Fakty, ktoré by mal o šperkoch vedieť každý

Fakty, ktoré by mal o šperkoch vedieť každý

O ozdobe tela šperkom sníval vo svojom živote asi každý dospelý človek. A vďaka dostupným cenám týchto doplnkov si tieto sny aj mnohí plnia. Len málo ľudí však pozná základné fakty o šperkoch, ktoré by im mohli pri správnom výbere pomôcť.

Ktoré to sú a možno aj vám pri výbere pekného zásnubného prsteňa pomôžu?

Drahých kovov je viac

Šperky sú výrobky z drahých kovov, ktoré sú zdobené kamienkami, smaltom a množstvom ďalších materiálov. Identifikovaných bolo celkovo osem drahých kovov: samozrejme zlato, striebro, paládium, platina, navyše ródium, osmium, irídium a ruténium. Mnoho klenotníkov pracuje so zlatom, striebrom, platinou a ródiom. Zároveň sa ródium používa iba na nátery – nevyrábajú sa z neho žiadne výrobky.

Okrem kovových šperkov, ktoré sme spomenuli, sú v predaji oceľové a titánové náušnice a prstene. Nepatria však k šperkom, skôr k bižutérii.

Čo znamená punc?

Vzorka ukazuje, koľko drahých kovov zliatina obsahuje. Napríklad rýdzosť 585 uvedená na zlatom produkte znamená, že šperk s týmto číslom obsahuje 58,5 % (14 karátového) zlata. Druhý najväčší podiel má väčšinou v zliatine striebro a iné, ako napríklad paládium, mangán alebo zinok.

Prečo je diamant v šperku často len jeden?

Nie je to len o jeho vzácnosti a cene? Tento skvost vynikne na nádhernom zásnubnom prsteni s diamantom predsa najlepšie.

Osamelosť diamantu v šperkoch je spôsobená aj tým, že tieto drahé kamene sú tvrdé a môžu časti šperkov alebo iných drahokamov poškriabať. Blízkosť diamantov vedie dokonca k tomu, že krehkejší kameň sa môže jednoducho rozpadnúť, preto klenotníci odporúčajú uchovávať diamantové šperky v osobitnej šperkovnici.

Tak si dávajte na tieto veci pri výbere šperkov pozor a určite si vyberiete klenot, ktorý vám bude robiť radosť po celý život a bez potrebných opráv.

Zdroj obrázka: Aleona/Shutterstock.com