Prečo sa oplatí vyskúšať výživové doplnky?

Prečo sa oplatí vyskúšať výživové doplnky?

Na našom trhu je množstvo výživových doplnkov, ktoré by mali byť podporou pri liečení rôznych ťažkostí. Bežný je prípravok na rast vlasov, vitamíny a minerály, kolagén pre zdravé kĺby a pružnú pleť, úlohou iných je zasa podpora pečene, imunity či pamäte. Kedy je potrebné užívať doplnky výživy a ako si ich vybrať?

Výživový doplnok nie je liek

Výživové doplnky majú za úlohu podporovať optimálne fungovanie organizmu v prípadoch, ak mu napríklad chýbajú niektoré vitamíny, minerály alebo iné látky. Primárne by sme si samozrejme dostatok týchto látok mali zabezpečiť pestrou a vyváženou stravou. Fungovanie organizmu ale ovplyvňuje aj zdravotný stav, stres a životný štýl.

Nesprávna životospráva, fajčenie a alkohol majú negatívny dopad na pečeň, čo sa časom určite prejaví. Ak s tým súvisia aj ochorenia, tie sa musia liečiť pod lekárskym dohľadom. Správna podpora pečene je ale možná aj výživovými doplnkami, čo môže zlepšiť jej každodennú čistiacu funkciu. Na rovnakom princípe samozrejme fungujú aj iné doplnky výživy.

Doplnky výživy pre krásu

Výživové doplnky sa samozrejme používajú aj kvôli krajšej pleti či hustejším vlasom. Ak vás trápi napríklad nadmerné vypadávanie alebo šedivenie vlasov, doplnky výživy môžu tento problém zmierniť. Prípravok na rast zdravých vlasov má často pozitívny vplyv aj na kvalitu nechtov a pokožky, čo súvisí s ich zložením.

Aj tu ale platí, že problémy s pleťou, lámavými nechtami či vypadávaním vlasov môžu byť iba následkom hlbšieho zdravotného problému. Tiež ale môže ísť iba o prechodné obdobie bez inej vážnej príčiny. Problém treba v určite sledovať, pokiaľ pretrváva treba konzultovať aj s lekárom, a nespoliehať sa iba na vitamíny a doplnky. Odporúča sa užívať iba tie doplnky, ktoré naozaj potrebujete a v odporúčaných dávkach. Ich nadmerné užívanie totiž môže mať za následok zdravotné ťažkosti. Ostražitý by ste mali byť predovšetkým pri doplnkoch na chudnutie.