Prečo by ste sa mali venovať skladaniu puzzle?

Prečo by ste sa mali venovať skladaniu puzzle?

Skladanie puzzle je záľuba, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie. Najmenšie deti potešia penové puzzle, klasické zvládnu tie staršie, a skúsený skladači príjmu aj výzvu v podobe 3D puzzle. V každom prípade ale platí, že tieto populárne skladačky podporujú kreativitu, zlepšujú koncentráciu aj jemnú motoriku. 

Relax pre dospelých

Pre dospelých sú moderné puzzle príjemným relaxom, počas ktorého môžu vypnúť. Pri ich skladaní odpútate myseľ od bežných starostí, a budete sa sústrediť iba na túto činnosť. Okrem toho budete takýmto spôsobom trénovať koncentráciu, rozvíjať logiku aj trpezlivosť. Puzzle sú viac ako vhodné aj na dlhé zimné večery strávené v rodinnom kruhu alebo vo dvojici. V tomto prípade sa určite rozvíja aj schopnosť komunikovať a spoločne riešiť problémy.  Aby toho nebolo málo, puzzle  pomáhajú aj ľuďom, ktorý bojujú s depresiou alebo stavmi úzkosti.

Puzzle pre staršie deti

Puzzle treba vyberať podľa veku a schopností detí. Obvykle majú skladačky pre deti do 400 dielikov, pokiaľ ale zvládnu aj komplikovanejšie puzzle netreba ich limitovať. Deti sa hravou formou prostredníctvom puzzle učia riešiť problémy logicky, čo je schopnosť, ktorú využijú aj v bežnom živote. Puzzle je dostupné v najrôznejších prevedeniach, takže môžete vybrať motív, ktorý má dieťa najradšej. Zvýšite tak jeho motiváciu k dokončeniu skladania, aby získalo výsledný obrázok.

Rozvíjajú motoriku malých detí

Aj pre najmenšie deti sú puzzle prínosom, pretože im pomáhajú s rozvojom jemnej motoriky a koordinácie. Originálne penové puzzle sú ideálne pre najmenších, nakoľko sú dostatočne veľké, farebné a pútavé. Malé dieťa má často problém sústrediť sa dlhšiu dobu na jednu činnosť, čo do určitej miery prirodzené. Ak mu nájdete niečo, čo jeho pozornosť upúta a bude ho baviť, môže tak zlepšovať aj svoju koncentráciu.