Oplatí sa elektromobil? Cena poistenia a nabíjania auta

Oplatí sa elektromobil? Cena poistenia a nabíjania auta

Elektromobily sú čoraz populárnejšie. Technologický rozvoj aj Európska Únia napomáhajú k vytvoreniu lepších podmienok pre ekologickejšie cestovanie. Aká je návratnosť kúpy elektromobilu v dlhodobom horizonte?

Ako ušetriť pri kúpe elektromobilu

Náklady na kúpu elektromobilu posudzujeme na základe viacerých faktorov – značka automobilu, veľkosť akumulátora a tiež štátne dotácie. Podpora pre elektromobil bola vo výške 8 000€ a pre plug-in hybrid 5 000€ v roku 2019. Ministerstvo Hospodárstva plánuje do budúcna zmeny v systéme dotácií, ktoré síce môžu znamenať nižšiu sumu zo štátnej podpory na jedno auto, avšak podporu by malo dostať väčšie množstvo záujemcov. Pri kúpe elektromobilu šetríme už aj pri samotnej registrácií vozidla, ktorej sadzba je najnižšia, a to 33€.

Cena údržby a nabíjania

V dlhodobom horizonte prinášajú elektromobily majiteľom lepšiu návratnosť, pokiaľ ide o náklady na vlastníctvo a údržbu. Sú lacnejšie na prevádzku, teda majiteľ nemusí meniť napríklad olej či dopĺňať palivo. Celkové náklady na údržbu môžu byť v priemere nižšie až o 40% v porovnaní s autom so spaľovacím motorom.

Pri dobíjaní elektromobilu doma je výhodné využívať tzv. nočný prúd s nižšou sadzbou a vozidlo dobíjať cez noc. Náklady na elektrinu môžu byť počas slabej prevádzky až trikrát nižšie. Cena dobíjania v domácnosti záleží od viacerých faktorov, pri šetrnom dobíjaní nás ale môže nabíjanie stáť napr. 1,5 – 2,5 eura na 100km.

Nabíjať sa oplatí mimo domu

Nabíjanie elektromobilov sa najviac oplatí mimo domu. Ideálne je zistiť, kde sa v blízkom okolí nachádzajú nabíjacie stanice a všetky dostupné prehľady cien. Najvýhodnejšie sú samozrejme bezplatné nabíjacie stanice, ktoré však môžu byť často obsadené.

Najvýhodnejšie PZP pre elektromobil

Poistenie elektromobilov je ďalší faktor, na ktorom možno z dlhodobého hľadiska ušetriť. Viaceré poisťovne poskytujú lacnejšie povinné zmluvné poistenie pre elektromobily. Ideálne je v takom prípade využiť online porovnanie PZP, pri ktorom aplikácia porovná ponuky viacerých poisťovní a na základe zadaných údajov odporučí najvýhodnejšie PZP. Najlacnejšie PZP možno získať práve vďaka bonusom a zľavám za uzatvorenie online.

Z dlhodobého hľadiska sa teda kúpa elektromobilu oplatí vďaka pomerne rýchlej návratnosti, avšak treba brať do úvahy, že elektromobil je aktuálne stále kompromisom napríklad aj pre nedostatočný počet nabíjacích staníc. Naopak hybrid možno používať ako normálne vozidlo bez obmedzení. Kúpa elektromobilu je teda ideálne riešenie v prípade, že potrebujeme druhé auto v domácnosti.