Prečo by ste nemali zanedbávať starostlivosť o zuby?

Prečo by ste nemali zanedbávať starostlivosť o zuby?

Dentálna starostlivosť a preventívne prehliadky u zubára sú niečo, čo by ste rozhodne nemali zanedbávať.  Aj malý kaz môže napokon skončiť ako endodoncia, výnimočné nie sú ani zápaly ďasien a niekedy sú potrebné aj zubné náhrady.

Najčastejšie sú zubné kazy

Zrejme najčastejšie sa v zubných ambulanciách ošetrujú zubné kazy. Bolesť pocítite obvykle až vtedy, keď je kaz už hlboký.  Práve preto sú dôležité preventívne prehliadky, pri ktorých stomatológ odhalí kazy v počiatočnom štádiu, kým ešte nebolia a dajú sa jednoduchšie ošetriť. Ak už kaz zasiahne aj zubnú dreň vykonáva sa profesionálna endodoncia, teda koreňové ošetrenia zubu.  Ošetrenie spočíva v tom, že sa zub vyčistí od kazu a dorobí sa jeho chýbajúca časť. Rozhodne sa teda oplatí starať o svoj chrup každý deň, a absolvovať preventívne prehliadky aspoň raz ročne.

Zápal ďasien – paradentóza

Paradentózou trpí asi 30 % ľudí, pričom jednou z príčin je nedostatočná dentálna hygiena. Ak si človek pravidelne nečistí zuby, plak sa zhromaždí pri ďasnách. Ide teda o bakteriálnu infekciu. Prvotným príznakom je začervenanie ďasien. Následne vzniká zápal a ďasná krvácajú aj pri čistení zubov. Ďasná postupne ustupujú a nakoniec môže prísť až k vypadávaniu zubov. Dôležitá je preto prevencia. Základom je správne čistenie zubov a tiež dentálna hygiena vykonaná odborníkom. Dentálny hygienik pomôže aj s liečbou paradentózy, pretože niekedy postačuje dôkladné odstránenie plaku a zubného kameňa. 

Úrazy sú nepredvídateľné

Aj keď sa o zuby poctivo staráte, úrazu sa niekedy nedá vyhnúť. Zlomený, odštiepený alebo vyrazený zub sa pri športe alebo nehode niekedy pritrafí. Ani v tomto prípade by ste návštevu zubára nemali odkladať, aby ste si stav nezhoršili. Umelé zuby, korunky alebo mostíky dokážu tento problém vyriešiť.