Ako viesť zelenší život?

Ako viesť zelenší život?

Viesť zelenší život prakticky znamená, že volíme alternatívy prijateľnejšie pre životné prostredie. Naše fungovanie na tejto planéte nemôže byť bez žiadneho vplyvu, vzhľadom na spôsob života, ktorý vedieme. Napriek tomu môžete počas vášho bežného života voliť široké spektrum alternatív, ktoré sú environmentálne prijateľnejšie a tým prispieť svojou troškou k celkovej problematike ochrany životného prostredia. Ktoré zelené voľby môžete zvoliť?

Zelenší transport

Medzi dôležité súčasti nášho života patrí forma dopravy, ktorú využívame. Veľmi vhodné je na prepravovanie využívať hromadné spôsoby dopravy, ktoré patria aj medzi najšetrnejšie spôsoby v súčasnosti okrem chodenia pešo. Chodenie pešo je najudržateľnejšou formou dopravy, avšak takýmto spôsobom sa nevieme dopraviť všade.

Okrem toho môžete voliť aj iné alternatívy a využívať napríklad aj bicykle, elektrobicykle, či kolobežky. Vo väčších mestách fungujú aj rôzne zdieľané dopravné prostriedky tohto tipu, ktoré si môžete za poplatok požičať. Ak ste odkázaní na jazdenie vlastným vozidlom, môžete siahnuť napríklad po elektromobiloch. S tým súvisí aj nabíjanie elektromobilov, o ktorom sa viac dozviete viac na greenway.sk.

autobus

Zelenšia strava alebo musím byť vegán?

V súvislosti s udržateľným spôsobom stravovania sa často opomína ako alternatíva vegánstvo. Je to nielen z etického hľadiska, ale predovšetkým kvôli masovej výrobe mäsa a jeho predaju. Samotný chov dobytka predstavuje zdroj obrovského množstva odpadu a má neblahý vplyv na životné prostredie. Avšak v súvislosti so stravovaním je najlepšou alternatívou redukcia.

V nadväznosti na naše zdravie je dobré, pokiaľ základ nášho jedálnička tvoria potraviny rastlinného pôvodu ako je ovocie, či zelenina. Avšak netreba sa vyhýbať ani mäsu, ktoré je zdrojom dôležitých nutričných látok. Vyberajte si lokálnych producentov a kvalitné mäso si doprajte jeden až dvakrát do týždňa. Ako náhradu mäsa môžete skúsiť rôzne iné nemäsité alternatívy, predstavujúce chutné a nutrične vyvážené.

zelenší život

Väčšina zelených alternatív okrem priaznivého vplyvu pre životné prostredie, priaznivá aj pre našu peňaženku. Aj v oblasti bývania viete siahať po solárnych paneloch, uprednostňovať zelenú energiu, či využívať LED žiarovky. Podstatou zelenších alternatív je zaradiť do nášho života veci, ktoré nenarušia naše pohodlie, ale môžu mať veľký vplyv pre budúce generácie. Aj drobnosti ako nosenie si vlastnej fľaše, či nákupnej tašky zavážia a môžete tak inšpirovať vaše okolie.