Už ste vyskúšali háčkovať alebo pliesť amigurumi?

Už ste vyskúšali háčkovať alebo pliesť amigurumi?

Technikou amigurumi sa dajú vytvoriť krásne hračky a rôzne postavičky. Čo všetko budete potrebovať, ak by ste tento spôsob chceli vyskúšať?

Amigurumi pre všetky tvorivé ruky

Amigurimi je japonská technika, ktorou vyrobíte háčkované alebo pletené postavičky a zvieratká, ale aj rôzne malé predmety. Tie sa vypchajú dutým vláknom. Pri vyrábaní sa používa menší háčik, čo zabezpečí, že lepšie držia tvar. Háčkuje alebo pletie sa do špirály, pričom sa riadky neukončujú, pokračuje sa ďalej. Pri háčkovaní sa používa hlavne krátky stĺpik alebo iné základné očká. Všetky sú jednoduché, takže sa ich naučíte naozaj rýchlo. Amigurumi je však vhodná technika aj pre pokročilých, postačí si len nájsť ten správny návod s vyššou náročnosťou.

Chceli by ste to vyskúšať?

Ak sa vám amigurumi zapáčili, najskôr si budete musieť zaobstarať všetko potrebné. Budete potrebovať háčiky alebo ihlice, priadzu, ihlu na priadzu a duté vlákno. Pri výrobe zvieratiek, bábik alebo iných postavičiek sa vám môžu zísť tiež bezpečnostné očká. Ak s touto technikou začínate, prvé výtvory vám pomôžu vyrobiť rôzne návody, ktoré nájdete na internete.

Vyberte si priadzu

Na amigurumi si môžete vybrať v mnohých druhov priadzí. Najľahšie vám pôjde tvorenie z bavlnenej alebo zmesovej priadze bavlna-akryl. Je to preto, že tieto vlny na pletenie sú mäkké, po dokončení výrobku aj počas pletenia či háčkovania výborne držia tvar. Bude sa vám preto s nimi ľahko pracovať.

Nezabudnite na výplň

Ako výplň je najvhodnejšie duté vlákno. Tento materiál naplní vaše očakávania aj po opratí — vaše výtvory vďaka nemu nezmenia po vytiahnutí z práčky tvar. Túto vlastnosť oceníte najmä vtedy, ak chcete vyrobiť hračky pre deti. Oprať sa dajú aj všetky vlny na pletenie, postačí len dodržať pokyny výrobcu. Duté vlákno má ešte jednu prednosť, je totiž vhodné pre alergikov. Chceli by ste radšej vyrobiť voňavé drobnosti pre svojich priateľov? Amigurumi môžete vyplniť napríklad levanduľou.

Zdroj obrázka: Melica/Shutterstock.com