CAD programy

CAD programy

CAD programy predstavujú spôsob rýchleho a precízneho kreslenia technických výkresov. Programy majú široké spektrum využitia v rôznych profesijných odboroch, vďaka čomu sa tešia aj značnej popularite. Toto automatizované projektovanie umožňuje kresliť a navrhovať súčiastky v 3D podobe, vďaka čomu je samotný výrobný proces omnoho precíznejší a efektívnejší. Rovnako je však vhodné programy využívať aj na kreslenie projektov a mnohých iných, či realizovať inžinierske analýzy a výpočty.

Výhody CAD programov

Medzi základné výhody CAD programov patrí presné rysovanie, vďaka čomu sa dajú technické výkresy kresliť neuveriteľne rýchlo a jednoducho. Veľmi dobrou funkciou sú aj asociatívne kóty, ktorými môžete popísať tvary a rozmery. Samotný výkres si môžete podložiť externým súborom, na ktorý môžete priamo kresliť a kótovať s nastavením priehľadnosti. Samotné funkčné nástroje ako kopírovanie, či preťahovanie entít je v programe neuveriteľne jednoduché a variabilné. Počas samotnej práce v programe, dostávate priamo aj spätnú väzbu.

CAD programy

Medzi CAD programy, ktoré majú vysokú kvalitu patrí napríklad AutoCAD. Tento program je veľmi obľúbený, pretože je prepracovaný a pomerne ľahko sa prostredníctvom neho používateľom pracuje. Samotný program sa dá zakúpiť vo viacerých variantách, pričom najlepšia a najprepracovanejšia je full verzia obsahujúca všetky nástroje. Podobným programom na kreslenie je aj mladší súrodenec GstarCAD, ktorý je inšpirovaný práve týmto skvelým modelovacím programom. Vďaka tomu aj inžinieri, ktorí sú zvyknutí na prácu v AutoCAD nemusia absolvovať ďalšie hodiny štúdiom nového programu.

technický výkres

Ako si vybrať?

Pri výbere je dôležité brať ohľad na základné aspekty samotného používania programu. Ako často budete program používať? Ktoré funkcie sú pre vás dôležité a podstatné? Pre každodenné používanie je nesmierne dôležité hľadať programy, ktoré majú možnosť profi rozhrania a nadstavieb. Pri funkciách je dôležité pozerať sa na možnosti, konkrétne niektoré programy umožňujú 2D, iné 3D modelovanie. Inak povedané je dôležité zohľadniť aj účel vášho programu, aby ste si zbytočne nepriplatili za funkcie, ktoré pre vás v konečnom dôsledku nie sú absolútne podstatné.

Samozrejme je tiež dôležité zohľadniť aj finančnú stránku a vaše technologické vybavenie. Je dôležité zistiť kompatibilitu s vašim zariadením, aby ste si mohli byť istý, že s vašim počítačom bude program pracovať bezproblémovo. Čo sa týka ceny, veľmi sa oplatia programy, ktoré si stiahnete raz a máte na ne licenciu natrvalo. Pri AutoCAD sa nedá kúpiť trvalá licencia, vďaka čomu nie je veľmi vhodný na používanie pre jednotlivca, skôr je ideálny pre väčšie spoločnosti.