Nástrahy stavebných prác v lete: ako ich zvládajú stavebné stroje CAT?

Nástrahy stavebných prác v lete: ako ich zvládajú stavebné stroje CAT?

Inovácie v oblasti stavebných strojov možno nenapredujú tak rýchlo ako v iných odvetviach, určite však nemôžeme povedať, že výrobcovia zaspali na vavrínoch. Príkladom je značka Caterpillar (CAT) so zaujímavými technologickými vylepšeniami, ktoré zvyšujú bezpečnosť a efektivitu prác a tiež komfort obsluhy. Niektoré z nich vám predstavíme v článku.

Najdôležitejšia je vždy bezpečnosť

Bezpečnosť na stavenisku je pre stroje Caterpillar prioritou, sú preto vybavené technológiami Cat® Detect.

Základom je systém Rear Object Detection v kolesových nakladačoch, ktorý sleduje objekty za strojom. Ide v podstate o vylepšenú kombináciu cúvacích senzorov a kamier, aké poznáte zo sveta automobilov. Systém dokáže obsluhu nakladača upozorniť na hroziacu kolíziu s ďalšími strojmi, pevne stojacimi objektmi či ľuďmi. Dokáže tak zabrániť škodám na majetku i pracovným úrazom.

Výkopové práce veľkými rýpadlami (tj. nie minibager) zase zjednoduší technológia Cat 2D E-fence. Pomocou nej si obsluha rýpadla môže nastaviť virtuálnu bariéru v určitej vzdialenosti od stroja. Tá potom limituje pohyb ramena a lyžice – pri priblížení k nej sa stroj zastaví a nedovolí ju prekročiť. Táto bariéra sa môže nachádzať nad, pod, pred či vedľa rýpadla. Vďaka technológii Cat 2D E-fence sa teda nemusíte obávať kolízie so vzdušným elektrickým vedením, inžinierskymi sieťami pod zemou či dopravou na komunikáciách v blízkosti pracovného priestoru.

Kĺbové dumpre sú pre prácu v náročnom teréne vybavené systémom Cat Detect with Stability Assist. Tento automatický systém sleduje uhly náklonov stroja a upozorní obsluhu v prípade, že hrozí prevrátenie. Na prevrátenie dokáže upozorniť na diaľku cez VisionLink™, My.Cat.com a aplikáciu Cat App.

Stavebné stroje pohodlné ako auto

Možno budete prekvapení, ale moderné stavebné stroje CAT sa z hľadiska pohodlia vyrovnajú osobným automobilom.

V ich kabínach sú samozrejmosťou komfortné odpružené a vyhrievané sedadlá, ale napr. aj klimatizácia, rádio s Bluetooth či strešné okno. Pri letných stavebných prácach oceníte najmä už spomínanú klimatizáciu, ktorú dopĺňa sústava filtrov, zachytávajúcich prach. Do kabíny tak prúdi čerstvý, čistý a príjemne chladný vzduch. Ak sa chcete schladiť ešte viac, môžete si do kabíny dokúpiť aj úzku chladničku na nápoje ako voliteľné príslušenstvo.

Je pravdou, že klimatizácia môže navýšiť cenu stroja o niekoľko percent. Tento cenový rozdiel je však badateľný skôr pri menších (a lacnejších) strojoch, pri tých veľkých sa až natoľko neprejaví.

Vzdialený monitoring pre nové aj použité stroje

Vlajkovou loďou inovácií značky CAT je technológia Product Link™, ktorá zabezpečuje vzdialenú správu strojov. Modul Product Link je súčasťou väčšiny nových strojov Caterpillar, môžete ním však vybaviť aj staršie použité stroje.

Pomocou tejto technológie môžete zbierať a vyhodnocovať najrôznejšie dáta. Môžete napr. sledovať polohu stroja, spotrebu, teplotu a kondíciu stroja či servisné intervaly. Ďalej môžete vyhodnocovať produktivitu na základe prekonanej vzdialenosti, vyťaženosti a spotreby paliva. Okrem toho získate aj prehľad o všetkých strojoch vo vašej flotile, o servisných úkonoch na nich vykonaných, prístup k manuálom a mnoho iných užitočných funkcií a služieb.

Všetky uvedené dáta máte prístupné cez webový portál my.cat.com (ku ktorému sa môžete pripojiť aj cez aplikáciu Cat® App) alebo cez službu VisionLink®.

Ovládajte stroj na diaľku ako hračku

Niektoré súčasné modely stavebných strojov môžete ovládať na diaľku tak, ako diaľkovo ovládané hračky. Rýpadlá, dozery a ďalšie veľké stroje však nie sú hračkami a pri práci s nimi môžu nastať situácie, kedy by bola bezpečnosť obsluhy priamo v stroji ohrozená. Príkladom môže byť nestabilný alebo príliš strmý terén či padajúce skaly. Pri obsluhe v kabíne stroja môžete byť tiež vystavený vibráciám, hluku či riziku úrazu pri šplhaní do kabíny.

Vývojári značky Caterpillar myslia aj na tieto situácie, preto vyvinuli technológiu pre vzdialené ovládanie strojov Cat® Command. Umožňuje ovládanie rýpadiel, dozerov či zhutňovačov pomocou malej bezdrôtovej konzoly, ktorá je v podstate zmenšenou verziou pracoviska v kabíne. Vzdialeným ovládaním môžete tiež zvýšiť produktivitu, napr. s využitím poloautomatického režimu pri zhutňovaní povrchu.