Investícia do vzdelania sa nestratí

Investícia do vzdelania sa nestratí

Kde zobrať peniaze na vzdelanie?

Skúsenosti a vzdelanie je to, čo vám nikto nikdy nezoberie. Možno si niektorí z vás povedia, že majú vysokú školu, ale je im zbytočná. Ale pozrite sa na to z druhej stránky. Koľko skúseností vám škola dala, čo ste sa v nej naučili a najmä, čo ste v nej získali. Každý z vás na škole určite získal mnoho skúseností, ale aj kamarátov a kontaktov.

Štúdium však stojí nemalé peniaze. Či sa jedná o strednú školu alebo vysokú, obe školy si vyžadujú nemalé výdavky. Napríklad na školské pomôcky, učebnice a skriptá. Mnohé školy majú štúdium, čiže každý semester spoplatnený a tieto sumy sú rôzne, od 450 eur až do 1500 eur. Všetko závisí od toho, či je to verejná škola alebo súkromná. Tieto poplatky však nemusia byť nevyhnutné, pokiaľ sa dieťa rozhodne ísť na školu, kde sa školné neplatí.

Ale za zmienku určite stoja i platby za internáty, ktoré sa ročne môžu vyšplhať aj na 1000 eur. Mnoho študentov však nemá nárok na internát a v takom prípade je potrebné riešiť nejaké ubytovanie, napríklad prenájom bytu. I keď by v byte bývalo viac spolužiakov, i tak to je dosť veľa peňazí, ak nemáte vytvorené dostatočné rezervy alebo veľký rodinný rozpočet.

Rovnako i cestovné nie je zadarmo, okrem vlakom samozrejme. Keď si to tak človek spočíta, tak štúdium skutočne nie je lacná záležitosť.  A práve kvôli peniazom si mnoho študentov na vysokú školu ani nepodá prihlášky. Veď samotná prihláška stojí peniaze. Treba však zdôrazniť, že investícia do vzdelania sa skutočne oplatí.

Ak uvažujete, že na školu nepôjdete kvôli nedostatku peňazí, potom máme pre vás viacero riešení. Kde teda vziať peniaze na štúdium? V nasledujúcom článku sa dozviete možnosti, kde a ako získať peniaze na štúdium.

 

Motivačné a prospechové štipendium

Jednou z možností je získanie motivačného alebo prospechového štúdia. Mnoho škôl, stredných aj vysokých, ponúkajú za dobré výsledky či dochádzku v škole rôzne motivačné a prospechové štipendiá.

Každá škola má podmienky individuálne, ale vôbec nie sú veľmi náročné. Ak teda človek má perfektné výsledky, v takom prípade je možné, že získa jedno zo štipendií. Mnohých študentov tieto štipendiá poháňajú a snažia sa ich získať.

Ak ste rodič a máte málo financií na štúdium, skúste motivovať svoje deti, aby dosahovali dobré výsledky a vám sa tak môže ušetriť rodinný rozpočet.

 

Sporenie na vzdelanie

Ďalšou z možností, ako získať peniaze na štúdium je sporenie. Sporiť peniaze si môžu nielen študenti, ale predovšetkým ich rodičia. Ideálne je začať už od narodenia alebo útleho detstva. Možno si človek povie, že je to zbytočné, alebo sú tu takí, ktorí povedia, že na to nemajú peniaze. Pravdou však je, že mesačne nikoho nezabije, ak ušetrí nejaké to euro.

Ak ste rodič, v takom prípade môžete zriadiť dieťaťu sporiaci účet, kde mu budete odkladať mesačne napríklad dvadsať eur. Ak však máte financií nazvyš, tak pokojne i viac. Človek naozaj nevie, čo bude o niekoľko rokov, keď dieťa pôjde na strednú alebo vysokú školu.

Možno to teraz nepovažujete za potrebné, ale človek nikdy nevie. Možno vám tie peniaze o pár rokov pomôžu a vaše dieťa tak pokojne a bez problémov doštuduje. A to aj vďaka týmto nasporeným peniazom.

A ak by ste aj v tom čase (počas štúdia dieťaťa) nemali núdzu o peniaze, v takom prípade môžete nasporené peniaze dopriať vášmu dieťaťu a vytvoriť mu vďaka nim lepší štart do života.

 

Pôžička na čokoľvek

Keď sa ocitnete v zlej finančnej situácií a potrebujete peniaze na štúdium, v takom prípade je jednou z možností využiť úver. Existuje množstvo úverov a pôžičiek pre študentov,  stačí si vybrať.

Okrem toho, mnoho bánk poskytuje pôžičku na čokoľvek, ktorá už podľa názvu jasne definuje, že peniaze môžete použiť na čokoľvek. Takže pokojne aj na zaplatenie štúdia, cestovného, internátu, školských pomôcok alebo iných potrebných vecí pre štúdium.

Mnoho rodičov nechce dopustiť, aby si dieťa muselo hneď na prahu dospelosti brať úver a to len preto, aby doštudovalo. Nepísanou povinnosťou rodiča je zabezpečiť dieťaťu poriadne vzdelanie (alebo by to tak aspoň malo byť). A keď sa rodič alebo obaja rodičia ocitnú v zlej finančnej situácií, práve pôžička na čokoľvek je rýchlym riešením, ako získať potrebné peniaze.