Zaujímavosti zo sveta

Zaujímavosti zo sveta

Zaujímavosti zo sveta majú mnoho odvetví. Jednou z nich je aj oblasť archeológie. Je prirodzené, že hľadáme spôsoby, ako pochopiť históriu sveta. Nájsť, dokumentovať, pospájať a zobraziť kúsky našej dávnej histórie je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sa môžeme dozvedieť mnoho o dávnej minulosti. Presne to sa stalo aj s objavom doktorky Margaret Maitlandovej v Národnom múzeu v Škótsku, v Edinburgu. Keď doktorka Maitlandová prechádzala niekoľkými novoprijatými položkami, dostal sa jej do ruky obyčajný, v papieri zabalený balík. Rozhodla sa odstrániť papier a pozrieť sa bližšie, čo obsahuje.

ZAUJÍMAVOSTI ZO SVETA: CENNÁ HISTÓRIA NA DOSAH RUKY

Doktorka Maitlandová zistila, že balík obsahuje obálku, ktorá sa datuje do druhej svetovej vojny. V obálke bola tajomná poznámka bývalého kurátora múzea v Edinburgu. V poznámke bývalý kurátor tvrdil, že obsah balíka sa datuje do dávnej egyptskej doby, a že bol objavený vo vnútri hrobu z toho istého obdobia. Doktorka Maitlandová si zrazu uvedomila, že drží v ruke veľmi zvláštnu a cennú históriu.

PRÁCA NA NÁLEZE

Začala sa veľká práca. Vykonala sa ďalšia analýza tkaniny, s ktorou bolo potrebné zaobchádzať veľmi opatrne, pretože by sa ľahko mohol poškodiť. Bolo potrebné zvlhčiť látku, aby ju urobili menej krehkú.
Rozvinutie jemnej tkaniny bol proces, ktorý trval vyčerpávajúcich 24 hodín. Bol doslova ako rozvíjanie histórie  pred samotnými očami zúčastnených technikov. Hneď ako ho roztvorili, vedeli, že objavili niečo neuveriteľné. Balík ukazoval „záblesky farebných maľovaných detailov“.
Po viac ako celodennej práci zrazu zistili, aký dopad má skutočnosť, ktorú odhalili na históriu. Keď sa tkaninu podarilo úplne rozvinúť, pozdravila ich pozoruhodná postava vo veľmi zachovalom stave. Bola maľovaná neobvyklým umeleckým štýlom, ktoré naznačovalo egyptské umenie rímskeho obdobia, ale bolo omnoho výraznejšie.

PRVÉ PREKVAPENIE

Tkanina, ktorá bola neporušená a vyrobená z ľanu, bola ručne maľovaná s umeleckým zobrazením egyptského boha posmrtného života a podsvetia Osirisa.
Len čo doktorka Maitlandová úplne pochopila dôležitosť tejto tkaniny, mohol tím expertov pokračovať v procese s väčšou presnosťou, vrátane dešifrovania hieroglyfov na tkanine. To im umožnilo identifikovať, kto bol predtým zabalený do plátna. Jeho meno bolo Aaemka. Bol synom dvoch rímskych predstaviteľov menom Montsuef a Tanuat.
Zamestnanci múzea však potom našli ďalšie prekvapenie: kus hnedého papiera pripevnený na zadnej strane. Bola to vrstva pôvodného obalu múmie.

HISTÓRIA

Múzeum už malo zbierku vrátane zlatej masky Montsuefu a Tanuat. Vediac, že ​​rodina zomrela v roku 9 pred naším letopočtom uľahčilo to personálu datovanie tkaniny do prvého storočia nášho letopočtu.
Okrem Montsuefovej zlatej masky, Národné múzeum Škótska v Edinburgu má vo svojej zbierke zlatý veniec, ktorý bol starým symbolom porazenia smrti. Doktorka Maitlandová si spomenula, že Montsuef bol pochovaný s týmito predmetmi asi pred 2.000 rokmi!
Hrobka Montsuef, Tanuat a Aaemka bola objavená v roku 1857, kedy archeológovia spolu s ňou odkryli množstvo neuveriteľných artefaktov. Tieto artefakty zahŕňali písomné detaily o procese mumifikácie, ako aj o pohrebných rituáloch, ktoré sa uskutočňovali v tom období. Tiež zistili, že Tanuat zomrela len 48 dní po svojom manželovi.

Napriek tomu, že rodinná hrobka bola datovaná do prvého storočia nášho letopočtu, zamestnanci múzea zistili, že bola vytvorená omnoho skôr, t.j. približne 1000 rokov pred smrťou členov rodiny.
V čase svojho vzniku, krátko po kráľovstve kráľa Tut, egyptská ríša zažívala svoj vrchol z hľadiska bohatstva a moci. Bolo úplne bežné, že najvyšší úradníci súťažili medzi sebou, aby mali najkrajšie a najbohatšie krypty. Okrem túžby mať v čase smrti nádherne zdobené krypty, títo vysokí predstavitelia tiež verili, že si odnesú svoje bohatstvo aj do posmrtného života. Takže čím viac šperkov mali vo svojich kryptách, tým lepšie!
Predtým, ako hrobka patrila Montsuefovi, slúžila ako krypta šéfa polície Medjay a jeho manželky. Keď archeológovia vykopali hrob, objavili krásnu sochu páru. Keďže väčšina hrobov bola opätovne použitá, je neuveriteľné, že táto zostala nedotknutá počas dvoch tisícročí.
A keby to nebolo pre zvedavosť doktory Matilandovej, pozemok mohol byť neobjavený ktovie ešte ako dlho!

____________________________________________________________________________________________________________________________

Je úplne úžasné, čo všetko môžu historici nájsť vykopaním minulosti – dokonca aj keď kopajú do úložného priestoru svojho vlastného múzea! Ešte je však mnoho, čo sa musíme naučiť o starom svete, o ktorom by ľudia nikdy nevedeli, ak by neexistovala náročná práca argeológov.

Článok Zaujímavosti zo sveta pripravila Valéria Osztatná Loomis – lilywonderlandbooks@gmail.com