Dôležité úlohy izbových rastlín v interiéri. Ktorú oceníte najviac?

Dôležité úlohy izbových rastlín v interiéri. Ktorú oceníte najviac?

Izbové rastliny nie sú len ozdobou a potešením. Bez ohľadu na to, či sú zelené, farebné, veľké alebo malé, či sa chvália luxusnými kvetmi, alebo naopak dobývajú exotickými vzormi na listoch a textúre, sú jedným z najdôležitejších nástrojov na vytvorenie skutočného pohodlia, o ktoré sa všetci usilujeme.

Bez nich sa nezaobídete ani v tých najmódnejších, extravagantných a minimalistických štýloch interiéru. A miesto pre izbové rastliny nie je len na parapetoch. Majú jedinečný talent hrať najvýraznejšie úlohy kdekoľvek v interiéri. To ani zďaleka nie je všetko, čo dokážu.

Dokonalý nástroj na zónovanie

Izbové rastliny alebo krásne ruže vo váze sa môžu stať nemenej efektívnym rozdeľovačom priestoru, územným nástrojom ako rôzne paravány, dekoratívne priečky, nábytok, sochy, police a iné klasické predmety z radov vnútorných zábran.

Zelený psychoterapeut

Ak chcete v určitej oblasti interiéru vytvoriť zvláštnu atmosféru, zdôrazniť jej úlohu a dôležitosť, využiť všetky vlohy izbových rastlín len na zónovanie, nie je najlepšie riešenie. Niektoré z nich si nechajte na navodenie príjemnej atmosféry. Prípadne využite na doplnenie interiéru týmito darmi prírody rýchlu donášku kvetov.

Izbové rastliny majú jedinečný talent byť atmosférickými látkami. Správnym výberom rastlín a ich umiestnením môžete zdôrazniť, že niektoré oblasti vo vašej domácnosti slúžia na relaxáciu a odpočinok, zatiaľ čo iné na sústredenú prácu. Rastliny hrajú úlohu zeleného psychoterapeuta, prvku, ktorý vytvára špeciálne psychologické zázemie a príjemnú atmosféru, útulnosť a izoláciu.

Vplyv na prostredie a vnímanie miestností

Pamätajte, že veľké a nie vždy iba izbové rastliny ovplyvňujú nielen atmosféru v miestnosti a náladu, ktorá v nej prevláda, ale majú tiež významný vplyv na vnímanie priestoru ako celku.

Masívnosť alebo naopak vizuálna vzdušnosť, charakter línií, tvarov a veľkosť lístia a kvetenstva tiež spôsobujú určité optické ilúzie. V závislosti od vykonaných úloh možno izbovú rastlinu vďaka tomu použiť na vizuálne rozšírenie priestoru alebo naopak na jeho obsluhu, pohrávanie sa s vnímaním výšky a šírky miestnosti.

Tak to vyskúšajte, ktorá úloha izbových rastlín je vám a vášmu interiéru najbližšia.

Zdroj obrázka: ponsulak/Shutterstock.com