Ako vybrať matrac pre osoby s nadváhou

Ako vybrať matrac pre osoby s nadváhou

Zdravý spánok si zaslúži každý, aj ľudia trpiaci nadváhou či obezitou. Aby bol aj ich spánok pokojný, pohodlný a ničím nerušený, mali by venovať pozornosť výberu vhodného matraca. Aké typy matracov sú však ideálne pre ľudí trpiacich nadváhou a obezitou?

Nadváha a obezita

Nadváha a obezita sú civilizačné choroby, ktoré dokážu jedinca potrápiť, pretože väčšia telesná hmotnosť, než je odporúčaná, vedie k radu ďalších zdravotných komplikácií. Nadváha a obezita môžu napríklad spôsobovať respiračné problémy, väčšiu záťaž kostí a kĺbov a podobne. Úplne bežné sú aj bolesti chrbta pri nadváhe, väčšie potenie a taktiež bolesti v oblasti krčnej chrbtice. 

Ako zistiť nadváhu a obezitu?

Nadváha nemusí byť spôsobená nevhodnou skladbou jedálnička a nedostatkom pohybu.

Často totiž k vzniku nadváhy a obezity prispievajú ďalšie faktory, napríklad:

  • konzumácia niektorých liekov,
  • hormonálna nerovnováha,
  • nedostatok niektorých vitamínov a minerálov.

Pokiaľ sa ručička na váhe blíži k stovke alebo ju ďaleko presahuje, je možné vyhlásiť, že trpíte buď nadváhou, alebo už obezitou. S určením vám môže pomôcť vzorec BMI a taktiež konzultácia s vaším praktickým lekárom.

Ako sa zbaviť obezity?

Pokiaľ vám vaša telesná hmotnosť spôsobuje ďalšie zdravotné komplikácie, zamyslite sa nad svojím životným štýlom. Znížte svoj denný energetický príjem, naordinujte si veľa pohybu, dodržiavajte pitný režim a nevyhýbajte sa ani aeróbnym aktivitám, pri ktorých dochádza k účinnému páleniu telesného tuku.

Zaspávajte na luxusnom matraci a užívajte si úplné pohodlie

Než sa však začne vaša váha postupne meniť, zaslúžite si pohodlie a ničím nerušený spánok. Ako na to? Najlepšou investíciou je luxusný matrac, ktorý vám dopraje dostatočnú oporu počas spania, ale zároveň bude ohľaduplný k vašej chrbtici a kĺbom. Nezabúdajte sa samozrejme pozrieť taktiež na nosnosť matraca, tá je jedným z rozhodujúcich parametrov pri výbere.

Zabudnite na nepríjemné nočné potenie a prehrievanie

Ľudia trpiaci nadváhou alebo obezitou väčšinou trpia taktiež zvýšeným nočným potením a prehrievaním. To môže viesť k nechcenému prebúdzaniu sa počas noci. Zabrániť tomu možno voľbou vhodného matraca z kvalitných materiálov, ktoré sú vzdušné a ponúkajú skvelé odvádzanie potu. Príkladom sú napríklad matrace Tropico Kolos a Curem c 7000 XD.

Ideálna tuhosť matraca pre osoby s nadváhou

Aby bol matrac ideálnym spoločníkom pre osoby s nadváhou či obezitou musí byť tuhý. Extra mäkké a mäkké matrace sú vhodné pre jedincov, ktorých telesná váha nepresahuje 80 kilogramov. Predovšetkým pokiaľ spáč rád zaspáva na chrbte je tvrdý matrac tou najlepšou voľbou, pretože počas spánku poskytne ideálnu oporu celému telu.

Ako vybrať matrac podľa materiálu

Pri výbere matraca podľa materiálu máte 3 možnosti:

  1. latexový,
  2. penový,
  3. pružinový.

Latexové matrace sa väčšinou vyrábajú v mäkkom a extra mäkkom variante, nie sú teda vhodnou voľbou. Avšak penové matrace s tuhým jadrom a v kombinácii s ďalšími materiálmi môžu byť skvelým variantom. Rovnako tak aj matrace pružinové, ktoré sa najčastejšie vyrábajú v tvrdom a stredne tvrdom prevedení.

Kvalitný matrac, pevný rošt a stabilný rám postele

Avšak matrac nie je tým jediným, na čo sa zamerať. Chcete mať ideálnu oporu počas spánku? Skĺbte vhodný matrac s pevným roštom a stabilným rámom postele. Samozrejme, výška matraca musí zodpovedať rozmerom roštu a postele, rovnako aj rozmer matraca musí byť kompatibilný zase s posteľou.

Pokiaľ trpíte nadváhou alebo obezitou, nemusíte trpieť taktiež počas spánku. Doprajte svojmu telu dostatočnú oporu a užívajte si pohodlie.