Čistota, pol života aj pre vaše okná

Čistota, pol života aj pre vaše okná

Jarné lúče nielenže prebúdzajú živú prírodu, ale aj perfektne odrážajú všetky šmuhy a neporiadok. Ten už má bližšie k nášmu bývaniu a domácnosti. A keďže jar nás pozýva aj na veľké upratovanie, neodolávajme jej. V našom dnešnom článku sa zameriame na čistotu a lesk okien.

Prečo práve jarné obdobie?

Okná sú jedným zo zákutí v domácností, ktoré by sa nemali čistiť celoročne. Mrazivé zimné obdobie ich robí citlivejšie a horúce leto zase spôsobuje rýchlejšie uschnutie vody riedenej s prípravkom. Pre udržiavanie čistých a lesklých okien je vhodnejšie jarné obdobie „pod mrakom“.

Pohodlne sa pracuje s oknami tvarovej stálosti a dizajnového minimalizmu 

Čím kvalitnejšie a trvácnejšie okná, tým menšie nároky na údržbu a servis. Dnes si môžeme vybrať zo širokej škály trojsklených hliníkových okien, no o to precíznejšie treba dbať na ich vzhľad. Už na prvý pohľad ide o veľmi reprezentatívne okná inovatívnej zahraničnej generácie hliníkových systémov. Každý menší rušivý detail by ich zbytočne znehodnocoval. Pri ich čistení máme vďaka skrytému kovaniu o starosť menej. Sú skutočne komplexným, jednotným celkom na zveľadenie našich moderných príbytkov.

Ako ich čistiť?

Čisteniu sa však neubránime, a preto používame len špeciálne prípravky na hliníkové rámy. Určite sa vyhýbame abrazívnym prostriedkom. Začíname vždy od rámov, potom ku sklám a zvýšenú pozornosť venujeme kľučkám, aj keď sú rovnakej farby ako okná. Najviac prichádzajú do kontaktu s rukami. Odmastenie môže trvať dlhšie, preto je vhodná kombinácia špeciálnych prípravkov s domácim výluhom zo žihľavy alebo s citrónovou šťavou (na 1 dcl šťavy 2 l teplej vody). Na záver použijeme utierku z mikrovlákna pre trvácny lesk. 

Pozor! Postup zachovávame rovnaký, ale iné prípravky používame na nové drevo hliníkové okná. Ich rám je totiž opatrený drevom a z vonkajšej strany chránený hliníkovým krytom. Aj napriek zvýšenej tepelnej vodivosti hliníka sú však garanciou minimálnych strát!

Zdroj obrázku: BonNontawat / Shutterstock.com