Tipy na udržateľnosť v každodennom živote

Tipy na udržateľnosť v každodennom živote

Udržateľnosť je téma, ktorá sa dnes čím ďalej tým viac dostáva do nášho bežného života. Dostali sme sa totiž do takého bodu, kedy musíme rozmýšľať nad tým ako našej planéte pomôcť, keďže môžeme reálne pozorovať dôsledky nášho doterajšieho správania. Udržateľnosť predstavuje súbor takých aktivít, pri ktorých sa snažíme vedome minimalizovať náš negatívny dopad na životné prostredie.

Ako jednotlivec má každý z nás negatívne dopady na život našej planéty. Zanechávame po sebe odpad, kupujeme jednorázové produkty, žijeme v nadmerne konzumnej spoločnosti a zvykli sme si na život, ktorý sa v tejto miere nedá reálne udržať. Musíme sa teda zmeniť, každý sám od seba a každý sám pre seba.

Ako začať?

Na začiatok je dobré, aby sme si povedali, že udržateľnosť nie je o žiadnom živorení a odopieraní si. Veď každý z nás má už teraz pravdepodobne všetko to čo pre pohodlný život reálne potrebuje. Udržateľnosť vám len otvorí oči v tom, že nepotrebujete toľko ako ste si mysleli. Potrebujete oveľa menej a vystačíte si naozaj s málom, len musíte vedieť ako na to!

V prvom rade sa môžete pozrieť na naše domácnosti. Denne vyhodíme veľké množstvo odpadu a rovnako aj zvyškov jedál, ktoré nie sme schopní konzumovať. V tomto zmysle sa za udržateľné považuje kupovať také množstvo, ktoré sme reálne schopní skonzumovať. Pre tých ekologickejších a pokročilejších je dôležité aj to v akej forme potraviny kupujete a kde ich kupujete.

bez plastov

Móda

Móda je v súčasnosti obrovským biznisom a často si myslíme, že potrebujeme každý trend, ktorý uvidíme kdesi na internete. Udržateľnosť nás naopak učí, aby sme si kupovali kvalitnejšie kúsky, no v menšom množstve. Vydržia nám tak dlhšie a sú z príjemnejších a odolnejších materiálov. Aj takéto internetové obchody môžete nájsť v databáze zliav rôznych kupónových webov a preto na nich nakupovať výhodnejšie.

Separovanie

Bežní ľudia ani nemajú pojem o tom, aké je separovanie odpadu nesmierne dôležité v rámci ochrany prírody. Správne zadelený odpad sa lepšie recykluje, prípadne likviduje šetrnejším spôsobom. Dnes už nie je raritou, že v obchode vidíte oblečenie vyrobené z recyklovaných materiálov.

Udržateľnosť v pár jednoduchých krokoch

  • Nekupuj to čo reálne nepotrebuješ.
  • Snaž sa využiť produkty, ktoré už máš doma.
  • Neobklopuj sa reklamou a nauč sa triezvo triediť informácie.
  • Eliminuj jednorázové plasty vo forme sáčkov, igelitových tašiek, či slamiek.
  • Investuj do kvalitného oblečenia, ktoré ti vydrží roky.
  • Minimalizuj svoj odpad a trieď ho do správnych kontajnerov.
  • Veci, ktoré nevyužívaš, ale sú v dobrej kvalite sa snaž posunúť ďalej.
  • Každú kúpu si poriadne premysli a rozmýšľaj komu zveríš do rúk svoje peniaze.

Tak čo navnadili sme ťa na udržateľnejší život? Okrem toho, že ušetríš svoju uhlíkovú stopu a minimalizuješ odpad, pomôžeš vo veľkej miere našej planéte. Ako pomáhaš planéte ty? Podeľ sa s nami o tvoje zážitky, skúsenosti a názory v komentároch!