Doprajte si luxus v podobe prirodzeného denného svetla

Doprajte si luxus v podobe prirodzeného denného svetla

Aj keď sa dnes bez umelého osvetlenia v interiérových priestoroch nezaobídeme, to prirodzené denné nám zaisťuje pozitívnu a dostatočnú mieru niekoľkých zdravotných účinkov. Celkom by sme sa mu teda vyhýbať nemali a práve naopak sa jeho účinkom vystavovať čo najviac.


Potrebujete reguláciu

Umelé svetlo pozostáva z viditeľného svetla, ako aj z niektorých ultrafialových a infračervených žiarení a existuje obava, že úrovne emisií niektorých dostupných žiariviek by mohli byť škodlivé, tak pre pokožku ako aj oči. Svetlo môže tiež narušiť hodiny ľudského tela a hormonálny systém, čo môže spôsobiť zdravotné problémy a komplikácie. Niektorí ľudia s chronickými ochoreniami tvrdia, že energeticky úsporné žiarivky spôsobujú zhoršenie ich symptómov a zohrávajú úlohu v širokej škále ďalších pridružených chorôb.

 

Je čas na to, aby ste to zmenili. V akomkoľvek priestore a interiéri si môžete predsa nainštalovať zaujímavé rolety pre strešné okná, na balkón a klasické okenné tabule všetkých izieb v dome. Zaistíte si tak dostatočné prenikanie prirodzeného denného svetla do interiéru a v prípade potreby si zasa vytvoríte pohodlný tieň. Navyše bude takáto dekorácia aj vkusným doplnkom, ktorý nezaberie v okolí okien žiadny veľký priestor. Takže bývate rozumne, moderne a štýlovo.


Umelé svetlo vás môže pripraviť o potešenie zo života

Vedci zaoberajúci sa touto problematikou zistili, že príliš intenzívne nočné (umelé) svetlo prispieva k vzniku rakoviny prostaty u mužov a rakoviny prsníka u žien. Melatonín má onkostatické účinky, o čom najlepšie vedia pacienti trpiacimi takýmito ochoreniami. Tvorí sa ale len vtedy, keď máme toho umelého svetla v našom okolí čo najmenej.


Ako normalizovať svoje biorytmy?

Pred jedlom strávte jednu hodinu na slnku, ak príliš hreje a páli, skryte sa pod tieň kvalitnej markízy. V noci spite len v tmavej miestnosti bez jasných svetiel alebo používajte masku na spanie. Vo večerných hodinách zabráňte pôsobeniu modrého svetla, napríklad z televíznej obrazovky, tabletu alebo mobilného telefónu. Pôsobí povzbudivo a zhoršuje poruchy spánku, najmä u adolescentov.


Zbavíte sa nespavosti

Odborný lekár vám možno predpíše melatonínové tablety. Okrem toho existujú rôzne biologické doplnky potravín založené na tomto hormóne spánku, ktoré sú zvyčajne doplnené bylinkami s upokojujúcim účinkom: valerián, harmanček a iné…


Aktivujte mozog

Používajte budík, ktorý simuluje svitanie: jeho svetlo sa postupne stáva intenzívnejším a mení sa od bledožltého na jasne biele. Postupne sa z tohto rituálu potom stane príjemná súčasť vášho ranného vstávania.

Snažte sa o to, aby ste mali čo najviac prirodzeného denného svetla, ktoré vám dodá nielen energiu, ale podporí aj imunitu a celkové zdravie.