Stavebné stroje počas zimy

Stavebné stroje počas zimy

Vlastníte stavebné stroje a premýšľate, čo s nimi cez zimu? Chcete im zabezpečiť špičkovú údržbu a správne miesto na uskladnenie? Poradíme vám, na čo všetko nezabudnúť. Položte si nasledovné otázky:

Máte správne miesto na uskladnenie?

Ešte pred zakúpením sa uistite, že máte správne miesto na uskladnenie stroja. Kam schováte napríklad taký bager počas nepriaznivého počasia, keď ho práve zopár týždňov nebudete používať? Ideálne miesto by malo byť zakryté a vyhrievané.

Ak vlastníte takýchto strojov viac, v zime sa vám jednoznačne oplatia montované haly. Napríklad oceľové poľnohospodárske s dlhou životnosťou a bezúdržbovosťou materiálu. Na garážovanie stavebných či poľnohospodárskych strojov je optimálny priestor s rozponom 9 až 12 metrov, rozdelený na jednotlivé sektory. Ak je v ňom umiestnených 4 až 6 strojov, je nevyhnutné ho z požiarnych dôvodov rozdeliť nehorľavými priečkami. K dispozícii by malo byť aj vetranie pomocou okenných a dverných vetracích mreží.

Staráte sa o batérie?

V zime by ste nemali zabúdať na údržbu batérií. Najlepšie, ak ich vyberiete a uložíte na teplé a suché miesto. Na jar vás potom nezaskočí žiadne nemilé prekvapenie v podobe nefunkčného zariadenia.

Monitorujete hladinu chladiacej kvapaliny?

Pred odstavením stroja na zimné obdobie skontrolujte chladiacu zmes. Aj keď je zmes v pomere 50/50 s chladiacou vodou, je vhodné použiť vyššiu hladinu chladiacej kvapaliny. Najmä, pokiaľ sa vaše stavebné stroje chvíľu nebudú používať, napríklad v pomere 70/30.

Čo v prípade, ak stroje používate aj počas zimy?

Ak sa vaše stavebné stroje predsa len budú používať zima-nezima, pravidelne ho čistite. Silné mrazy, sneh, či krúpy môžu spôsobiť šarapatu. Stav strojov sa potom môže do jari rapídne zhoršiť.

Na aké ďalšie veci si dávať pozor?

  • stav podvozku
  • drsné poveternostné podmienky (stroj môže zamŕzať)
  • zatečenú vodu v mechanike strojov
  • postupné hrdzavenie a plesnivenie
  • mazanie a zošteľovanie techniky
  • kontrola pryžových súčiastok a pneumatík, citlivých na zmeny teplôt

Alternatíva, ak si chcete ušetriť starosti

Chýba vám kapacita, pracovná sila alebo čas na zimnú údržbu strojov? Využite možnosť prenajať si použité stroje Zeppelin. Táto alternatíva je pre vás vhodná aj vtedy, ak potrebujete stroje len na chvíľku, alebo chcete ušetriť na nákladoch pri údržbe.

V požičovni stavebných strojov Zeppelin vám okrem strojov možno padne do oka aj elektrocentrála, ktorá zaistí nepretržitú dodávku elektrickej energie, nech sa deje čokoľvek.