7 tipov na zlepšenie nálady

7 tipov na zlepšenie nálady

Zlepšenie nálady je niekedy nesmierne náročné, najmä počas dní, kedy nevidíme veľa pozitív. Utápanie sa v smútku a depresívnych stavoch však do nášho života neprinesie žiadne pozitívne zmeny. Naopak pozitívne myslenie nás môže posúvať vpred a najmä sa môžeme cítiť omnoho úspešnejší, lepší a najmä aj prospešnejší pre naše okolie. Ako sa zbaviť zlej nálady a naopak sa pozitívne naladiť do ďalších dní? Ako spoznať kedy smerujeme k vyhoreniu a ako s týmto stavom bojovať? Ako si zlepšiť náladu?

Káva

Káva je pre mnohých z nás čarovným nápojom, ktorý aj z tragických dní vie urobiť celkom znesiteľné. Príprava kávy a tento samotný rituál je pre mnoho ľudí symbolom pokoja, dobrej nálady a kvalitne stráveného času. Práve preto vám pri naozaj zlom dni môže pomôcť kvalitná káva. Nielen samotný nápoj ale aj tento čas strávený pri kvalitnej káve v tichu, s dobrou knihou, či priateľkou je okamih, ktorý môže kompletne zmeniť ráz vášho dňa. Aj sami si môžete pripraviť doma kávový rituál, pri ktorom sa zameriate len na vôňu lahodnej kávy, teplo šálky a lahodnú chuť tohto magického nápoja dobrej nálady. Tak čo mali ste dnes už tú svoju?

Šport

Počas zlých dní, kedy sa nám nechce ani vyliezť z postele, pretože nič nemá zmysel je šport posledné na čo myslíme. Dokopať sa k nejakej pohybovej aktivite sa môže zdať priam nemožné. No práve naopak naštartovanie dňa poriadnou pohybovou aktivitou ako je beh, či cvičenie vás dobije endorfínmi. Endorfíny vás zasa nabijú pozitívnou náladou a tak bude mať váš deň kompletne iný ráz. Akákoľvek športová aktivita má pozitívny vplyv na našu psychiku a počas zlých dní môže byť nesmierne dôležité dokopať sa k nejakému zdravému pohybu. Myslite na to aj vy počas vašej nasledujúcej ťažkej chvíle a proste len zdvihnite zadok a dobite si baterky.

šport

Prechádzka na zlepšenie nálady

Pokiaľ naozaj nemáte radi šport, zrejme vás športová aktivita nenakopne k lepšiemu dňu. Dobrou možnosťou je aj prechádzka v prírode. Príroda nás prirodzene dobíja pozitívnou energiou, pretože jej krása je pre nás nekonečná. Či už sa vyberiete na turistickú trasu s množstvom výziev, pozrieť sa na prírodnú pamiatku, alebo sa len poprechádzate po okolí, bude to mať na vašu psychiku pozitívny účinok. Predovšetkým opustíte priestor, v ktorom cítite skľúčujúce pocity a vyvetráte si hlavu na čerstvom vzduchu. Prechádzka osamote vám pomôže v hlave si rozobrať všetky problémy a získať určitý nadhľad.

Domáci miláčik

Rovnako nám množstvo radosti môže priniesť aj náš domáci miláčik. Venujte mu pozornosť a čas. Odprostíte sa od svojich problémov a bezhraničná láska týchto nemých zlatíčiek vám dodá silu do ďalších dní. Rovnako ich môžete zobrať na prechádzku, či im dopriať poriadnu starostlivosť, či si zahrať ich obľúbené hry. Domáci miláčikovia taktiež pozitívne vplývajú na našu psychiku a často aj vedia rozoznať, kedy máme zlú náladu, čo nám aj patrične dajú najavo svojou prítulnosťou.

Partner

Ľudia, ktorí majú vo svojom živote po boku partnera zrejme aj zdieľajú všetky problémy spolu s ním. Podeľte sa o vaše problémy, porozprávajte sa a snažte sa nájsť reálne riešenia. Už len to, že sa podelíte o vaše problémy vám pomôže sa cítiť omnoho lepšie. Správny partner by vás tiež mal vedieť podržať a vypočuť, keď to naozaj potrebujete. Určite pokiaľ disponujete touto možnosťou využite pevné zázemie, ktoré vám partner ponúka a snažte sa priblížiť mu dôvod vašej zlej nálady.

Čas pre seba

Ďalším krokom ako si môžete zlepšiť náladu je vynahradiť si čas pre seba. Ak sa cítite naozaj unavení, je dôležité nechať si relaxačný čas pre oddýchnutie psychiky. Toto sa spája aj so syndrómom vyhorenia, kedy donekonečna pracujete, až príde deň kedy nie ste schopní vyliezť z postele. Doprajte si len relaxačný deň s horúcim kúpeľom, aromaterapiou, knihou a maskou na pleť. Požiadajte partnera o relaxačnú masáž, či si doprajte poriadnu lekciu výživnej jogy pre uvoľnenie tela aj mysle. Čas pre seba je niekedy ako liek a pokiaľ ho potrebujete, doprajte si ho v tej najlepšej forme, vo forme lásky k sebe samému.

čas pre seba

Urobte si poriadok

Poriadok v dome= poriadok v hlave. Ak si chcete zlepšiť náladu, určite si môžete upratať nielen myšlienky aj okolo vás. Upratovanie je taktiež pohybom a teda vám prinesie endorfíny. Rovnako budete mať nesmierne dobrý pocit z čistého priestoru. Najlepšie sa pracuje aj začína odznova v priestore, ktorý je čistý a nie chaotický. Snažte sa usporiadať si veci okolo seba a uvidíte, že možno si upracete aj v hlave.