Sarkazmus

Sarkazmus

Sarkazmus a sarkastický humor je v súčasnej spoločnosti rovnako milovaný ako aj nenávidený. Nie každý mu rozumie a najmä ľudia, ktorí si berú veci osobne s ním môžu mať problém. Čo to však sarkazmus skutočne je a kto ho používa?

Sarkazmus význam

Slovo sarkazmus pochádza z gréckeho slova sarkadzein – zatínať do mäsa. Práve preto sa často označuje ako forma výsmechu, ktorá sa prejavuje nesmiernou uštipačnosťou a danej osoby sa chceme dotknúť. Často býva tento výsmech spojený aj s cynickým postojom – odmieta komunikáciu a zamedzuje ju.

Cynizmus sa považuje za životný postoj, pri ktorom človek opovrhuje morálnymi hodnotami a často neuznáva normy. Rovnako sa správa necitlivo a často aj agresívne a neberie ohľad na pocity ostatných ľudí. Takýto ľudia často nemajú vyvinutý hlboký cit empatie.

Sarkazmus je v podstate len štýl humoru alebo náhľad na svet, ktorý sa vyznačuje výsmechom. V niektorých literatúrach nájdeme aj prirovnanie, že sarkazmus je vyšší stupeň irónie, ktorý nechce byť odhalený.

Kto používa sarkazmus?

Podľa niektorých štúdií sarkazmus rozvíja naše kreatívne myslenie. Rovnako však rozvíja kreatívne myslenie pre tvorcov sarkazmu a aj recipientov. Často sa spája aj s vyššou inteligenciou. Môžeme teda tvrdiť, že ľudia ktorí rozumejú sarkazmu a používajú ho sú väčšinou nad vecou a tiež môžu mať kreatívne myšlienky a byť inteligentný. Nejde však vždy o zásadu.

Sarkazmus príklad

Príkladom sarkazmu môže byť akékoľvek zveličenie negatívnych ľudských vlastností formou výsmechu. Medzi sarkastické poznámky môže patriť napríklad:

  • Myslím, že ak neprestaneš rozprávať, znížiš IQ každému v tejto miestnosti.
  • Pamätáš sa, že by som ťa niekedy požiadal o názor? Lebo ja nie.
  • Irituje ma na tebe len jedna vec – to, že dýchaš.
  • Každý človek môže urobiť chybu a správať sa hlúpo. Ty ale toto privilégium naozaj zneužívaš.
  • Nič nedokáže rozžiariť miestnosť tak ako neprítomnosť niektorých ľudí.

Irónia význam

Irónia sa snaží hodnotiť nejaký jav, pričom prihliada na jeho negatívne stránky s humorom. Väčšinou je irónia omnoho miernejšia ako sarkastické poznámky a často je jej účelom, aby bola rýchlo odhalená a nespôsobila adresátovi nepríjemné pocity. Komicky hodnotí postoj človeka k danej problematike a načrtáva negatívny postoj k niektorým javom.

Irónia a sarkazmus

Sarkazmus na rozdiel od irónie nechce byť pochopený. Irónia je afektovaný výsmech, ktorý zreteľne poukazuje na to, že autor ho nemyslí vážne. Sarkazmus však nechce byť odhalený a chce sa človeku dostať po kožu, uštipačne a drzo.

Sarkastické citáty

Nikdy nezabúdaj na to, že si úplne originálny. Rovnako ako ostatných 7 miliárd ľudí na tejto planéte.


Nepremárni tú úžasnú možnosť zostať ticho, nikdy.


Ak nechceš počuť sarkastickú odpoveď, nemal by si klásť hlúpe otázky.


Nie som ranné vtáča, ani nočná sova. Som zvláštny druh večne vyčerpaného holuba.


Až 80% mozgu tvorí kvapalina. Bohužiaľ u niektorých ľudí brzdová.

Sarkazmus vtipy

sarkazmus
zdroj: https://www.funmagazin.sk/6-trefnych-komixov-pre-milovnikov-sarkazmu-no-schvalne-v-kolkych-sa-najdete/https://www.funmagazin.sk/6-trefnych-komixov-pre-milovnikov-sarkazmu-no-schvalne-v-kolkych-sa-najdete/
sarkazmus
zdroj: https://www.interez.sk/blog/20-veci-ktore-zazijete-len-vtedy-ked-mate-sarkasticku-priatelku/
vtip sarkazmus
zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/655907133209550980/