kúsky takmer nového oblečenia za skvelé ceny. Často v nich môžete nájsť skvelé kúsky, ktoré navyše nie sú napustené chemikáliami, keďže už boli niekoľkokrát opraté.