Čo ponúka Samsung Galaxy S8

Čo ponúka Samsung Galaxy S8

V marci 2017 boli predstavené Samsung Galaxy S8 a S8+, ktoré sa v apríli začali predávať ako najlepšie mobily pre rok 2017. Už Galaxy S7 bol výborným mobilom, ktorý sa umiestňoval na vrchole rôznych rebríčkov. Oplatilo sa teda Samsungu vydávať nový model, ktorý mal byť ešte lepší? S odstupom času sa ukázalo že áno, keďže konkurencia ukázala že aj nová S8 má nejaké drobné chyby.


Prvé čo si na zariadení človek všimne je jeho design, ten je viditeľný už na fotkách, keď mobil ešte nie je v predaji. Treba uznať, že Samsung v oblasti designu urobil naozaj pokrok, ktorý priniesol aj niekoľko vylepšení týkajúcich sa praktickosti. Samsung ostal pri oblých rohoch a zahnutých okrajoch obrazovky. Telo mobilu sa skladá z kovového rámu, zvyšok je sklo, takže v prípade kúpy si k nemu pre istotu pribaľte aj obal. Hlavnou zmenou je SuperAMOLED displej, ktorý sa oproti predošlému modelu, teda S7, zväčšil o 38 percent – z 5.1 na 5.8 palca v uhlopriečke. Zaujímavé ale je, že aj napriek zväčšeniu obrazovky sa telo mobilu veľmi nezväčšilo. Pribudlo niekoľko milimetrov, ale to pri bežnom používaní nijako neprekáža. Najviac pomohol presun tlačítok zo spodnej lišty (Home Button, šípka späť a tlačítko pre viac možností) do displeju v elektronickej forme, ktorá sa dá bez problémov schovať aby sa uvoľnilo viac miesta. Snímač odtlačkov prstov bol presunutý na zadnú stranu mobilu a to je z pohľadu používateľov asi najväčší problém – výrobca ho umiestnil tak, že ak pravák chce mobil odomknúť týmto spôsobom, dotýka sa prstom zadnej kamery, čím sa môže špiniť a to rozhodne nechcete.

Oproti S7 ostala kamera nezmenená, takže aj v S8 nájdete 12Mpx Dual Pixel s úžasnou clonou f/1.7, optickou stabilizáciou obrázkov a 4K nahrávaním. Kamera má stále veľa funkcií, ktoré dokážu vaše fotografovanie a nahrávanie rôznymi spôsobmi spestriť. Fotoaparát bol ale do určitej miery ovplyvnený zmenou procesoru, vďaka čomu robí ešte krajšie fotky. S8 má buď čip priamo od Samsungu Exynos 9 8895, alebo Qualcomm Snapdragon 835 – to závisí od miesta výroby. Procesor od Samsungu má osem jadier s frekvenciou 2.35GHz. o grafiku sa postará Mali-G71 MP20 GPU, vďaka čomu (podľa výrobcu) stúpla výkonnosť grafiky o dvadsať a výkonnosť procesoru o desať percent. Základný model má 4GB pamäte RAM a objem úložiska je 64GB. Mnohí používatelia sa potešia 3.5mm jacku na spodnej strane mobilu, a funkciám ako meranie pulzu, odomykanie pomocou skenovania dúhovky a rôznym iným zaujímavostiam. Batéria ostala rovnaká ako u predchodcu, teda 3,000mAh. To vám postačí na jeden deň bežného používania, možno dva ak budete mobil šetriť. Dobrou správou ale je, že funkcie rýchle nabíjanie a bezdrôtové nabíjanie sú v základnej výbave mobilu.

A nakoniec niečo o softwarových vymoženostiach, ktoré tento mobil prináša. Samozrejme, je vybavený spoľahlivým Android 7.0 Nougat operačným systémom, a Samsung sa s ním veľa nehral, takže ostal čistý a prehľadný. Dá sa tu prispôsobiť toľko drobností, že to sa do tohto článku vypísať nedá, človek si ich musí prezrieť sám. Výbornou funkciou v tomto mobile je napríklad Snap Window. Tá sa dá pekne využiť najmä vďaka veľkej obrazovke – umožní vám rozdeliť displej a na každú časť dať inú aplikáciu, čo sa pri rôznych činnostiach môže hodiť (napríklad nemusíte preklikávať medzi dvomi oknami). Určite stojí za to spomenúť aj asistenta s umelou inteligenciou od Samsungu – Bixby. Dokonca pridali aj špeciálne tlačítko na bok mobilu, ktoré tohto pomocníka otvorí. Je to veľmi dobre prepracovaný systém, ktorý vám bude vždy ochotný pomôcť a jeho funkcií je opäť toľko, že by sa o tom dal napísať samostatný článok.

Samsung Galaxy S8 je rozhodne mobil, ktorý ponúka vrchol technológií dnešnej doby, ale ako vidíte, aj tu sa ešte má čo zlepšovať (síce už väčšinou iba detaily). To ale fanúšikom mobilných telefónov, ktoré dokážu veci o akých často ani netušíme, prekážať určite nebude.

 

Čo prinesie tento rok a novy Galaxy S?


Článok Šťastie napísal momo12212 – misopostulka@gmail.com.